• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 31/05/2023

Καλησπέρα,ο πατέρας μου βγάζει επιθετικότητα,έχει ξεσπάσματα,έχει κατάθλιψη, θυμάται γεγονότα που έχουν συμβεί πριν πολλά χρόνια,δεν δέχεται ότι έχει πρόβλημα να πάει σε γιατρο!Πως μπορούμε να τον πείσουμε να μιλήσει με κάποιο ειδικό?

21 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικώς ποσό χρόνων είναι; Αυτά που αναφέρεται μπορεί να είναι και νευρολογικού τύπου συμπτώματα. Ίσως χρειάζεται να του μιλήσει κάποιος που εμπιστεύεται την κρίση του.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Λυπάμαι, αλλά στην περίπτωση που ο άνθρωπος που πάσχει από κάποιο πρόβλημα δεν το αναγνωρίσει ο ίδιος τότε κι η θεραπεία θα πάει χαμένη. Ίσως βρείτε εσείς κάποιο νόημα να ανακουφιστείτε ή να σας συμβουλεύσει κάποιος ειδικός να τον χειριστείτε καταλληλότερα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Δυστυχώς δεν μπορειται αν δεν θέλει ο άμεσα εμπλεκόμενος, αλλά μπορείτε να αρχίσετε εσείς να ενδυναμωθειτε πως να τον αντιμετωπίσετε και να συνυπάρχει μαζι του

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν θέλει ο ίδιος μάλλον δεν μπορείτε να κάνετε κάτι παρά να του τονίζετε τις συνέπειες που πιθανό να έχει ! Να μείνει μόνος να μην τον αντέχει κάνεις κλπ, πέραν αυτού μόνο υπομονή εκτός αν έρθει κάποιος γιατρός ως φίλος να τον δει !?!? , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Υπάρχουν αρκετές ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω για αρχή, όπως:

    Είστε ενήλικος/η ;
    Υπάρχει υποστηρικτικό περιβάλλον (μητέρα, αδέρφια, άλλοι συγγενείς), ή είστε μόνος/η σε αυτό;
    Και επίσης, αναφέρετε επιθετικότητα και ξεσπάσματα. Αισθάνεστε ασφαλής ή υπάρχουν περιστατικά άσκησης βίας που σας κάνουν να αμφιβάλετε για την ασφάλεια σας.

    Με λίγα λόγια, ενδιαφέρομαι περισσότερο να μάθω για εσάς που στέλνετε το μήνυμα αυτό και ενδεχομένως λιγότερο για τον πατέρας σας που αρνείται να βοηθηθεί.

    Είναι πολύ σύνηθες να είναι εμφανές πως ένα μέλος της οικογένειας χρειάζεται βοήθεια αλλά να τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα, αν εκείνος δεν δέχεται να επισκεφθεί κάποιον ειδικό, θα ήταν πολύ βοηθητικό να επισκεφθείτε εσείς κάποιον, ώστε να πάρετε εσείς τη στήριξη που χρειάζεστε. Φροντίζοντας τον εαυτό μας, αυτόματα βοηθάμε και στη μετακίνηση όσων είναι γύρω μας.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Δεν μπορούμε να εξαναγκάσουμε κανέναν άνθρωπο να μιλήσει με ειδικό. Μπορείτε να του εκφράσετε το πως νιώθετε που τον βλέπετε σ' αυτήν την κατάσταση, να εκφράσετε την ανησυχία σας και την επιθυμία σας να λάβει βοήθεια, προκειμένου να είναι κ εκείνος και οι υπόλοιποι καλύτερα από τώρα. Αν παρόλα αυτά δεν δεχτεί, μπορείτε εσείς ή και άλλα μέλη της οικογένειας να μιλήσετε με ειδικό, ώστε να σας καθοδηγήσει στο πως να του συμπεριφέρεστε αλλά και να λάβετε υποστήριξη για όσα βιώνετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητέ/η φίλε/η χρειάζεται μεγάλη υπομονή με τον πατέρα σας. Έχει σημασία αν, όταν ησυχάζει, μπορείτε να μιλήσετε ανθρώπινα μαζί του. Αντιλαμβάνεται ότι η συμπεριφορά του δημιουργεί προβλήματα και ότι ανησυχείτε; αν ναι τότε χρειάζεται συζήτηση για να βοηθηθεί να καταλάβει ότι το να δεχτεί βοήθεια θα τον βοηθούσε να νιώσει καλύτερα. Υπάρχει η εκδοχή να έχουν αρχίσει να συμβαίνουν εκφυλιστικές καταστάσεις στον εγκέφαλο, οπότε θα βοηθούσε η εξέταση από νευρολόγο. Υπάρχει πιθανότητα να έχει ξεκινήσει γεροντική κατάθλιψη, κάτι που μπορεί να μοιάζει σε συμπτωματολογία με αρχή άνοιας. Σε περίπτωση που υπάρχει κίνδυνος ο πατέρας σας να βλάψει τον ε... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γειά σας!
    Να τον πείσετε, λιγο δύσκολο!
    Μιλήστε με ένα ψυχίατρο και θα σας εξηγήσει πως να το χειριστείτε!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλημέρα σας εξαιρουμένων καταστάσεων που υπάρχει επικινδυνότητα βλάβης εαυτού ή τρίτων, η αποδοχή μίας κατάστασης η οποία μπορεί να είναι δυσλειτουργική και η αναζήτηση βοήθειας είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα για την αντιμετώπιση ενός προβλήματος. Καθότι η αυτοδιάθεση αποτελεί προσωπική ευθύνη του καθενός από την πλευρά σας θα ήταν βοηθητικό να του τονίσετε την σημαντικότητα της επίσκεψη σε κάποιον ειδικό, τα οφέλη που ενδεχομένως να αποκομίσει και την μελλοντική βελτίωση της κατάστασης που μπορεί να επέλθει μέσω αυτών των ενεργειών. Επισης βοηθητικό θα ήταν να νιώσει ότι όλες αυτές οι ενέργειες γίνονται με γνώμονα το καλό της δικής τ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.
    Οι άνθρωποι που βρίσκονται σε μεγαλύτερη ηλικία είναι συνήθως αρνητικοί να επισκεφτούν έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Εφόσον δεν το αποφασίσει ο ίδιος, είναι πολύ δύσκολο να πειστεί από άλλους.
    Ίσως, αν εσείς επισκεπτόσασταν έναν ειδικό, θα μπορούσατε να πάρετε βοήθεια, για να διαχειριστείτε τον πατέρα σας.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • μπορείτε να φέρετε ίσως έναν ειδικό στο σπίτι ίσως με την πρόφαση ότι ο ειδικός θα δει τη μαμά κ επί τη ευκαιρία ας μιλήσει κ σε εκείνον

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • μπορειτε να ξεκινησετε απο νευρολογο αν δεν δεχεται τον ψυχιατρο.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Αναλόγως την ηλικία του πατέρα σας μπορεί να έχει συμπτώματα άνοιας . Εφόσον ο ίδιος δεν θα κάνει κάτι για αυτό , αναζητήστε εσείς βοήθεια για το πως να βάλετε τα όρια σας και να τον αντιμετωπίζετε χωρίς να σας αποσυντονίζει .

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • καλημέρα σας.Περιγραφετε μια πολύ δύσκολη κατάσταση και στέκομαι με σεβασμό σ αυτό που περνάτε.Ειναι πράγματι πολύ δύσκολο να πείσεις κάποιον να κάνει κάτι όταν ο ίδιος πιστεύει ότι δεν το χρειάζεται.Και πιστέψτε με είναι σύνηθες φαινόμενο.
    Ο πατέρας σας είναι ένας ενήλικος άνθρωπος και πρέπει να αναλάβει την προσωπική του ευθύνη και να ζητήσει ο ίδιος βοήθεια.Γραφεται ότι δεν δέχεται ότι έχει πρόβλημα.Οποτε σ αυτήν την περίπτωση πρέπει να δείτε τι μπορείτε να κάνετε εσείς με τον εαυτό σας για να μπορέσετε να ανταπεξέλθετε στην δύσκολη καθημερινότητα σας.Θα σας πρότεινα να έρθετε σ επαφή με έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγοπούλου Αθανασία

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Μπορειτε να του πειτε οτι ο γιατρος θα τον βοηθησει να κάνει κατι με το αγχος του, και να νιωσει πιο καλα ο ιδιος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Όταν υπάρχει αδυναμία να αναγνωρίσει και να συνειδητοποιησει το πρόβλημα έτσι ώστε ο ίδιος να επισκεφθεί ψυχολόγο η σύμβουλο μπορεις να του πεις πως εσυ νιωθεις με την συμπεριφορα του με αυτο που βιωνεις, καθως οτι ανησυχιες για την υγεια του.
    Εάν εσυ νιώθεις αρκετά ευάλωτος και χρειάζεσαι υποστήριξη μίλησε σε συμβουλο υγειας η σε καποιον απο το οικογενειακο σου περιβαλλον που εμπιστεύεσαι και σου παρεχει ασφαλεια , αυτο θα σε ανακουφισει αρχικα για να μπορέσεις να το διαχειριστείς καλυτερα . ευχαριστω πολυ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Λυπάμαι που περνάτε δύσκολα . Πείτε του πως όπως φροντίζουμε το σώμα μας έτσι φροντίζουμε και την ψυχή μας. Πείτε του ότι θα νιώσει καλύτερα και δεν θα γνωρίζει κανείς για το περιεχόμενο των συνεδρίων και δε θα έχει καμια δέσμευση με τις συνεδρίες , καθώς σταματάει οποτε θελήσει . Εύχομαι να δεχτεί βοήθεια . Στη διάθεση σας για online συνεδρίες ή και από κοντά αν είστε Θεσσαλονίκη.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Ίσως μπορείτε να του προτείνετε να πάτε όλοι μαζί χωρίς να του πείτε ότι πάτε για εκείνον

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ίσως αν του το πει ιατρός άλλης ειδικότητας ή κάποιος φίλος που σέβεται θα μπορούσε να τον πείσει. Σίγουρα από όσα περιγράφετε χρειάζεται να πάει σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για αυτό. Σαν πρώτη σκέψη, αναρωτιέμαι πώς γνωρίζετε ότι έχει κατάθλιψη αφού δεν προτίθεται να πάει σε γιατρό. Εκτός αν έχει πάει στο παρελθόν και έχει λάβει σχετική διάγνωση από διαπιστευμένο ψυχίατρο.

    Είναι δύσκολο το θέμα που ανοίγετε. Προσωπικά βλέπω δύο λύσεις. Εφόσον (όπως υποθέτω) η επιθετικότητα και τα ξεσπάσματά του έχουν άμεσο αντίκτυπο σε εσάς και τη σχέση σας, μια καλή ιδέα είναι να του βάλετε ένα όριο, τύπου "αν δεν πας σε γιατρό εμείς/εγώ (δεν) θα...". Να βρείτε ένα όριο, μία συνθήκη που είναι σημαντική για εκείνον, κάτι που να στερηθεί, χωρίς όμως ταυτόχρονα να διακυβεύει τις βασικές του ορ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα