• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/06/2023

Καλησπέρα σας,ειμαι 22 ετων. Απο την καραντινα και μετα το αγχος μου εχει παει στα υψη,αφου πλεον με ταλαιπωρει και η αρρωστοφοβια. Οταν θα με πιασει κατι απλο οπως ενα τρεμουλο ή λιγη κοπωση θα αγχωθω για το τι μπορει να ειναι. Επισης πλεον φοβαμαι περισσοτερο για καταστασεις,συνθηκες ή νεα σχεδια και τα υπεραναλυω στο κεφαλι μου και αγχωνομαι για το τι μπορει να παει στραβα. Τι με συμβουλευετε να κανω;

25 ειδικοί απάντησαν

  • Να συμβουλευτείτε ψυχίατρο.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι έπειτα από τον εγκλεισμό και τον κορονοϊό ανέπτυξαν αρκετές φοβίες και άγχη.
    Μην ανησυχείς είναι κάτι που ξεπερνιέται..
    Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ο οποίος θα σου δώσει την κατάλληλη βοήθεια στο να ξεπεράσεις οποιαδήποτε φοβία και άγχος και να επανέλθεις Ζώντας φυσιολογικά και ευτυχισμένα Και πάλι τη ζωή σου.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • https://www.youtube.com/watch?v=9ImqE3kUcW0&t=1749s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,

    Περιγράφετε πολύ καλά τον τρόπο με τον οποίο βιώνετε το άγχος σας (κυρίως γύρω από ασθένειες και τη σωματική σας κατάσταση από ότι καταλαβαίνω) ενώ ταυτόχρονα φαίνεται να αναγνωρίζετε πως χρειάζεται να αναλύετε σε μεγάλο βαθμό τις αποφάσεις σας προκειμένου να μην γίνουν αληθινοί οι φόβοι σας.

    Επίσης συνδέετε την ανάδυση αυτού του έντονου άγχους με την περίοδο της πανδημίας.

    Ωστόσο θα ήθελα να κάνω μερικές ακόμα ερωτήσεις όπως εάν το άγχος προϋπήρχε στο παρελθόν, ενδεχομένως με κάποια άλλη μορφή όπως επίσης και εάν εκδηλώνεται και με άλλες μορφές ( π.χ. σωματικές ενοχλήσεις), εάν επηρεάζει τον ύπνο σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ψυχιατρική εκτίμηση. Έπειτα πιθανώς ψυχοθεραπεία κλπ

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • χρειαζεστε να επισκεφτείτε ψυχιατρο και να ξεκινησετε αμεσα ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Να δείτε το γρηγορότερο έναν ειδικό.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθούσε αρκετά. Προτείνω την προσεγγιση Gestalt

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Η Γνωσιακή Συμπεριφορική θεραπεία είναι η καταλληλότερη θεραπεία για το πρόβλημά σας. Ζητήστε βοήθεια από έναν ειδικό.

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας με βάση αυτά που περιγράφετε και εφόσον φαίνεται πως σας δημιουργούν έντονη δυσκολία στην καθημερινότητά σας, η έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπείας θα ήταν αρκετά βοηθητική στην άμεση αντιμετώπιση αυτών των δυσκολιών και στην βελτίωση της κατάστασης. Στην διάθεσή σας εάν το επιθυμείτε να έχουμε από μία δια ζώσης συνάντηση και να δομήσουμε να το κοινό ένα πλάνο αντιμετώπισης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Η συ,βουλή είναι για ψυχοθεραπεία. Το άγχος που περιγράφετε έχει πιο βαθιά αίτια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφεται είναι συμπτώματα άγχους και φοβιών και δυστυχώς είναι πολύ συχνά ειδικά μετά την καραντίνα. Η καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι η ψυχοθεραπεία μέσω της οποίας θα μπορέσετε να ανακαλύψετε από που πηγάζουν και πως να τα ξεπεράσετε. Εαν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου για να συζητήσουμε περαιτέρω.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Η παγκόσμια υγιονομική κρίση που περάσαμε άλλους περισσότερους άλλους λιγότερο είναι αναμενόμενο να μας επηρέασε.Πολλοί άνθρωποι βιωνουν εντονότερο άγχος ύστερα από το στρεσσογόνο διάστημα της καραντίνας. Θα σας συμβούλευα να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο, σύμβουλο ψυχικής υγείας) με τον οποίο θα μπορείτε να μιλήσετε για όλα όσα σας απασχολούν σε ένα πλαίσιο εμπιστοσύνης. Η ψυχοθεραπεία είναι η ενδεδειγμένη λύση στα ζητήματα άγχους.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν Ψυχολόγο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα σας.Γνωριζετε πλεον, αφου το βιωνετε,πως προκειται για μη ρεαλιστικες σκεψεις που απλα σας τρομοκρατουν.Επομενως η εστιαση στις σκεψεις και στο συναισθημα πιθανοτατα να ειναι ενας τροπος να σπασει αυτος ο φαυλος κυκλος.Κατανοουμε το γεγονος και (χτυπαμε την ριζα ).Καλη συνεχεια

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλό θα ήταν να μπείτε σε θεραπεία με κάποιο ειδικό ψυχικής υγείας το δυνατόν συντομότερο έτσι θα δυναμώσετε ψυχικά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η καλύτερη λύση αν οι κρίσεις είναι συχνές καί η καθημερινή σου ζωή έχει αλλάξει να κάνεις συνεδρίες για να ξεπεράσεις όλες αυτές τις φοβίες.

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Η ψυχοθεραπεία είναι μια λύση σε αυτή τη συνθήκη, ειδικά εάν η λειτουργικότητα και η καθημερινότητα έχουν επηρεαστεί και εφόσον έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα (άνω των 6 μηνών) και δεν υπάρχει αλλαγή.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, ώστε να αξιολογήσει την κατάσταση που περιγράφετε, στη συνέχεια θα σας προτείνει πιθανές επιλογές για το πρόβλημα που σας απασχολεί.

  • Καλησπέρα σας.
    Πολλές φορές καταστασεις και γεγονότα που έχουν συμβεί ή ακόμα και αλλαγές στην ζωη οδηγούν κάποιους ανθρώπους σε έντονο άγχος και υπερανάλυση.Με την βοήθεια κάποιου ψυχολόγου - ψυχοθεραυπευτή σίγουρα θα βρείτε την βοήθεια που χρειάζεστε για να το ξεπεράσετε

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο, διότι μάλλον έχετε υποχονδριαση

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Αναζητήστε έναν έμπειρο ψυχολόγο, ειδικευμένο στην Γνωσιακή- Συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία και ξεκινήστε...

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά και να ξεπεράσετε τα προβλήματά σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για αυτό που βιώνεις, ακούγεται δύσκολο και κουραστικό να ανησυχείς για το παραμικρό σωματικό σύμπτωμα. Παράλληλα ακούω σαν να υπάρχει η υποψία ότι η ανησυχία σου αυτή θα μπορούσε να είναι υπερβολική. Αν και από μόνη της αυτή η συνειδητοποίηση δεν είναι αρκετή για να ξεπεράσεις τις φοβίες αυτές, είναι ένα σημαντικό βήμα.

    Το τρέμουλο και η κόπωση που αναφέρεις θα μπορούσαν από μόνα τους να είναι συμπτώματα άγχους, τα οποία με τη σειρά τους το ενισχύουν ακόμα περισσότερο. Κάπου εκεί μοιάζει να υπάρχει ένας φαύλος κύκλος.

    Θα σε ενθάρρυνα να απευθυνθείς σε ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να διαχειρίζε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα