• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/07/2023

Ήμουν για αρκετό διάστημα σε ένα πολύ κακο σημείο κλεισμένη στο εαυτό μου αποκομμένη χωρίς να μπορώ να μεταδώσω καμία πληροφορία άλλαξα πορεία όσων αφορά το τι θέλω να κάνω από θεμα σκοπού και επαγγελματικού προσανατολισμού και το μεσοδιάστημα ήταν πολύ δύσκολο στο να ξεκολλησω και να πιστεψω σε μενα..εφυγα εθελοντισμό για να ξυπνησω να παρακινηθώ και να με ξαναβρώ εν μέρη έπιασε μετά από διάστημα 4μηνων αν όχι παραπάνω ενιωσα αυτή τη σιγουριά που μου έλειπε.αλλά μου λείπει αυτή η ισορροπία για να κρατήσω αυτό το μετρο.όποτε κάνω μια αρνητική σκέψη για κάτι παντελώς ασήμαντο χανω τη μπάλα κ πέφτω στο αρχικό σημείο αμφισβήτησης και κατωτερότητας μου δε μπορώ ή δε το διαχειρίζομαι.θέλω να βρω μια μέση λύση προκειμένου να μη πέφτω απ οτιδηποτε μικρό που μπορεί να με ενοχλεί ή να μου κλωτσάει και έτσι να με κάνω να νιώθω λιγότερη.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Κάνετε πολύ καλές προσπάθειες, μια μικρή βοήθεια σαν συμπλήρωμα των νευροορμονών της διάθεσης που ενδεχομένως υστερούν στον οργανισμό σας θα σας χρειαστεί.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Συχνά είναι δύσκολο να βρούμε μόνοι μας αυτήν την ισορροπία που περιγράφετε. Τότε το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ζητήσουμε βοήθεια. Μέσα από την ψυχοθεραπεία, οι άνθρωποι καταφέρνουμε να έχουμε καλύτερη αυτογνωσία, αποδοχή και αίσθηση ιακνοποίησης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Κρίνω σημαντικό να παρακολουθήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας για να σας βοηθήσει να εμπιστευτείτε τον εαυτό σας και να σας αγαπήσετε!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας! Ακούω να λέτε πολλά. Αποστασιωποιημένη για καιρό, αλλαγές στη πορεία της ζωής σας, μία ανάγκη να "ξεκολλήσετε" απ' όλο αυτό... Ταυτόχρονα διακρίνω και έναν δυναμισμό καθώς φαίνεται ότι λάβατε δράση και αναζητήσατε λύσεις για να διαχειριστείτε τη κατάσταση αυτή! Οι λύσεις αυτές βοήθησαν, σας βοήθησαν να ξυπνήσετε, να παρακινηθείτε, να ξαναβρείτε τον εαυτό σας. Όμως με κάποιο τρόπο φάνηκαν να μην είναι αρκετές. Αναζητάτε μία ισορροπία που θα σας επιτρέπει να μην κυριεύεστε από τη παραμικρή αρνητική σκέψη, και να μην ενισχύει την αυτοαμφισβήτηση και το αίσθημα κατωτερότητας που σας ταλαιπωρεί.

    Μοιάζει λοιπόν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πρέπει να δείτε ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να σταθεροποιήσετε τα πράγματα μέσα σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας κατευθύνει ψυχοθεραπευτικά και φαρμακευτικά αν χρειαστεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός