• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 23/01/2024

Καλησπέρα σας, νιώθω πολυ ένταση καθημερινά και νευριάζω με το παραμικρό, ενω δεν ήμουν έτσι, μέχρι που αισθάνομαι την ένταση στα πόδια μου, σαν νεύρα, σαν να θέλω να φωνάξω καμια φορά όταν χαλαρώνω περνάει αλλά με πιάνει καθημερινά κ οταν το νιώθω αυτό με πιάνει άγχος γτ δεν εχω ξανά νοιώσει έτσι και δεν ξέρω αν είναι κατι σοβαρό. Τι μπορεί να είναι;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Μήπως έχετε φορτωθεί πολλά , είναι πια πολλά αυτά στα οποία δεν μιλήσατε δεν αντιδράσατε ? Λογικό να υπερφορτωθει το σύστημα και να ξεσπάει κάπως , ειδικός ψυχικής υγείας που θα ταιριάξετε και μάθετε να μιλάτε να απαντάτε και να υπάρχετε σε αυτό τον κόσμο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μιλήστε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να δείτε τι υπάρχει εκεί που συναισθηματικά σας αποσυντονίζει.

    Χατζησωτηράκη Ειρήνη

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, όλα όσα αναφέρετε δείχνουν να σωματοποιείτε ψυχογενείς καταστάσεις. Είναι χρήσιμο να δείτε τις συνθήκες της ζωής σας, της εργασίας σας και των σχέσεων σας. Υπάρχει κάτι που σας πιέζει; κάποιος άνθρωπος που να σας ενοχλεί; Τα οικονομικά σας είναι καλά; Έχετε κάνει ενδοκρινολογικές εξετάσεις; πως είναι ο θυρεοειδής σας; Ενδεχομένως σε κάποιον παράγοντα οφείλονται αυτά που βιώνεται και θα κάνετε ένα δώρο στον εαυτό σας να δείτε ένα ψυχολόγο/ψαυχοθεραπευτή ώστε να εκτιμήσει το τι σας συμβαίνει και να σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Το τι μπορει να ειναι , μη το αναζητατε σε μια απαντηση απο αποσταση...η ψυχη ειναι πιο συνθετη.. απο την αφηγηση σας ομως φαινεται οτι εχετε πολυ στρες το οποιο σωματοποιειται. Το στρες επηρεαζει ολο το σωμα, γι αυτο υπαρχουν ενοχλησεις στο στομαχι, το εντερο και στα ποδια συχνα... Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο που οταν χαλαρωνετε, οπως αναφερετε, τα συμπτωματα υποχωρουν. Οταν μας προβληματιζει καποιο σωματικο συμπτωμα πρωτα θεωρω οτι πρεπει να απευθυνομαστε στον παθολογο μας και εφοσον εκεινος μας διαβεβαιωσει οτι παθολογικα ειμαστε καλα, να ζητησουμε τη βοηθεια του ψυχολογου ωστε να δουλεψουμε τις αιτιες του αγχους και τις δυσκολιες που αντιμετ... Διάβασε περισσότερα

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γεια σας! Ο μόνος ή η μόνη καταγραφέας που μπορεί να εντοπίσει το αίτιο/αίτια σχετικά με αυτό, είστε εσείς σε συνεργασία με έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας (ή οποιονδήποτε αρμόδιο αυτού του κλάδου, που να σχετίζεται με αυτό). Βοηθητικές λέξεις: εργαλεία, προσπάθεια, δοκιμή, θεραπευτική προσέγγιση. Σε λίγο θα είναι αναγκαία για όλους. Η φροντίδα της ψυχής είναι ισάξια με τη φροντίδα του φυσικού σώματος που πάει σε έναν παθολόγο, μη σας πω και πιο σημαντική από το 2ο. Προσωπικά διατίθεμαι. Υ.Γ.: Το κλάμα είναι εξίσου λυτρωτικό να ξεσπάει προς τα έξω. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, προτείνω να σκεφτείτε αν έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητα σας τον τελευταίο καιρό και να σκεφτείτε αν στο παρελθόν σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Θα προτεινα να κάνετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Θα σας κάνει καλό να βρείτε την πηγή του θυμού σας και να την εκφράσετε ώστε να μπορέσετε να βρείτε ποια είναι η βαθύτερη ανάγκη που έχετε και να εργαστείτε προς την κατεύθυνση να την ικανοποιησετε.

    Μπαλιάκου Μαρία

    Ψυχολόγος

    Λάρισα

  • Είναι μια ένδειξη ότι είστε αρκτετά πιεμένος/η οπότε θα σας πρότεινα να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Αντιμετωπίζετε ένταση, όπως λέτε, στην καθημερινότητα σας και εκνευρίζεστε με το παραμικρό. Παρατηρείτε, επίσης, ότι αυτή η ένταση συγκεντρώνεται στα πόδια σας και όταν χαλαρώνετε, η ένταση αυτή εξαφανίζεται, αλλά σας προκαλεί ανησυχία γιατί δεν έχετε ξανανιώσει κάτι τέτοιο.
    Υπάρχουν πολλοί πιθανοί λόγοι για την ένταση και το άγχος που αισθάνεστε. Μια πιθανή ερμηνεία θα μπορούσε να είναι το στρες της καθημερινής ζωής, η αντίδραση σε δύσκολες καταστάσεις ή η επιβάρυνση της ψυχολογικής και σωματικής υγείας σας.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή ώστε να μπορέσετε να κατανοήσετε τα αίτια και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αυτό είναι μία σωματοποίηση της ανησυχίας . Είναι μια άμυνα ασυνείδητη . Σας συστήνω να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείες για να είστε πιο συνειδητή και να μάθετε να μην μπαίνετε σε αυτή την άμυνα, αλλά να αυξήσετε την ανοχή στην ανησυχία σας

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα. Έτσι όπως περιγράφετε τα συμπτώματα φαίνεται ότι κάτι που απασχολεί την σκέψη σας, επηρεάζει το συναίσθημα σας και στη συνέχεια επειδή είναι πολύ έντονο, το σωματοποιειτε. Είναι πολύ σύνηθες φαινόμενο και καλό θα ήταν να το διαχειριστείτε με ψυχοθεραπεία ώστε να ανακαλύψετε τι σας επηρεάζει και με κάποιες τεχνικές να περιορίσετε τα συμπτώματα.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα,
    Θα πρέπει να διερευνήσετε εάν υπάρχουν πεδία στην ζωή σας που σας προκαλούν ένταση, για παράδειγμα, η εργασία σας, η προσωπική σας ζωή, η σχέση σας με το άλλο φύλο, η σεξουαλικότητα.
    Πολύ συχνά η ένταση βγαίνει ετεροχρονισμένα, δηλαδή μπορεί να είχε προηγηθεί κάποια οικογενειακή συζήτηση ή μια φιλική κλπ…
    Εαν τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει ίσως μια επίσκεψη σε νευρολόγο θα βοηθούσε να ξεκαθαρίσει η εικόνα.
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Μάλλον είναι συσσωρευμένος θυμός, τον οποίο χρειάζεται να μάθετε να διαχειριζεστε. Δεν είναι κάτι σοβαρό.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η εμπειρία για εσάς. Η ένταση, το νεύρο και το άγχος που περιγράφετε είναι συναισθηματικά φορτιστικά. Αρχικά, είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι αυτά τα συμπτώματα μπορεί να έχουν διάφορες αιτίες, συμπεριλαμβανομένων των ψυχολογικών και σωματικών παραγόντων. Συνιστώ να επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο ή έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να εξετάσετε περαιτέρω αυτές τις αιτίες. Μια συνομιλία με έναν επαγγελματία μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθηματικά και σωματικά σας βιώματα και να αναπτύξετε στρατηγικές για τη διαχείρισή τους. Αν το θέλετε, βρίσκομαι στην διάθεσή σας.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, σίγουρα χαλαρώσεις, φυσική άσκηση, υγιεινή διατροφή μπορούν να βοηθήσουν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός