• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/01/2024

Καλημέρα σας! Με απασχολούν θέματα άγχους, χαμηλής αυτοπεποίθησης στην καθημερινότητα εξαιτίας κάποιων διαπροσωπικών σχέσεων. Ασχολούμαι επισης επαγγελματικά με τον πρωταθλητισμό και δεν μπορώ να αποδώσω στον αγώνα το ίδιο με την προπόνηση. Στην προπόνηση δεν φοβάμαι ενώ στον αγώνα βγαζω ένα εντελώς διαφορετικο πρόσωπο. Το ερώτημα μου είναι εάν θα πρέπει να επισκεφτώ ψυχολόγο ή αθλητικό ψυχολόγο ; Θα μπορούσε ένας αθλητικός ψυχολόγος να καλύψει και τα υπόλοιπα θέματα ;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Νομίζω ναι , το πρόβλημα σας είναι η γνώμη των άλλων και όταν θα κριθείτε για ότι κάνετε , χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτοαξια , αυτά δουλέψτε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας! Σαφώς όλα τα κομμάτια αυτά, ναι μεν σας συμβαίνουν και σας ανήκουν, αλλά ίσως προέρχονται από βαθύτερα στρώματα όπως, οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον, εργασιακό και αθλητικό περιβάλλον. Πάνω στον αγώνα, η αγωνία σαφώς και θα είναι μεγάλη, φαντάζομαι αφενός από τη δική σας προσδοκία να φανείτε ισάξιος και δυνατός με και προς τους άλλους, αφετέρου και από την προσδοκία των άλλων που έχουν προς εσάς σχετικά με την απόδοση και την επίδοση. Η ομαδικότητα και η συλλογικότητα είναι πράγματα τα οποία η χώρα μας δε γνωρίζει και τόσο, γι' αυτό διάφορα αξιόλογα αθλήματα εδώ, δεν έχουν αξία συγκριτικά με το εξωτερικό (πχ ποδόσφαιρο, b... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Νομίζω ότι με κάποιες τεχνικές γνωσιακης-συμπεριφορικης προσέγγισης μπορείτε να το αντιμετωπισετε γρήγορα.

    Μπαλιάκου Μαρία

    Ψυχολόγος

    Λάρισα

  • Δεδομένου ότι το πρόβλημα δεν ξεκινάει από τον αθλητισμό απλά αντανακλάται και εκεί όπως και σε άλλες συνθήκες της ζωής σας θα έλεγα ότι δεν είναι απαραίτητο να απευθυνθείτε σε αθλητικό ψυχολόγο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σημασία έχει η επάρκεια του θεραπευτή και η θεραπευτική χημεία που θα έχετε μαζί του.

    Παραράς Πολύβιος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αθλητικός ψυχολόγος είναι πιο εξειδικευμένος θα σας καθοδηγήσει πιο σωστά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Εάν μπορείτε να βρείτε έναν αθλητικό ψυχολόγο πιστεύω θα μπορούσε να σας βοηθήσει γενικότερα και σε άλλα ζητήματα που πιθανόν σας απασχολούν. Όμως, μπορεί να σας βοηθήσει και ένας απλός ψυχολόγος. Επομένως ψάξτε για έναν αθλητικό και εάν δεν βρείτε απευθυνθείτε σε έναν απλό ψυχολόγο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,
    Φυσικά και θα μπορούσε ένας αθλητικός ψυχολόγος να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το αγχος σας στη διάρκεια των αγώνων. Για τα παραπάνω συμπτώματα ωστόσο, συνίσταται η ψυχοθεραπεία.
    MInd Balance

    Mind Balance

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας,
    Ο αθλητικός ψυχολόγος θα μπορούσε να βοηθήσει αλλά ενδέχεται βαθύτερα θέματα να παραμείνουν ανέγγιχτα. Αν θέλετε να πάτε και σε άλλα θέματα θα ήταν καλό ο ψυχολόγος που θα επιλέξετε να έχει ψυχοδυναμική/ψυχαναλυτική κατεύθυνση.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλημέρα,
    Όπως αναφέρετε αντιμετωπίζετε θέματα άγχους και χαμηλής αυτοπεποίθησης στην καθημερινότητά σας, σχετικά με κάποιες διαπροσωπικές σας σχέσεις. Επίσης, αναφέρετε ότι ασχολείστε επαγγελματικά με τον πρωταθλητισμό και αντιμετωπίζετε δυσκολίες να αποδώσετε το ίδιο επίπεδο στους αγώνες όπως κατά την προπόνηση. Ενδιαφέρεστε να μάθετε εάν θα πρέπει να αναζητήσετε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου ή ενός αθλητικού ψυχολόγου.
    Έχοντας υπόψη την ανησυχία σας για τα θέματα άγχους και χαμηλής αυτοπεποίθησης, θα θεωρούσα καλή ιδέα να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Ο ψυχολόγος είναι εξειδικευμένος να αντιμετωπίζει αυτά τα θέματα και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε φαίνεται πως οι δυσκολίες στην ψυχοσυναισθηματική σας κατασταση σας επηρεάζουν σε αρκετούς τομείς της καθημερινότητας με έναν απ’ αυτούς να είναι και η επίδοση σας στο αθλητικό κομμάτι. Η έναρξη ψυχοθεραπείας θα ήταν βοηθητική για την βελτίωση τόσο της συναισθηματικής κατατάστασης οσο και των υπολοίπων τομέων στην καθημερινότητά σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Kαλησπέρα σας, καταρχάς συγχαρητήρια που ασχολείστε με τον πρωταθλητισμό!Είναι σπουδαίο!Αν επισκεφθείτε κάποιον ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή και βοηθηθείτε σε θέματα άγχους και χαμηλής αυτοπεποίθησης θα φανεί το αποτέλεσμα και στον αγώνα!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Από την εμπειρία μου με ανθρώπους που ασχολούνται με προταθλητισμό, με είχαν ενημερώσει ότι με τους αθλητικούς ψυχολόγους δεν εμβάθυναν τόσο στα υπόλοιπα θέματα. Εσείς θα αποφασίσετε τι χρειάζεστε περισσότερο.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καθώς ο πρωταθλητισμός αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι στη ζωή σας και παράλληλα αντιμετωπίζετε κάποιες δυσκολίες σε αυτόν τον τομέα στο παρόν, θα σας πρότεινα να αναζητήσετε έναν αθλητικό ψυχολόγο. Πέρα από την εξειδίκευσή του στον αθλητικό τομέα, θα μπορέσει να σας βοηθήσει και στα διαπροσωπικά θέματα που αντιμετωπίζετε εφόσον επαγγέλεται ως ψυχολόγος και όχι ως προπονητής. Επιπλέον, μπορείτε να μοιραστείτε αυτή την ανησυχία μαζί του/της στην πρώτη συνεδρία 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλησπέρα! Είναι εξαιρετικό που αναγνωρίζετε την ανάγκη για υποστήριξη σε θέματα άγχους και χαμηλής αυτοπεποίθησης. Οι ανησυχίες αυτές μπορούν να επηρεάσουν διάφορους τομείς της ζωής, συμπεριλαμβανομένης της αθλητικής επίδοσης.
    Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείτε να επισκεφτείτε τόσο ψυχολόγο όσο και αθλητικό ψυχολόγο για να βοηθηθείτε. Ο ψυχολόγος μπορεί να εξετάσει και να αντιμετωπίσει τα γενικότερα ζητήματα άγχους και χαμηλής αυτοπεποίθησης, ενώ ο αθλητικός ψυχολόγος μπορεί να επικεντρωθεί συγκεκριμένα στην αθλητική επίδοση. Ένας αθλητικός ψυχολόγος έχει εξειδίκευση στην υποστήριξη αθλητών και ομάδων και μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Εφόσον εχετε πρόσβαση σε αθλητικό ψυχολόγο απευθυνθείτε σε εκείνον πρώτα και ανάλογα θα κρίνει και αν χρειάζεται θα σας παραπέμψει σε ειδικό .

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπερα σας, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε εναν ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή συστημικής προσεγγισης οπου εξεταζει τον ανθρωπο μέσα απο τα συστηματα ομαδων που είναι( οικογένεια, αθλητική ομάδα, εργασία) ο αθλητικός ψυχολογος είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.
    Τα θεματα που αναφέρετε θεωρω οτι είναι πέραν της αθλητικής ψυχολογιας.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Είναι κατανοητό πως αντιμετωπίζετε προκλήσεις στον τομέα του άγχους και της χαμηλής αυτοπεποίθησης. Η παρουσία διαφορετικής συμπεριφοράς στην προπόνηση έναντι των αγώνων είναι μια σημαντική παρατήρηση.

    Σε τέτοιες περιπτώσεις, η συμβουλή ενός ψυχολόγου ή αθλητικού ψυχολόγου μπορεί να είναι χρήσιμη. Οι αθλητικοί ψυχολόγοι ειδικεύονται στην στήριξη αθλητών και αθλητριών, καλύπτοντας θέματα όπως η απόδοση, η αυτοεκτίμηση και η αντιμετώπιση πίεσης. Ωστόσο, αν και ο αθλητικός ψυχολόγος μπορεί να βοηθήσει σε ορισμένες πτυχές, απο την άλλη ενας ψυχολόγος ειναι κατάλληλος να εξετάσει τις πτυχές των διαπροσωπικών σας σχέσεων.... Διάβασε περισσότερα

    Λάμπρου Ευθύμιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Συμβουλευτικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής