• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 28/01/2024

ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ. ΠΑΙΡΝΩ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ, ΠΙΝΩ 3 ΚΑΦΕΔΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η ταχυκαρδία θα μπορούσε να είναι σύμπτωμα άγχους. Ωστόσο, για να μπει διάγνωση θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση από έναν ψυχίατρο, προκείμενο να συνεκτιμηθει το ιστορικό. Βασικό σε κάθε περίπτωση είναι να αποκλειστεί η ύπαρξη οργανικής νόσου. Στην περίπτωσή σας, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν καρδιολόγο αρχικά και, αν δεν υπάρχει καρδιολογικο πρόβλημα και νιώθετε ότι τα συμπτώματα επιμένουν, εν συνεχεία να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Κόψτε τον καφέ , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Με κάποιο τρόπο οι ταχυκαρδίες μοιάζουν να επιμένουν όλα αυτά τα χρόνια και δεν σας αφήνουν στην ησυχία σας. Ρωτάτε, σχεδόν με μία αίσθηση απόγνωσης, τί σας συμβαίνει. Μακάρι να μπορούσα να σας δώσω μία ικανοποιητική απάντηση με τα λίγα δεδομένα που έχω στη διάθεσή μου.

    Θα πρότεινα, αν δεν το έχετε κάνει ήδη, να κάνετε εξετάσεις για να αποκλείσετε τυχόν οργανικές αιτίες για τις ταχυκαρδίες. Ρωτήστε τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί αν θα μπορούσε να αποτελεί παρενέργεια της αγωγής που λαμβάνετε. Οι καφέδες σίγουρα δεν βοηθάνε.

    Κατά τ' άλλα θα πρότεινα να διερευνήσετε περαιτέρω το ζ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Βάσει των πληροφοριών που δίνετε, φαίνεται ότι ίσως τα ψυχοφάρμακα που παιρνετε σε συνδυασμό με την κατανάλωση τριών καφέδων την ημέρα μπορεί να επηρεάζουν τον καρδιακό σας ρυθμό.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματίες υγείας, ώστε να μπορέσετε να βρείτε την καλύτερη λύση για εσάς και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μάλλον οι καφέδες φαίνεται να μην είναι καλή ιδέα!

    Χατζησωτηράκη Ειρήνη

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Φαίνεται πως έχετε έντονο άγχος, μειώστε τπυς καφέδες, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να συστήσει θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα,
    Δεν αναφέρεστε καθόλου σε ψυχοθεραπευτική εμπειρία. Θεωρώ πως πρέπει να δουλέψετε με εναν ειδικό. Τα ψυχοφάρμακα απο μόνα τους όπως διαπιστώνετε δεν αρκούν.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Έχετε πάει σε γιατρό, ένα παθολόγο ας πούμε να σας εξετάσει; Πηγαίνετε και σε καρδιολόγο και αν δεν σας βρει τίποτα καλό είναι να επισκεφτείτε ένα/μία ειδικό Ψυχικής Υγείας για να δείτε την περίπτωση να είναι σωματοποίηση άγχους.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Kαλό είναι να επισκεφθείτε μία ψυχίατρο πρώτα για μία ολοκληρωμένη εκτίμηση. Μπορείτε παράλληλα να ξεκινήσετε συνεδρίες με βιντεοκλήση, διαδικτυακές συνεδρίες, για συμπτώματα αγχους/ κρίσης πανικού με ψυχολόγο- ψυχοθεραπεύτρια msc Phd. Kυρία Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία Ψυχολόγος-κλινική νευροψυχολόγος-ψυχαναλύτρια-ψυχοθεραπεύτρια msc Phd.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι