• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 23/10/2023

Καλησπέρα σας είμαι 32 χρόνων πρόσφατα έκανα χρήση κοκαΐνης και αυτό με έκανε να μείνω ξύπνιος 36 ώρες και λόγο αυτού έπαθα κρίση πανικού η κρίση ανχγους πήγα σε γιατρό σε ψυχίατρο γιατί με έπιανε μια εβδομάδα συχνά αυτή η κρίση και αυτό γινότανε διότι δεν μπορούσα να κοιμηθώ και τρόμαζα και ακόμα είμαι έτσι ακόμα και μετά την αγωγή του γιατρού με υο φάρμακο σεροπιν τον 25μγ και ζολοφτ που μου έκαναν καλό σε φάση δεν με έχει ποιασει η κρίση και πάλι είμαι δυο εβδομάδες και κάτι που δεν μπορώ να κοιμηθώ κοιμάμαι το πολύ 2 με 3 ώρες την ημέρα και αυτό είναι το βράδυ που περνώ τα φάρμακα έχω αρχίσει και τρομάζω και η αϋπνία μου φέρνει περισσότερο ανχγος και αρχίζω να τρομάζω μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι τρέχει και σε ποιον γιατρό πρέπει να απευθυνθώ…

15 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να απευθυνθείς σε ψυχοθεραπευτη. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.φαινεται να υπάρχουν συμτωματα γενικευμένου άγχους σε συνδυασμό με επεισόδια πανικού

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας κατανοώ το πρόβλημα σας και θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε ξανά έναν ψυχίατρο.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Αγαπητέ αναγνώστη
    Κάνατε πολύ καλά που απευθύνθηκαν σε ψυχίατρο, αλλά παράλληλα χρειάζεται να μιλήσετε με κάποιο φορέα που ασχολείται με ναρκωτικά! Ο συνδυασμός αυτή τη στιγμή είναι η μέγιστη βοήθεια που μπορείτε να έχετε.

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Μιλήστε ξανά με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί, τα φάρμακα συνήθως χρειάζονται 10 μέρες για να αρχίσουν να δρουν, παρόλα αυτά εκείνος θα κατευθύνει την φαρμακευτική αγωγή και έχει καλύτερη εικόνα ώστε να σας προτείνει αν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μάλλον χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να ξαναφτιάξει ο κύκλος του ύπνου σας . Προσπαθείτε να μην ξαπλωνεται για να κοιμηθείτε αλλά να διαβάσετε κάτι ή να δείτε μια ταινία , γενικά βγάλτε από το μυαλό σας το "πρέπει να κοιμηθώ ", χαλαρώστε ασχολειθειται με κάτι που σας αρέσει μέσα στην μέρα σας, αν κοιμαστε το μεσημέρι σταματήστε το , θα το βρείτε σιγά σιγά !, αν συνεχίσετε να δυσκολεύεστε μετά από 1 μήνα μιλήστε ξανά με τον γιατρό σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται να κάνετε για να βελτιωθεί η υγεία σας είναι να σταματήσετε να παίρνετε κοκαΐνη γιατί αυτή μακροπρόθεσμα δημιουργεί πολλά προβλήματα υγείας που δεν αντιλαμβανεστε. Δεύτερον, μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον Ψυχολόγο για να σας βοηθήσει στη διαχείριση του άγχους και των κρίσεων πανικού.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα απευθυνθείτε εκ νέου στο θεράπων ιατρό σας (Ψυχίατρο) να του επικοινωνήσετε τη συμπτωματολογία συνοδά με Ψυχοθεραπευτική διαδικασία (Ψυχολόγος)
    Ελπίζω να σας βοήθησα
    Στη διάθεσή σας

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι για εσάς ήταν πολύ δύσκολο να ελέγξετε τη δυσφορία που σας προκάλεσε η χρήση της ουσίας αυτής, και αυτό σας έκανε να συνεχίσετε να ανησυχείτε και μετά την απόδειξη των πραγματικών συμπτωμάτων της. Το αποτέλεσμα αυτής της σύγκρουσης που βιώσατε φαίνεται να σας ταλαιπωρεί ακόμα, ίσως με διάφορες σκέψεις που κάνετε για το γεγονός αυτό. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή, ώστε να σας βοηθήσει να ανδομησετε την σκέψη σας σχετικά με το γεγονός και να αποδραμουν τα συμπτώματα σας. Ελπίζω να σας βοήθησα.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • πιθανότατα να είναι επίδραση της χρήσης που κάνατε, φαντάζομαι γνωρίζετε γιατί δεν είναι υγιές να παίρνουμε ναρκωτικά. Σε ψυχίατρο που πήγατε καλώς πήγατε, θα πρότεινα να κάνετε υπομονή και να μείνετε στην αγωγή του γιατρού. Εάν παρατηρήσετε ότι εξακολουθεί το σύμπτωμα επισκεφθείτε και έναν ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία. Στο ενδιάμεσο θεωρώ προφανές ότι αντιλαμβάνεστε πως δεν θα πρέπει να ξανακάνετε χρήση

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Αυτό που θα σε βοηθούσε είναι να κάνεις για ένα διάστημα θεραπεία με έναν ψυχολόγο για να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις Ότι χρειάζεται και το άγχος παράλληλα.
    Είναι μια καλή λύση.

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Καλο θα ηταν να απευθυνθειτε σε ενα ψυχολο-ψυχοθεραπευτη η ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη , αφου προβειτε πρωτα στους απαραιτητους κλινικους ελεγχους με την καθοδηγηση του πρπσωπικου σας ιατρου

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • ο ψυχίατρος είναι ο κατάλληλος γιατρός που σας έδωσε ήδη αγωγή, και επιπλέον μπορείτε να ζητήσετε να δείτε ψυχοθεραπευτή.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα πρέπει να δείτε την δοσολογία των φαρμάκων με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να μπορείτε να κοιμάστε επαρκώς, αλλιώς θα είναι δύσκολο να φύγουν τελείως τα αγχώδη συμπτώματα που έχετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός