• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/11/2023

Πως μπορώ να αντιμετωπίσω τις βαριές κρίσεις πανικού ηρεμωντας τον εαυτό μου; Γιατί οι αναπνοές δεν με βοηθάνε και καταντάω να κάνω ή εμετούς ή διάρροιες με τις κρίσεις καθώς να μην μπορώ να φάω γιατί φοβάμαι μην τα βγάλω!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,

    Ένας συνδυασμός θεραπευτικών προσεγγίσεων είναι ιδανικός για να μπορέσει το άτομο να αντιμετωπίσει αυτή τη διαταραχή. Οι άνθρωποι με διαταραχή πανικού φοβούνται περισσότερο μία ενδεχόμενη κρίση πανικού, παρά συγκεκριμένα αντικείμενα ή γεγονότα. Εστιάζοντας στο συναίσθημα στο εδώ και τώρα σε συνδυασμό με το γεγονός, ο θεραπευόμενος ακουμπάει σταδιακά την αιτία της εμφάνισης της κρίσης πανικού που αναδύεται από το παρελθόν και εμφανίζεται με τα συμπτώματα στο σήμερα. Οι κρίσεις πανικού είναι μεταμφιεσμένο άγχος που το αποκαλύπτουμε στην ψυχοθεραπεία και το αντιμετωπίζουμε με επιτυχία.

    Με εκτίμηση, Ανριάννα Γερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Είναι ανάγκη να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Μου περιγράφετε κρίσεις πανικού αλλά και κάποιες φοβίες. Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας. Οι αναπνοές και άλλες αντίστοιχες τεχνικές δεν αποτελούν θεραπεία για τις κρίσεις πανικού. Είναι απλά ένα εργαλείο ώστε να μπορέσουμε να ηρεμήσουμε εκείνη τη στιγμή αλλά και αυτό είναι πολύ πιθανό να μην έχει το αποτέλεσμα που θα θέλαμε, όπως στην περίπτωση σας. Εαν υποφέρετε από βαριές κρίσεις που προκαλλούν και άλλα σωματικά συμπτώματα όπως εμετοί, ο μόνος αποδεδειγμένος τρόπος να απαλλαγείτε από τις κρίσεις πανικού είναι η ψυχοθεραπεία. Μόνο έτσι θα μπορέσετε να αντιμετωπίσετε το άγχος σας στην πηγή του, να απαλλαγείτε από αυτό και από τις κρίσεις. Δεν είναι δυνατόν δυστυχώς να απαλλαγείτε προσπαθώντας να ηρεμήσετε τον εαυτό... Διάβασε περισσότερα

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα η καλύτερη λύση θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον ψυχολόγο

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Αυτό που θα σας βοηθούσε είναι να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας. Μπορείτε να δοκιμάσετε να σας καθησυχάζετε, μιλώντας στον ευατό σας ήρεμα και τρυφερά. Να εστιάσετε σε κάτι που υπάρχει στο περιβάλλον σας π.χ. να εστιάσετε την προσοχή σας σε κάποιον ήχο του περιβάλλοντος
    Το βασικό όμως είναι να κάνετε ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας παρακαλώ , αν ήδη πηγαίνετε σε κάποιο δοκιμάστε και με άλλον ! Είναι και θέμα χημείας να ταιριάζεις με τον ψυχολόγο σου , υπάρχει βοήθεια δεν μπορεί να γίνει με μήνυμα εδώ σε τρεις λέξεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Οι βαριές κρίσεις πανικού δεν αντιμετωπίζονται με αναπνοές. Αντιμετωπίζονται με επίσκεψη στον Ψυχίατρο, διαφορική διάγνωση και ψυχοθεραπεία μαζί με φαρμακευτική αγωγή. Δυστυχώς δεν περνάνε μόνες τους αλλά τείνουν να χειροτερεύουν αν δεν τις αντιμετωπίσετε κατάλληλα. Επίσης μιλάτε για κρίσεις πανικού αλλά δεν αναφέρετε τα συμπτώματα. Αυτό που περιγράφετε είναι σωματικά συμπτώματα του άγχους αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πράγματι κρίσεις πανικού. Μόνο ο κλινικός ψυχολόγος ή ο ψυχίατρος μπορεί να διαγνώσει αν πραγματικά είναι. Γιατί δεν απευθύνεστε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο; θα ήταν η καταλληλότερη κίνηση που θα μπορούσατε να κάν... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κατά τη διάρκεια μιας κρίσης ή όταν αισθάνεσαι έντονο άγχος δοκίμασε να εστιάζεις τις αισθήσεις σου σε πράγματα που βλέπεις γύρω σου, πράγματα που αγγίζεις και που ακούς. Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης να φτιάξεις μια playlist με μουσική που σε χαλαρώνει. Παράλληλα, μπορείς να κλείσεις τα μάτια και να φανταστείς ένα όμορφο και ασφαλές μέρος. Κάνε αυτό το μέρος το νοητικό σου καταφύγιο, φαντάσου το με λεπτομέρεια και μπορείς να το επισκέπτεσαι όποτε το έχεις ανάγκη 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να λάβετε θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη απάντηση. Οι αναπνοές φυσικά δεν τους βοηθούν όλους. Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί κάποια τεχνική ηρεμίας και απλώς η συμπτωματολογία να ηρεμίσει με την ψυχοθεραπεία για διαχείριση του άγχους

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Σαν οι κρίσεις πανικού και το άγχος να σας εμποδίζουν από το να ζήσετε φυσιολογικά. Διαπιστώνετε ότι οι αναπνοές δεν βοηθάνε και αναζητάτε έναν άλλο τρόπο να ηρεμήσετε. Δυστυχώς δεν μπορώ να σας πω κάτι συγκεκριμένο για να σας βοηθήσει άμεσα μέσω αυτής της πλατφόρμας. Σας ενθαρρύνω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να αναζητήσετε τρόπους διαχείρισης του άγχους σας αλλά και να εντοπίσετε τις αιτίες που το πυροδοτούν. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα