• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Εγώ άγχος κάνω μαθήματα οδήγησης σε μηχανακι,ενώ θέλω να μάθω πολύ με φοβίζει

6 ειδικοί απάντησαν

  • Σίγουρα έχουμε να συνυπολογίσουμε αρκετούς παράγοντες που μπορεί να συμβάλλουν στο να εκφραστεί το συναίσθημα του φόβου, όμως, είναι πολύ σημαντικό να προσεγγίσετε αυτό το συναίσθημα ως φυσιολογικό. Επιλέγετε να μάθετε κάτι που θα σας δώσει την ευλευθερία που πιθανότατα επιθυμείτε και ταυτόχρονα γνωρίζετε οτι είναι ένα μέσο με το οποίο είστε πολύ εκτεθειμένος/η, άρα χρειάζεται να είστε και πολύ προσεκτικός/ή. Η υπευθυνότητά σας είναι αυτή που σας "προκαλεί" πιθανότατα το συνάισθημα του φόβου. Έχετε να το προσεγγίσετε από πολλές πλευρές ώστε να σας βοηθήσει να αντιεμτωπίσετε το φόβο ως κινητήριο δύναμη και όχι ως μάγκωμα. Καλά ταξίδι... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Το άγχος που νιώθετε είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν μαθαίνετε κάτι νέο και ειδικά όταν αυτό συνδέεται με κινδύνους όπως η οδήγηση για μηχανάκι. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι ο φόβος είναι ένας φυσικός μηχανισμός αυτοπροστασίας, αλλά μπορεί να ξεπεραστεί με την κατάλληλη προετοιμασία και την υποστήριξη.
    Σας συνιστώ να επικοινωνήσετε με τον εκπαιδευτή σας για να σας εξηγήσει αναλυτικά τις διαδικασίες και τις ασφαλείς πρακτικές οδήγησης.
    Επίσης, η συζήτηση των ανησυχιών σας με έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε πιο αποτελεσματικά και ολοκληρωτικά το άγχος που νιώθετε.
    Μην ξεχνάτε ότι η πρακτική και η εμπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι φυσιολογικό να νιώθετε άγχος όταν μαθαίνετε να οδηγείτε ένα μηχανάκι, καθώς είναι μια νέα και πιθανώς αντικειμενικά επικίνδυνη δραστηριότητα. Η αίσθηση φόβου είναι φυσιολογική, αλλά μπορείτε να αντιμετωπίσετε αυτό το άγχος με στρατηγικές όπως η συνεχής πρακτική, η επιμονή και η υποστήριξη από τον εκπαιδευτή σας. Επίσης, μπορεί να είναι χρήσιμο να μιλήσετε με τον εκπαιδευτή σας για το άγχος που νιώθετε, καθώς μπορεί να σας δώσει συμβουλές και τεχνικές για να το αντιμετωπίσετε. Τέλος, να θυμάστε ότι η πρόοδος στην εκμάθηση της οδήγησης συχνά προέρχεται από την προσπάθεια και την αντίστοιχη εμπειρία.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Συνεχίστε και θα φύγει το άγχος όσο θα αποκτάται σιγουριά για τις ικανότητες σας μην εγκαταλείψετε και θα περάσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας δώσει θεραπευτικές συμβουλές για το άγχος σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Κάνετε μαθήματα οδήγησης για μηχανάκι, και ενώ είναι κάτι που θέλετε πολύ όπως λέτε, ταυτόχρονα σας πιάνει ένα άγχος, ένας φόβος, που μοιάζει να στερεί τη χαρά και την απόλαυση από την όλη διαδικασία. Αναρωτιέμαι τι θα μπορούσε να είναι ακριβώς αυτό που σας αγχώνει. Η επικινδυνότητα; Τα σχόλια που μπορεί να εισπράξετε από τους άλλους; Η εξέταση για την άδεια; Κάτι άλλο ενδεχομένως; Αφιερώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας για να κάτσετε με ηρεμία και να σκεφτείτε τυχόν σκέψεις που μπορεί να πυροδοτούν αυτά τα συναισθήματα. Αν δεν μπορεί να βρεθεί κάποια απάντηση, θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να έρ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα