• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις είναι όλες καθαρές αλλά υποφέρω έχω και πάρα πολύ καιρό αισθάνομαι ότι δν μπορώ να πάρω ανάσα ξαπλώνω το βράδυ αισθάνομαι ότι μου κόβεται και μου ξανά έρχεται με κόβει κρυος ιδρωτας δν τρώω καλά γιατί αισθάνομαι ότι αν θα φάω ότι δν μπορώ να πάρω ανάσα παίρνω χάπια lexotanil των 1.5 κάθε πρωί τι μπορώ να κάνω για αυτό της προάλλες χάθηκε ένας συγγενείς μου από ξαφνικό θάνατο και φοβάμαι μην πάθω το ίδιο που οφείλεται αυτό και τι μπορώ να κάνω για αυτό?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Παρακαλώ δείτε άμεσα ένα ψυχίατρο ώστε να αξιολογήσει την κατάσταση και να σας χορηγήσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, η οποία στην παρούσα φάση δεν φαίνεται να είναι επαρκής. Επακόλουθα εξετάστε την πιθανότητα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κατανοώ πόσο δυσάρεστα είναι αυτά τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε και την ανησυχία που σας προκαλούν. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η δυσκοιλιότητα, ο κρύος ιδρώτας, η δυσκολία στην αναπνοή και οι επιθέσεις πανικού, μπορεί να είναι συνέπεια του άγχους που βιώνετε, ιδίως μετά από το θάνατο ενός συγγενή σας. Είναι σημαντικό να εξετάσετε την πιθανότητα να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο, προκειμένου να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά αυτές τις προκλήσεις. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να κατανοήσετε τις πηγές του άγχους σας, να αναπτύξετε αποτελεσματικές στρατηγικές διαχείρισης του άγχους ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Προφανώς χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας, να βρείτε τον δικό σας τρόπο να υπάρχετε στην ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Αντιμετωπίζετε μια περίοδο ψυχολογικής πίεσης και άγχους, η οποία φαίνεται να επιδεινώνεται λόγω πρόσφατων συμβάντων στη ζωή σας. Η περιγραφή των συμπτωμάτων που αναφέρετε υποδηλώνει υψηλό επίπεδο άγχους που επηρεάζει την καθημερινότητα και την ψυχική σας υγεία.
    Η χρήση φαρμάκων όπως το Lexotanil σε καθημερινή βάση μπορεί να σας προσφέρει προσωρινή ανακούφιση από τα συμπτώματα του άγχους. Ωστόσο, είναι σημαντικό να εφαρμόζεται υπό την επίβλεψη του γιατρού σας παράλληλα με μακροπρόθεσμες λύσεις, όπως η ψυχοθεραπεία.
    Αυτό που θα σας πρότεινα είναι να αναζητήσετε μία ολιστική βοήθεια η οποία θα συνδυάζει την ιατρική παρακο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αυτό που αναφέρεται ακούγεται σαν μια αγχώδης διαταραχή. Από την στιγμή που είστε ήδη σε μια φαρμακευτική αγωγή θα μπορούσατε να το συνδυάσετε με ψυχοθεραπεία για να σας βοηθήσει να μειώσετε την ένταση των συμπτωμάτων .

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια