• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/09/2023

Γειά σας. Εδώ και περίπου 9 μήνες αντιμετωπίζω κάποια περίεργα συμπτώματα η ένταση τών οποίων με τον καιρό αυξάνεται. Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να αξιολογήσετε κατά πόσο τα συμπτώματα που θα σας αναφέρω, πρέπει να με οδηγήσουν στο να ζητήσω βοήθεια από κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας. Το πρώτο και πιο σοβαρό είναι η δυσκολία στην αναπνοή, σε σημείο που νιώθω ανάγκη να βήξω σκόπιμα πάρα πολύ δυνατά, ώστε να μπορέσω να πάρω βαθειά ανάσα. Συνεχίζουμε με ένα μούδιασμα κυρίως στα χέρια και λιγότερο στα πόδια, που μοιάζει περισσότερο με μια αίσθηση συμφόρησης και ενίοτε προκαλεί μια ισχνή αδυναμία. Λιγότερο συχνά συμπτώματα είναι η εφίδρωση και η αίσθηση ταχυκαρδίας. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν τα συμπτώματα κρίσεων πανικού μπορούν να φτάσουν σε τόσο μεγάλη ένταση που να προκαλούν λιποθυμικά επεισόδια ,παρόμοια κλινικά προβλήματα και εμφάνιση καρκίνων. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα. Η κρίση πανικού είναι ένα ξαφνικό επεισόδιο έντονου φόβου που προκαλεί σοβαρές σωματικές αντιδράσεις, ενώ δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος ή προφανής αιτία. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι πολύ τρομακτικές. Όταν εμφανίζονται κρίσεις πανικού, μπορεί να νομίζετε ότι χάνετε τον έλεγχο, ότι παθαίνετε καρδιακή προσβολή ή ακόμη και ότι πεθαίνετε.

    Πολλοί άνθρωποι παθαίνουν μόνο μία ή δύο κρίσεις πανικού στη ζωή τους και το πρόβλημα εξαφανίζεται, ίσως όταν τελειώνει μια αγχωτική κατάσταση. Αλλά, αν έχετε επαναλαμβανόμενες, απροσδόκητες κρίσεις πανικού και περνάτε μεγάλες περιόδους με συνεχή φόβο για άλλη μια κρίση, μπορεί να πάσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Χαίρεται. Η απάντηση στο πρωτο ερώτημα είναι ναι.
    Τα συμπτώματα κρίσης πανικού ΔΕΝ προκαλούν ασθένειες σωματικές, αλλά αν τα αφήσουμε ίσως να εξελιχθεί σε ψυχικές, ως εκεί.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Ζητάτε από ειδικούς ψυχικής υγείας να αξιολογήσουν κατά πόσο τα συμπτώματα που παρατηρείτε είναι "αρκετά σημαντικά" ώστε να χρήζουν επίσκεψης σε ειδικό ψυχικής υγείας. Θα ήθελα, με όλη τη καλή διάθεση, να σας αντιστρέψω την ερώτηση:

    Εσείς νιώθετε την ανάγκη να ζητήσετε βοήθεια από κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας; Δεν είναι η δική σας κρίση και το δικό σας ένστικτο για μία τέτοια ανάγκη, περισσότερο αντιπροσωπευτικό από μία συμβουλή ή καθοδήγηση από έναν ειδικό ψυχικής υγείας που δεν σας γνωρίζει;

    Παρόλα αυτά, συνολικά όσα περιγράφετε παραπέμπουν σε συμπτώματα ά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον γιατρό για να εκτιμήσει αρχικά τα συμπτώματα που αναφέρετε με βάση εξετάσεις και την κλινική σας εικόνα. Εαν εκείνος κρίνει ότι παθολογικά δεν χρήζετε περαιτέρω παρακολούθησης αλλά τα συμπτώματα προέρχονται από άγχος θα σας συμβουλεύσει να ζητήσετε βοήθεια από ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Φυσικά και χρειάζεται να απευθυνθείτε τότε σε ψυχοθεραπευτή.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας
    Όλα τα συμπτώματα που καταγράφετε είναι χαρακτηριστικά κρίσης πανικού . Εννέα μήνες είναι ένα σημαντικό διάστημα για να βρίσκεστε σε αυτήν την κατάσταση. Ακούγεται αρκετά οδυνηρό. Και παραπέμπει σε διαταραχή πανικού . Από την εμπειρία μου, και αν κατάλαβα σωστά το ερώτημα, σε αυτό το φαινόμενο, σωματικές παθήσεις δεν σχετίζονται με τις κρίσεις πανικού . Αντιθέτως τα περισσότερα άτομα που προσβάλλονται με παρόμοια συμπτώματα έχουν πολλή καλή φυσική κατάσταση και οι εξετάσεις τους το επιβεβαιώνουν. Τα αιτία συνήθως είναι ψυχολογικά και αντιμετωπίζονται με την βοήθεια ειδικού.Ενώ ο χρόνος που χρειάζεται ο καθένας για να επεξερ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χασιώτη Ζέτα

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Αν οι ιατρικές εξετάσεις δεν "εξηγούν" τα συμπτώματα,θα δείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά και στις ψυχογενείς σωματικές διαταραχές!
    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Τα ψυχοσωματικά συμπτώματα,
    είναι η πρώτη προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας και στο σώμα μας!
    (=Αντιστρέψιμες Λειτουργικές διαταραχές! Πχ: νευρόπονοι, υπέρταση, ταχυκαρδία, αϋπνία! κλπ)
    Αν δεν κάνουμε ότι χρειάζεται για να επαναφέρουμε την ισορροπία στον οργανισμό μας (ομοιόσταση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε θυμιζουν άγχος. Ωστόσο, χρειάζεται αξιολόγηση από κάποιον ψυχολόγο. Θα πρότεινα να μην το αφήσετε, καθώς αν γίνουν πιο έντονα τα συμπτώματα θα χρειαστεί να επισκεφτείτε και ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή. Οι κρίσεις πανικού δεν φέρνουν λιποθυμίες και δεν υποστηρίζεται ότι δημιουργούν καρκίνο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Για να αποδώσουμε στο άγχος τα συμπτώματα θα πρέπει να αποκλειστεί πιθανότητα βιολογικής δυσλειτουργίας. Αν οι εξετάσεις είναι καλές και ιατρικά δεν υπάρχει ζήτημα τότε ναι να πάρετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας γιατί το σώμα σας στέλνει σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά. Το άγχος σχεδόν ποτέ μας φτάνει στη λιποθυμία αλλά έχει σχετιστεί με την εμφάνιση κάποιων τύπων καρκίνων και άλλων αυτοάνοσων ασθενιών. Η μακροχρόνια αίσθηση στρες ακόμα κ αν δεν φτάνει να γίνει πανικός είναι επιβαρυντική για την υγεία μας συνολικά.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Για τους καρκίνους δεν μπορεί κανείς να ξέρει. Όλα τα υπόλοιπα είναι συμπτώματα με τα οποία το σώμα σας αντιδρά σε έντονο, βαθύ άγχος. Υπάρχουν λόγοι γι αυτό το α΄γχος, που μπορεί να μην τους έχετε σκεφτεί. Η απάντηση είναι πως, να, χρειάζεται να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας, και αυτό θα σας βοηθήσει πολά.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Συνήθως οι κρίσεις πανικού δεν προκαλούν λιποθυμία, απλά ίσως να νιώθεις ότι μπορεί να λιποθυμηθεις χωρίς στην πραγματικότητα να συμβαίνει αυτό. Οι κρίσεις πανικού αυτές κάθε αυτές δεν οδηγούν σε καρκίνο ή άλλα παθολογικά προβλήματα, απλά ίσως να σας δυσκολεύουν στην καθημερινότητά σας. Καλό είναι να επισκεφτείτε έναν Ψυχολόγο που μπορει να σας βοηθήσει να τις ξεπεράσετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Να βρείτε έναν ψυχολόγο που να σας εμπνέει, νά σας ευχαριστεί να μιλάτε μαζί του, να δείτε αλλιώς τα πραγματα. Αυτά τα κλινικά συμπτώματα που λέτε συμβαίνουν όταν δεν ενδιαφερόμαστε εμείς για την ουσία της ύπαρξής μας και αφηνόμαστε στο ρεύμα....να μας πάρει μακριά από τη καρδιά μας

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Γεια σας,
    αυτά μοιάζουν με κρίσεις άγχους, αν κλιμακωθεί η κατάσταση και περιλαμβάνει και λιποθυμία, τότε θα μπορούμε να πούμε ότι είναι κρίσεις πανικού. Αυτό κανείς δεν μπορεί να το προβλέψει με σιγουριά. Αβάσιμο εντελώς θα ήταν να το συνδέσουμε με εμφάνιση καρκίνων, όμως αυτοί οι φόβοι μπορούν να κλιμακώσουν την κατάσταση.
    Το να μάθεις να ακούς το σώμα σου, να διερευνήσεις τα συναισθήματα σου σε βάθος θα σε βοηθήσει να προλαβαίνεις αυτά τα συμπτώματα. Αυτό μπορεί να γίνει με ασφάλεια με κάποιον ειδικό, ενδεχομένως ψυχολόγο που όμως έχει ολοκληρώσει κάποια προσέγγιση ψυχοθεραπείας.
    Καλή δύναμη όπως και να έχει,
    Κ Μ

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Εφόσον σας έχει εξετάσει ειδικός παθολόγος, έκανε όλες τις απαιτούμενες εξετάσεις και δε βρήκε κάποια υποκείμενη νόσο που να τα προκαλεί όλα αυτά, χρειάζετα ι να σας δει ψυχίατρος. Υπάρχουν πολλές ψιχικές νόσοι με υπαρκτά σωματικά συμπτώματα που θεραπέυονται με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

    Ντούρος Βασίλειος

    Ψυχίατρος

    Πυλαία

  • Σίγουρα επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός