• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 26/11/2023

Η κόρη μου δεν πάει σχολείο ούτε δραστηριότητες εδώ και δύο χρόνια. Επικαλείται πόνο στην κοιλιά της, παλιότερα και κεφάλι. Μόνο αέρια έχει και κιλά παραπάνω. Είναι μαθήτρια έκτης. Παρακολουθείται από κέντρο Ψυχικής Υγείας δήμου μας αρκετά χρόνια. Τί μπορώ να κάνω ώστε να μην χάνει μαθήματα;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να επικοινωνήσετε το πρόβλημα αυτό στον/ην ψυχολόγο που παρακολουθεί το παιδί ώστε να το δουλέψει κατά τις συνεδρίες.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Να βρείτε κάποια δασκάλα να της κάνει μάθημα σπίτι ισως ? , τι απασχολεί το παιδί με το σχολείο ? Νοιωθει άσχημα για τα κιλά του ? Το κοροϊδεύουν ? Δυσκολεύεται να κάνει φίλες ? , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι ανησυχητικό αυτό που περιγράφεται, οχι γιατί χάνει μαθήματα αλλά γιατί φαίνεται ότι η κόρη σας δυσκολεύεται σημαντικά.Θα πρότεινα να συζητήσετε με το Κέντρο Ψυχικής Υγείας, μια που την παρακολουθεί χρόνια, τους δασκάλους της και να εντοπίσετε πιο είναι το «πρόβλημα». Πολλά μπορούν να συμβαίνουν και θέλουν όλα διευρεύνηση. Όταν το εντοπίσετε, το παιδί θα χρειαστεί υποστήριξη και εσείς Συμβουλευτική Γονέων για την διαχείριση με υποστηρικτικό και συντονισμένο στο συναίσθημα του παιδιού τρόπο. Όσο πιο γρήγορα κοιτάξετε κατάματα την δυσκολία της, τόσο πιο γρήγορα θα αποτελέσει παρελθόν και το παιδί σας θα ξαναβρεί τους ρυθμούς του.

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Απευθυνθείτε στο ΚΨΥ που την παρακολουθούν για τις απορίες σας και το τρόπο που μπορειτε με τη σειρά σας να την υποστηρίξετε. Το σημαντικο ειναι η κορη σας να επανέλθει και να αισθάνεται καλά ώστε να πηγαίνει σχολείο ξανά.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορείτε να κάνετε αίτηση στο σχολείο για κατ'οίκον διδασκαλία. Ταυτόχρονα είναι πολύ σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν παιδοψυχίατρο καθώς δύο χρόνια είναι πολύ μεγάλο διάστημα για την κόρη σας να μην παρακολουθεί σχολείο.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Είναι λυπηρό να ακούω ότι η κόρη σας αντιμετωπίζει μια τέτοια δυσκολία. Είναι σημαντικό να υποστηριχθεί ώστε να εντοπιστούν λύσεις που θα της επιτρέψουν να συνεχίσει την καθημερινότητά της, συμπεριλαμβανομένης της σχολικής δραστηριότητας.
    Σαν πρώτο βήμα, θα πρότεινα να συνεννοηθείτε με το κέντρο Ψυχικής Υγείας που παρακολουθεί την κόρη σας. Ενημερώστε τους για τους προβληματισμούς σας και αν παρέχεται Συμβουλευτική Γονέων, ίσως ήταν σημαντικό να ενταχθείτε με σκοπό την καθοδήγησή σας και την ανακούφιση και των δικών σας ανησυχιών. Η συνεργασία με τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας είναι σημαντική, ιδίως σε αυτή τη φάση της μεγάλης αλλαγής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας. Έχετε κάνει συμβουλευτική γονέων για να πάρετε βοήθεια και να διαχειριστείτε την δύσκολη αυτή κατάσταση? Οι ειδικοί που την παρακολουθούν εκεί τι λένε για την κατάσταση αυτή? Παίρνει βοήθεια το παιδί τελικά? Τα παιδιά χρειάζεται να πηγαίνει σχολείο και να παίρνει γνώσεις και να έρχεται σε επαφή με συνομηλίκους. Είναι πολλά αυτά που χρειάζεται να λάβετε υπόψιν. Δεν γίνεται να πάρετε μια απάντηση γρήγορα. Ελπίζω όλα να δρομολογηθούν κάπως και να πάνε όλα καλά.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Αυτό πρέπει να το συζητήσετε στο κέντρο όπου την παρακολουθούν. Επίσης μπορεί να αναζητήσετε κάποιον που να κάνει συμβουλευτική γονέων

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που περιγράφετε, ακούγεται δύσκολο. Ομολογώ πως μου δημιουργεί ερωτήματα το γεγονός ότι με κάποιο τρόπο μοιάζει να έχει καταφέρει να πάρει απόσταση από το σχολείο για δύο ολόκληρα χρόνια, επικαλούμενη πονόκοιλους και πονοκεφάλους. Αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και κάτι άλλο. Ίσως να μην γνωρίζω όλα τα δεδομένα.

    Θα πρότεινα να απευθύνετε τους προβληματισμούς σας στο κέντρο που τη παρακολουθεί. Αν δεν είστε ικανοποιημένη, μπορείτε να απευθυνθείτε σε παιδοψυχολόγο. Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, ο πρωταρχικός στόχος δεν είναι να μη χάνει μαθήματα, αλλά να δοθεί χώρος και χρόνος σε αυτό που υπάρχει μέσα της κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ότι σας συμβουλέψει ο ειδικός παιδοψυχίατρος που την παρακολουθεί, αυτός θα σας συστήσει την θεραπεία που πρέπει να ακολουθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός