• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 07/05/2023

Πως μπορω να καταλαβω αν εχω καταθλιψη?Η αληθεια ειναι πως δεν νομιζω να εχω,αλλα μεγαλο ποσοστο της οικογενειας μου εχει και να ειμαι ειληκρινης υπαρχουν φορεσ που δεν αισθανομαι καλα.Σπανια βεβαια αλλα νιωθω ενα συναισθημα κενου. Και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω σκεφτει για αυτοκτονιες η καπου να ξεσπαασω τουλαχιστον αλλα δεν εχω προσπαθησει ποτε κατι τετοιο.Δεν εχω αναφερει τιποτα σε κανεναν γιατι παντα θεωρουσα πως ολα ειναι στην εφηβεια και στην ηλικια κτλ.Αυτο που θελω να ρωτησω με λιγα λογια ειναι μηπως αυτο που εχω ειναι οντως της ηλικιας και απλως ψαχνω εναν τροπο να διαφερω απο τους αλλους η οντως εχω καποιο προβλημα ????

26 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Δεν μου εχετε πει την ηλικία σας για να βοηθήσω περισσότερο. Ωστόσο, η εφηβεία είναι δύσκολη και δημιουργεί διαφορά συναισθήματα. Θεωρώ πως είναι σημαντικό να το επικοινωνήσετε σε κάποιο κοντινό οικογενειακό πρόσωπο για να λάβετε την φροντίδα που χρειάζεστε. Αυτοδιαγνωση δεν γίνεται φυσικά, ούτε μέσω του Διαδικτύου. Επειδή υπάρχει ο κληρονομικός παράγοντας θα το κοίταζα περισσότερο στην θέση σας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Χρειάζεται αντιμετώπιση από ειδικό κυρίως ψυχίατρο ψυχοθεραπευτη

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Αν υπάρχουν επεισόδια κατάθλιψης στην οικογένεια και λαμβάνοντας υπόψιν και τα δικά σας συμπτώματα (αίσθημα 'κενού', αυτοκτονικός ιδεασμός), το καλύτερο είναι να επισκευθείτε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Στην περίπτωση σας όλα τα ερωτήματα μπορούν να απαντηθούν αν ξεκινήσετε Ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες. Ο Ψυχολόγος θα καταλάβει τι σας συμβαίνει και είτε θα συνεχίσετε να δουλεύετε ψυχοθεραπευτικά είτε θα σας παραπέμψει αν υποψιαστεί ότι χρειάζεστε ψυχιατρική στήριξη. Από όσα μου λέτε μάλλον είστε νέος/α και αν είστε έφηβος/η φαίνεται να είναι οι φυσιολογικές διακυμάνσεις που συμβαίνουν σε γνωσιακό - συναισθηματικό επίπεδο καθώς περνάτε ένα μεταβατικό στάδιο προς την ενηλικίωση. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να έρθετε στα ίσια σας πολύ γρήγορα, σε σχέση με το να μην κάνετε τίποτα. Συζητείστε το με τους γονείς σας αν μένετε μαζί τους.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Δε γνωρίζω την ηλικία σας αλλα όπως και να χει, κατι τέτοιο είναι πολυπαραγοντικο. Οι ειδικοι ψυχικης υγειασ, το διερευνάμε απο μια βιοψυχοκοινωνικη σκοπιά και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική απο τις άλλες. Ίσως χρειαστεί να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό για πρόληψη εφόσον σας απασχολεί.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Να επισκεφθείτε άμεσα έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας , εάν είστε στα Χανιά μπορείτε να με καλέσετε σε κάθε άλλη περίπτωση αναζητήστε έναν επαγγελματία κοντά σας ..

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Εξαρτάται από την ηλικία και το περιβάλλον τριγύρω η εμφάνιση κάποιων συμπτωμάτων παρόμοιων με αυτών της κατάθλιψης. Καλό θα ήταν να σας δει κάποιος ειδικός για να σας δώσει τις απαντήσεις που ψάχνετε.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Για να μπορέσετε να πάρετε μια σίγουρη απάντηση γι' αυτό θα χρειαστεί να δείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Θα έλεγα ότι δεν έχει τόση σημασία η διάγνωση, αν παρόλα αυτά για σας έχει, ο κατάλληλος ειδικό είναι ο ψυχίατρος ή ο κλινικός ψυχολόγος. Αν σας ενδιαφέρει μια συνοδεία, μια εμβάθυνση, μια κατανόηση και πως να πάρετε γνώση απ' αυτήν την εμπειρία τότε θα πρότεινα να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας, ένας/μια ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει !
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Φαίνεται πως είναι ψυχολογικό θέμα. Πιθανότατα κατάθλιψη. Να μιλήσετε άμεσα με ειδικό.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Τα ζητήματα ψυχικής υγείας είναι δύσκολο να απαντηθούν διαδικτυακά. Θα ήταν ανεύθυνο και πρόχειρο να σας απαντήσει σε τέτοια ζητήματα διαδικτυακά.
    Η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να στηριχτείτε και να βοηθηθείτε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Γειά σας!

    Αν και δεν αναφέρετε την ηλικία σας , ειναι φανερό οτι (...νιωθω ενα συναισθημα κενου. Και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω σκεφτει για αυτοκτονιες η καπου να ξεσπάσω...) πρέπει χωρίς άλλη καθυστέρηση, να δείτε έναν έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή που θα σας βοηθήσει να τα βρείτε με τον εαυτό σας!

    ΔημήτριοςΠαπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Δεν υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που να αισθάνεται συνέχεια καλά, ούτε και άνθρωπος που να μην έχει ένα άτομο στην οικογένεια του με θέματα ψυχικής υγείας (ασχέτως ηλικίας). Αν όμως αυτό σας ανησυχεί, εισηγούμαι να ζητήσετε αξιολόγηση από ειδικό (κλινικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο).

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα. Με συγχωρείς για τη μεγάλη απάντηση. Καταλαβαίνω πώς το ιστορικό της οικογένειάς σου σε κάνει να αναρωτιέσαι αν θα ακολουθήσεις και εσύ το ίδιο μονοπάτι. Είναι σαν η παραμικρή ένδειξη θλίψης (που είναι εντελώς φυσιολογική), να χτυπάει κάθε φορά ένα δυσανάλογα δυνατό καμπανάκι στο μυαλό σου.

    Παρόλα αυτά, ο άνθρωπος δεν γίνεται να είναι πάντα χαρούμενος. Υπάρχουν στιγμές που θα νιώσει θλίψη, που θα νιώσει κενό, που θα νιώσει ότι δεν έχει τίποτα νόημα, και που θα νιώσει τόσο εγκλωβισμένος που η ζωή φαίνεται να μην έχει κάποια ουσία πια. Ίσως να χρειάζεται κιόλας να δώσει χώρο ώστε να νιώσει αυτά τα συναισθήματα, προκειμένου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με αυτά που περιγράφεται δεν θα μπορούσε να δοθεί μία άμεση και συγκεκριμένη απάντηση. Αυτό διότι η διαδικασία της διαφοροδιάγνωσης σχετικά με την ύπαρξη κάποιας ψυχικης διαταταχης είναι πολυπαραγοντική και δεν θα μπορούσε να απαντηθεί μόνο με την γνώση κάποιων συμπτωμάτων. Απαιτείται περαιτέρω διερεύνηση της συμπτωματολογίας του ιστορικού καθώς και άλλων παραγόντων για να εξαχθεί ένα ασφαλές συμπέρασμα.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Κατάθλιψη και άγχος έχουν όλοι οι άνθρωποι. Αυτοί που βιώνουν αυτές τις ψυχικές καταστάσεις σε μεγαλύτερη ένταση και πιο συχνά είναι συνήθως άνθρωποι που είχαν μια πιο δύσκολη παιδική ηλικία την οποία στη συνέχεια λησμόνησαν για να επιβιώσουν ψυχικά.
    Ο βαθμός που κάτι μέσα σας «επιστρέφει» και σας ταλαιπωρεί είναι κάτι που μόνο εσείς το γνωρίζετε, εφόσον όμως πιστεύετε ότι αυτό το κάτι μπορεί να σχετίζεται και με άλλες αναστολές στη ζωή σας τότε θα ήταν δημιουργικό να το εξερευνήσετε μέσω της ψυχοθεραπείας αντί να εξαντλήστε σε μια επαναλαμβανόμενη απώθηση.

    Θεοδωρακόπουλος Κ. Ηλίας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα, δεν είναι απαραίτητο να έχετε κατάθλιψη ακόμα και αν υπάρχει ο γονιδιακός παράγοντας στην οικογένεια. Είναι αναπόφευκτο όμως να επηρεάζεστε αν ζείτε σε ένα καταθλιπτικό περιβάλλον. Επίσης η εφηβεία είναι μία περίοδος κατά την οποία επειδή ακόμα δεν υπάρχει αρκετή συναισθηματική θωράκιση το άτομο είναι πιο ευάλωτο. Σαφώς και γίνεται αν υπάρχει θέληση να επιμονή να δημιουργηθεί ένας εαυτός ανθεκτικός και ευπροσάρμοστος στις προκλήσεις της καθημερινότητας και πιο κοντά στην υποκειμενική αίσθηση ικανοποίησης από την ζωή.

    Τζίφας Γεώργιος

    Ψυχολόγος

    Ακαδημία

  • Απ' ότι καταλαβαίνω, είστε σε εφηβική ηλικία. Κατα τη διάρκεια αυτης της φάσης, γίνονται αλλαγές ορμονικές, νευρολογικές, συναοισθηματικές. Οι έφηβοι "κλαδεύουν" παλιές νευρωνικές συνάψεις, που δεν τους είναι πλέον χρήσιμες, και δημιουργούν διαρκώς νέες, που όμως δεν έχουν παγιωθεί.Αυτή η βιολογική διαδικασία δημιουργεί έντονο άγχος και καταθλιπτική διάθεση. Είναι απαραίτητο όμως, και λόγω του ιστορικού σας αλλά και των αυτοκτονικών σκέψεων, να συζητήσετε με κάποιον ειδικό που θα αξιολογήσει την κατάστασή σας, και θα σας συνοδεύσει με ασφάλεια σε αυτή την εξερεύνηση.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Καλησπέρα σας . Απ' ότι περιγράψατε είστε στην εφηβεία μια περίοδο όπου συμβαίνουν έντονες ορμονικές αλλαγές και οι μεταπτώσεις της διάθεσης είναι πολύ συχνές. Για να διαγνωσθεί κάποιος με κατάθλιψη θα πρέπει να υπάρχουν ταυτόχρονα περισσότερα από ένα συμπτώματα και για αρκετό χρονικό διάστημα τουλάχιστον 2 εβδομάδες και παραπάνω όπως δυσκολία στην συγκέντρωση και στην λήψη αποφάσεων διαταραχές στον ύπνο και στην όρεξη , αλλαγές στο βάρος , σκέψεις θανάτου η αυτοκτονίας, σωματικοι πόνοι, πονοκέφαλοι , κράμπες , διαρκής κούραση κτλ. Αλλιώς πρόκειται για δυσθυμια όπου κυριαρχούν κυρίως η χαμηλή ενεργητικότητα και η συνεχή κούραση , εκνευρισ... Διάβασε περισσότερα

    Βρόντου Μάχη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΔΕΝ ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΠΩΣ ΒΙΩΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΔΥΣΦΟΡΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΩΣΤΟΣΟ ΜΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ , ΣΚΕΨΕΙΣ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δεν γνωρίζω βέβαια ποια είναι η ηλικία σας, αλλά νομίζω ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να σας προτείνει θεραπευτικές λύσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ίσως θα βοηθούσαν κάποιες συνεδρίες για διερευνήσει και εξωτερίκευση όσων σας απασχολούν , δεν μοιάζει κάτι σοβαρό αλλά μην αφήσετε αυτές τις σκέψεις να το κάνουν, μιλήστε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • αυτές οι ερωτήσεις απαντώνται απο ψυχίατρο. σε αυτόν πρέπει να απευθυνθείτε.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • ποια είναι η ηληκία σας ; Ναι αυτό παίζει σημαντικό ρόλο για να κατανοήσετε την καταστασή σας σε σχέση με τα άλλα μέλλη τησ οικογένειας συστημικά.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Θα ήταν καλό να συζητήσετε με κάποιον αυτά τα ερωτήματα, ώστε να γίνει μια σωστή και υπεύθυνη εκτίμηση για το αν έχετε κατάθιψη, και αν ναι, πώς θα το αντιμετωπίσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός