• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 27/03/2024

Καλησπερα ειμαι 23 ετων 6 μήνες τώρα έχω κρίσεις πανικού και πολύ άγχος όλο αυτό πλέον με έχει κάνει μη λειτουργική δεν μπορώ να κάνω τις δουλειές του σπιτιού μου ούτε να βγω έξω από την δύσπνοια ολη μέρα . Μονο στην δουλειά μου νιωθω καπωσ Καλά και ξεχνιέμαι . περνάει αυτό που έχω αντιμετωπίζεται ; Δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι

20 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Στη δουλειά σας νιώθετε καλά και ξεχνιέστε γιατί αφενός ο νους σας απασχολείται με κάτι, αφετέρου μπορεί να αγαπάτε το αντικείμενο της δουλειάς κι εκεί να βρίσκετε ωραίο χρόνο για εσάς, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Από ψυχολογικής σκοπιάς, η κρίση πανικού έρχεται να μας υπενθυμίσει ένα κομμάτι από τα πολλά του εαυτού μας που λαμβάνει την απόφαση για εμάς, αλλά "βίαια". Ο πανικός γεννάται μέσα μας και εκπροσωπεί ένα κομμάτι του (Ε)αυτού μας που αισθάνεται συγκυριακά ή μόνιμα περιθωριοποιημένο. Τότε και συμβαίνει. Είναι η εξέγερση των αποκλεισμένων τύπων υπο-εαυτού που εκφράζεται προς τα έξω. Στη διάθεσή σας, σχετικά με τη ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα ναι αντιμετωπίζεται εύκολα με κάποιες λίγες συναντήσεις ψυχοθεραπευτικές . Συνήθως είναι άμυνα που λέγεται σωματοποίηση των δύσκολων συναισθημάτων που δεν εκφράζονται !

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Οι κρίσεις πανικού αποτελούν συνήθως ένα καμπανάκι συναγερμού από τον εγκέφαλο μας ότι κάποιοι υποεαυτοί μας δεν έχουν φροντιστεί. Φυσικά και αντιμετωπίζεται ,είναι ένα πολύ συχνό ψυχολογικό φαινόμενο. Μην το περνάτε μόνη σας, αναζητήστε βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να μπορέσετε να κατανοήσετε την πηγή του άγχους σας και να βρείτε τρόπους να αυτορρυθμίζεστε. Αν οι κρίσεις πανικού είναι συχνές και έντονες στην καθημερινότητα σας σε σημείο που να μην είστε λειτουργική καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο, η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει στο κατευνασμό των συμπτωμάτων σε συνδυασμό πάντα με την ψυχοθεραπεία.

    Καλτσούνη Χαρά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πάτρα

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο πρέπει να είναι να αντιμετωπίζετε τέτοιες προκλήσεις στην καθημερινότητά σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως οι κρίσεις πανικού και το έντονο άγχος, είναι ζητήματα με τα οποία πολλοί άνθρωποι δυσκολεύονται και ναι, με την κατάλληλη υποστήριξη μπορούν να αντιμετωπιστούν επιτυχώς. Η ψυχοθεραπεία, ειδικά προσεγγίσεις όπως η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία, έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα αποτελεσματική στην αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού και του άγχους. Μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τις αιτίες του άγχους σας, να αναπτύξετε στρατηγικές για την διαχείρισή του και να βελτιώσετε την καθημερινή σας λειτουργι... Διάβασε περισσότερα

  • Γεια σας,
    παρόλο που τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού είναι έντονα, μην ανησυχείτε γιατί περνούν γρήγορα με ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Γεια σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε κρίσεις πανικού και έντονο άγχος καθημερινά. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι υπάρχουν βοηθητικές μέθοδοι και θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτά τα συμπτώματα και να αισθανθείτε καλύτερα. Οι κρίσεις πανικού και το έντονο άγχος είναι προβλήματα που μπορούν να θεραπευθούν, συνήθως μέσω διαφόρων μεθόδων, όπως είναι η ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να παρέχει εργαλεία και τεχνικές για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, τη διαχείριση του άγχους και την απόκτηση δεξιοτήτων που σας βοηθούν να αντιμετωπίζετε αποτελεσματικά τις κρίσεις. Τέλος, να θυμάστε ότι η... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Εδώ και μήνες βιώνετε αρνητικά συναισθήματα, κρίσεις πανικού και το έντονο άγχος . Είναι φυσικό να νιώθετε μη λειτουργική και να έχετε δυσκολία στο να κάνετε καθημερινές δραστηριότητες, όπως οι εργασίες του σπιτιού ή οι κοινωνικές επαφές.
    Θα σας πρότεινα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο. Ο επαγγελματίας αυτός μπορεί να σας υποστηρίξει και να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτή την δύσκολη κατάσταση. Μέσω της ψυχοθεραπείας, θα μπορέσετε να εξερευνήσετε τις πηγές του άγχους σας και να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισής του.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματίες ψυχικής υγείας για να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση. Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος σε δημόσιο φορέα ή ιδιωτικό, μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις πηγές του άγχους και των κρίσεων πανικού και να αναπτύξετε τεχνικές για τη διαχείρισή τους. Η θεραπεία και η ψυχοθεραπεία μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση των συμπτωμάτων και στην ανάκτηση της λειτουργικότητας στην καθημερινή ζωή σας. Μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια, καθώς υπάρχουν ειδικοί που μπορούν να σας υποστηρίξουν.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Σαφώς και αντιμετωπίζεται. Ζητήστε βοήθεια από έναν ειδικό στην πόλη σας. Αφού υπάρχει ένα σημείο στο οποίο αισθάνεστε καλύτερα - και αυτό είναι η δουλειά σας - αξιοποιήστε το. Πιθανότατα στην εργασία αποσπάστε και λειτουργείτε χωρίς να σκέφτεστε αυτά που σας πιέζουν - δυσκολεύουν. Η απασχόληση με διάφορες «εργασίες» μας βοηθούν να «ξεφεύγουμε». Προσπαθήστε να απασχολήστε με κάτι, οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό που σας κάνει να ξεχνιέστε - σας βάζει σε κατάσταση εκτέλεσης και απασχόλησης. Μπορεί να είναι κάτι δημιουργικό, κάτι μηχανικό, οτιδήποτε σας αρέσει. Κάτι που σας ευχαριστεί μετά την εργασία σας, στον ελεύθερό σας χ... Διάβασε περισσότερα

    Σταματελόπουλος Λευτέρης

    Ψυχολόγος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας, θα πρότεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να φύγουν οι κρίσεις πανικού.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που βιώνετε ακούγεται εξαιρετικά ψυχοφθόρο και κουραστικό. Όλο αυτό το πολύ άγχος, σας έχει κάνει να μην μπορείτε να λειτουγήσετε όπως θα θέλατε στη καθημερινότητά σας. Δύσπνοια όλη μέρα. Μόνο η δουλειά αποτελεί κάποια διέξοδο. Δεν μπορείτε να ζείτε άλλο έτσι, είστε απεγνωσμένη, και ρωτάτε αν αντιμετωπίζεται.

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε τόσο σε ψυχίατρο, για να σας δώσει μία φαρμακευτκή αγωγή για ένα σύντομο διάστημα ώστε να καταλαγιάσουν τα συμπτώματά σας και να ανακτήσετε μέρος της λειτουργικότητά σας, όσο και σε ψυχολόγο, ώστε να διερευνήσετε σε βάθος το άγχος σας και τους παράγοντες που ενδέχεται να το πυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Από αυτά που διαβάζω φαίνεται να δυσκολεύεστε πάρα πολύ με την κατάσταση που βιώνετε
    τους τελευταίους μήνες. Που πλέον έχει αντίκτυπο και σε σωματικό επίπεδο. Και ίσως νοιώθετε και απόγνωση/απελπισία. Μπορείτε να κάνετε ψυχοθεραπεία για το άγχος σας, ώστε σιγά σιγά να αρχίσετε να ζείτε μια διαφορετική καθημερινότητα, να είστε καλά με τον εαυτό σας και να απολαμβάνετε τη ζωή σας.
    Καλή σας συνέχεια!
    Με εκτίμηση.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Καλησπέρα σας, ναι αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη βοήθεια. Μπορείτε είτε να επισκεφτείτε κάποιον ψυχίατρο για να συζητήσετε την πιθανότητα κάποιας φαρμακευτικής αγωγής, είτε εναν/μια ψυχοθεραπευτή/τρια για να διερευνήσετε τί είναι αυτό/ά που μπορεί να σας απασχολούν και βγαίνουν με τη μορφή της κρίσης πανικού. Όταν δεν ακούμε τον εαυτό μας, θα βρεί άλλους τρόπους να μας δηλώσει το πώς αισθάνεται και τί χρειάζεται.

    Γουμαλάτσος Παναγιώτης

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα ! Δεν αναφέρετε αν εχετε αποκλείσει οποιαδήποτε οργανική αιτιολογία για την δύσπνοια . Η διάγνωση κρίσης πανικού μπαίνει μόνο μετά από επίσκεψη σε ειδικο ψυχικής υγείας και αφού έχει αποκλειστεί οποιαδήποτε οργανική αιτια για τα συμπτώματα δύσπνοιας .

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Θα πρέπει να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής για να το ξεπεράσετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι κρίσεις πανικού είναι μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία και όντως καθιστά το άτομο που τις βιώνει μη λειτουργικό με συνέπεια την μείωση της ποιότητας ζωής.
    Υπάρχουν θεραπείες και τεχνικές που μπορούν να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε τις κρίσεις πανικού και το άγχος. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια, και θυμηθείτε ότι υπάρχουν λύσεις και υποστήριξη διαθέσιμες για εσάς.
    Στην διάθεση σας.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, οι κρίσεις πανικού που σας έχουν εμφανιστεί εδώ και 6 μήνες αντιμετωπίζονται. Χρειάζεστε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βέροια

  • Καλησπέρα, δεν είστε μόνη. Είναι πολλοί οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν αυτή τη δυσκολία. Απόο την εμεπιρία μου, θα ήταν καλό αφού το έχετε εντοπίσει και αναγνωρίσει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Στην προσέγγισή μου υπάρχει η ενδοδεικτική έκθεση όπου ερχόμαστε σε οικειότητα με τα συμπτώματά μας. Προφανώς και θεραπεύεται, ωστόσο χρήζει ψυχοθεραπεία.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Πρέπει να επισκεφθείτε το συντομότερο ψυχίατρο καθώς είναι κάτι πολύ συχνό πλέον που ευτυχώς αντιμετωπίζεται.

    Απατάγγελος Δημήτριος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Περνάει, αλλά χρειάζεστε βοήθεια για το άγχος που το προκαλεί. Ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός