• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/06/2023

Καλησπέρα η πεθερά μου έχει διπολική διαταραχή τι πιθανότητες έχουν τα παιδια μου την κληρονομήσουν;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Κανένας διπολικός δεν είναι ίδιος με τον άλλο. Τα γονίδια της διπολικής διαταραχής ακόμα κι αν κληρονομηθούν θα εκφραστούν μόνον εάν η προσωπικότητα του παιδιού που σας ενδιαφέρει, το επιτρέψει. Εάν λοιπόν ανησυχείτε, θωρακείστε την προσωπικότητα του παιδιού σας , βοηθείστε το να την αναπτύξει και να αυτονομηθεί, να καλλιεργηθεί πνευματικά και να συγκροτηθεί

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Οι πιθανότητες σχετίζονται όχι μόνο με την κληρονομικότητα για την εμφάνιση μιας ψυχικής νόσου σε ένα οικογενειακό περιβάλλον αλλά και με αρκετούς άλλους σημαντικούς παράγοντες που διερευνώνται και εξεταζονται για την εκάστοτε κατάσταση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • https://www.youtube.com/watch?v=9ImqE3kUcW0&t=1749s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καμία και πολλές ! Η κληρονομικότητα είναι μια προδιάθεση , χρειάζεται το άτομο να βρεθεί και σε συνθήκες που θα την πυροδοτήσουν, συνήθως ! , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας,

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι (κάποια συμπεριφορά για παράδειγμα) που να σας ανησυχεί επί του παρόντος στα παιδιά σας.

    Εάν διακρίνετε κάτι ίσως εκεί χρειαστεί μια αξιολόγηση.

    Διαφορετικά δυστυχώς δεν μπορεί να απαντηθεί κάτι τέτοιο σε υποθετικό επίπεδο. Κάθε νόσημα προκύπτει από πολλούς παράγοντες, βιολογικούς, ψυχολογικούς και κοινωνικούς (εξού και ο όρος "βιο-ψυχο-κοινωνικό μοντέλο" που ακολουθούν οι επιστήμες υγείας.

    Αυτό σημαίνει πως για να εκδηλώσει κάποιος ένα νόσημα, όπως η διπολική διαταραχή που μας αναφέρετε, θα πρέπει να συντελέσουν οι παραπάνω παράγοντες.

    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Σας απαντάω με έναν άρθρο που είναι αρκετά αναλυτικό και ελπίζω βοηθητικό
    https://www.psychologynow.gr/arthra-psyxikis-ygeias/psyxikes-diataraxes/dipoliki-diataraxi/6662-pos-ta-gonidia-epireazoun-ti-dipoliki-diataraxi.html

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • υπάρχει κληρονομικότητα σίγουρα στη διπολική. Εφόσον ο/ η σύζυγος δεν νοσεί, οι πιθανότητες κάπως μειώνονται. Αλλά και πάλι το γονίδιο είναι αρκετά ισχυρό. Με σιγουριά κανείς δεν μπορεί να σας πει. Υπάρχουν πάντως πιθανότητες σίγουρα μεγαλύτερες συγκριτικά με κάποιο άλλο background οικογενειας που δεν νοσει

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Το ακριβές μοτίβο κληρονομικότητας παραμένει ασαφές. Επομένως κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος ωστόσο είναι πιθανό ότι ο συνδυασμός παραλλαγών σε πολλά γονίδια αυξάνει τον κίνδυνο εκδήλωσης της νόσου.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική
    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας, η διπολική διαταραχή σε ένα μέλος της οικογένειας δείχνει μια κληρονομησιμοτητα όμως σε ένα γενικότερο πλαίσιο ψυχικής ευάλωτοτητας. Στην πράξη, χρειάζεται απλά να υπάρχει μια σχετική εγρήγορση εάν εμφανιστούν συμπτώματα ψυχικής δυσκολίας να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχιατρο για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει ανάγκη θεραπείας .

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπάρχει κάποιο ποσοστό μεγαλύτερο από ότι στον πληθυσμό για νόσηση, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο για να ενημερωθείτε εκτενέστερα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η διπολική διαταραχή κληρονομείται μερικώς, σχετίζεται με ένα συγκεκριμένο αριθμό γονιδίων και όχι μόνο σε ένα γονίδιο. Σαφώς η διπολική διαταραχή εμφανίζεται μόνο στα άτομα που έχουν τα υπεύθυνα γονίδια. Αλλαγές σε ορισμένα γονίδια αυξάνουν την ευαισθησία για να εμφανίσει ένα άτομο Δ.Δ, αλλά χωρίς αυτό να είναι υποχρεωτικό. Για παράδειγμα αν μέσα σε μια οικογένεια, πάσχει μόνο ο ένας γονέας από Δ.Δ, τότε τα παιδιά τους έχουν μόνο 1 πιθανότητα στις 7 να εμφανίσουν την συγκεκριμένη νόσο. Η Δ.Δ είναι μια ψυχική νόσος, η οποία εμφανίζει μεγάλο ποσοστό κληρονομικότητας σε σχέση με άλλες ψυχικές νόσους. Όσοι περισσότεροι συγγενείς πάσχουν από Δ.Δ ... Διάβασε περισσότερα

    Κοκόνα Αναστασία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Εάν μάθετε να επικοινωνείτε σωστά με τα παιδιά σας και να τους προσφέρετε ό,τι χρειάζονται συναισθηματικά οι πιθανότητες είναι ελάχιστες!

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η διπολική διαταραχή είναι γενετικός και περίβαλλοντικος παράγοντας. Σίγουρα έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα από αλλά παιδιά αλλά δεν είναι καθοριστικό. Αν τώρα τα αφήνετε με την συγκεκριμένη γυναίκα υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να εμφανίσουν ψυχική διαταραχή. Καλό είναι πάντα να παρατηρείτε τα παιδιά να είστε κοντά τους να τα στηρίζετε και εαν βλέπετε δυσκολίες να τα πηγαίνετε σε ειδικό ψυχικης υγείας.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Μπορεί να υπάρχει μια κληρονομική προδιάθεση, αλλά δεν είναι απόλυτο, ούτε είναι σίγουρο ότι τα παιδιά σας θα έχουν την ίδια διαταραχή. προδιάθεση σημαίνει πιθανότητα, όχι σιγουριά. Κανένας επιστήμονας δεν θα σας πει για σιγουριά.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός