• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/02/2024

Καλησπέρα.Εχω το τελευταίο διάστημα που έχω φοβίες.Φοβιες για εμένα για τα παιδιά μου .Αυτό ίσως μου ήρθε μετά από τον θάνατο ενός κοντινού προσώπου μου.Αισθανομαι άσχημα ψυχολογικά και δεν μπορώ να περάσει όμορφα η μέρα μου.Τι μου προτείνεται;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας, μιλήστε για ότι σας φοβίζει, μάθετε να υπάρχετε ψύχραιμα, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας! Πολλές φορές αυτή η ''πεσμένη'' διάθεση που περιγράφετε είναι φυσικό και αναμενόμενο στάδιο στη διαδικασία πένθους. Η συζήτηση με έναν ειδικό ψυχικής υγείας ίσως σας βοηθούσε να ορίσετε με ακρίβεια από που μπορεί να προκύπτουν τα αρνητικά συναισθήματα που νιώθετε και μαζί με τον ειδικό θα μπορούσατε να βρείτε λύσεις, προσαρμοσμένες στις ανάγκες σας, για όσα σας προβληματίζουν.

    Μαρασλή Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Ιωάννινα

  • Γειά σας, η απώλεια ενός κοντινού ανθρώπου ακολουθείται από τη διαδικασία του πένθους, στα πλαίσια του πένθους είναι και οι φοβίες ή οι φαντασιώσεις/σκέψεις θανάτου άλλων οικείων σας. Η διαδικασία του πένθους είναι μια φυσιολογική εξέλιξη μετά από μια απώλεια. Αν δείτε ότι η διάθεση σας δεν βελτιώνεται μετά από μερικές εβδομάδες ή αντιθέτως επιδεινώνεται μπορείτε να αναζητήσετε την βοήθεια ενός ψυχολόγου για να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα,

    Συλλυπητήρια, φαίνεται αρκετά έντονο όλο αυτό που παίρνατε, έχετε σκεφτεί να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία; Ίσως σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις φοβίες, την απώλεια ή ό,τι υπάρχει εκεί που έχει ως αποτέλεμα αυτό που περιγράφετε. Εάν και εφόσον επιθυμείτε υπάρχει διαθεσιμότητα.

    Ευχαριστώ πολύ

    Μακρής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πως περνάτε δύσκολα αυτήν την περίοδο καθώς η φοβία δεν σας αφήνει να απολαύσετε την ημέρα σας. Η ψυχοθεραπεία σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει να φύγουν οι φοβίες. Θα μπορούσατε να αναζητήσετε κάποιον ειδικό για να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε αυτήν την δύσκολη κατάσταση που περνάτε.

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας.
    Ο θάνατος ενός κοντινού προσώπου δημιουργεί έντονο άγχος, φόβο θανάτου και πένθος.
    Ο φόβος ότι μπορεί να συμβεί κάτι άσχημο σε μας ή στους οικείους είναι σε κάποιο βαθμό κάτι φυσιολογικό.
    Αν όμως συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα ή είναι πολύ έντονος χρήζει ψυχολογικής ή ψυχιατρικής βοήθειας.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλημέρα σας,

    Είναι λογικό να νοιώθετε δυσάρεστα και να μην μπορείτε να χαρείτε την ζωή σας. Οι φοβίες μας κάνουν να βρισκόμαστε σε μια συνεχή αγωνία , μπερδεύουν το μυαλό μας και δεν μπορούμε να σκεφτούμε καθαρά την πραγματικότητα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μεγάλη ανασφάλεια και ψυχική κόπωση.
    Νομίζω θα σας βοηθούσε πολύ να μιλήσετε για τις φοβίες σας ξεκινώντας ψυχοθεραπεία . Εκεί θα σας δοθεί ο χώρος για να μπορέσετε να επεξεργαστείτε αυτά που σας προβληματίζουν .
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα,

    Λυπάμαι που ακούω ότι παλεύετε με φοβίες, ειδικά όσον αφορά τα παιδιά σας. Είναι κατανοητό ότι η εμπειρία της απώλειας ενός κοντινού προσώπου μπορεί να έχει σημαντικό αντίκτυπο στην ψυχολογική σας υγεία.

    Σε δύσκολες στιγμές όπως αυτές, η αναζήτηση υποστήριξης από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας μπορεί να είναι απίστευτα ευεργετική. Μπορεί να σας παρέχει καθοδήγηση, υποστήριξη και εργαλεία που θα σας βοηθήσουν να ξεπεράσετε αυτά τα δύσκολα συναισθήματα και να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης.

    Εκτός από την επαγγελματική υποστήριξη, η εξάσκηση δραστηριοτήτων αυτοφροντίδας, όπως η ενσυνείδηση, οι ασκήσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, οι φόβοι και οι ανησυχίες για τον εαυτό σας και τα παιδιά σας είναι φυσιολογικοί, ειδικά μετά από τον θάνατο ενός κοντινού προσώπου.
    Πρώτα απ 'όλα, είναι σημαντικό να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο για να συζητήσετε τα συναισθήματά σας και να λάβετε επαγγελματική υποστήριξη. Ένας εξειδικευμένος επαγγελματίας μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτούς τους φόβους και τις ανησυχίες με θεραπεία και στρατηγικές αντιμετώπισης του άγχους.
    Επιπλέον, προσπαθήστε να διατηρήσετε έναν υγιεινό τρόπο ζωής με τακτική άσκηση, υγιεινή διατροφή και επαρκή ανάπαυση. Ασχοληθείτε με δραστηριότητες που σας χαρίζουν χα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,

    Πολλές φορές μέσα από την επαφή με την απώλεια έρχονται έντονοι φόβοι και αγωνίες τόσο για εμάς όσο και για τους γύρω μας, αλλά και πολλές υπαρξιακές σκέψεις. Με τη βοήθεια ειδικού θεραπευτή και μέσα από τη δημιουργία μιας ασφαλούς θεραπευτικης σχέσης σιγά σιγά θα ανακουφιστειτε από τους έντονους φόβους βρίσκοντας τον τρόπο να καθησυχαζετε εσείς ή ίδια αυτές τις έντονες φωνες βαθιάς αγωνίας.

    Μαυρίδη Αφροδίτη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Εάν είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό, χρειάζεστε ψυχοθεραπεία.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα σας, θα σας προτεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να ξεπεράσετε αυτές τις φοβίες.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι