• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/02/2024

Έχω συχνούς πόνους στο στομάχι με κανένα παθολογικό αίτιο.εχω αρκετό άγχος και ειδικά άγχος σχετικά με την υγεια μου.δηλαδη με πιανει το στομάχι μου και απευθείας φοβάμαι ότι είναι κάτι σοβαρό η νιώθω λες και δεν θα φύγει ποτέ.επισης εκτος από αυτό το κομμάτι από χθες με πονάει το στομάχι μου και έχω λίγο αναγούλα σε κάποιες φάσεις της ημέρας.τα χάπια για τον εμετό δεν με βοηθαν και όταν τρωω-πινω και μετά δεν βελτιώνεται το στομάχι μου .δευτερη μέρα σήμερα ούτε διάρροια πυτε εμετός απλά πόνος στο στομάχι.ειναι σαν ελαφριά γαστρεντερίτιδα;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Το πρώτο όργανο που επηρεάζετε από το άγχος μας είναι το στομάχι μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας και αφήστε το στομάχι σας να κάνει την δουλειά του , δεν παθαίνετε κάτι από αυτό είναιονο ένα σύμπτωμα για να μην αγνοείται το άγχος σας , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας και μάθετε να το διαχειρίζεστε, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εχετε απαυθυνθεί σε καποιον ψυχολόγο ωυχοθεραπευτή; Γιατι θεωρώ οτι χρειάζεται να απευιυνθείτε. Επισης ο βελονισμός ειναι αποτελεσματικός σε συμπτωματα αγχους που σωματοποιούνται όπως ο πόνος στο στομάχι.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Μιλήστε με κάποιο γαστρεντερολόγο, αν σας πει πως υπάρχουν ψυχολογικά αίτια γισ τα συμπτώματά σας, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι συμπτώματα που περιγράφετε, όπως οι συχνοί πόνοι στο στομάχι, το άγχος, η αναγούλα και ο πόνος στο στομάχι μετά το φαγητό, μπορεί να σχετίζονται με τη γαστρεντερική σας υγεία. Είναι δυνατόν να πρόκειται για ένα είδος ελαφριάς γαστρεντερίτιδας ή άλλης γαστρεντερικής διαταραχής.
    Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με έναν ιατρό, ο οποίος θα μπορούσε να αξιολογήσει πιο προσεκτικά την κατάστασή σας και να κάνει τη σωστή διάγνωση. Επιπλέον, αν οι συμπτώματά σας επιμένουν ή επιδεινώνονται, μπορεί να χρειαστεί να επισκεφτείτε έναν γαστρεντερολόγο για περαιτέρω αξιολόγηση και θεραπεία.
    Μέχρι να δείτε έναν ιατρό, μπορείτε να απ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Το πιο πιθανό είναι ότι δεν οφείλεται σε κάποιον παθολογικό παράγοντα, αλλά καθαρά στο άγχος που βιώνετε. Οπότε, χρειάζεται να το διαχειριστείτε όλο αυτό και να το αντιμετωπίσετε. Εάν δεν μπορείτε, ζητήστε βοήθεια.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πιθανώς να υπάρχουν συμπτωματα άγχους ασθενείας και επεισόδια πανικού . Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Δεν ξέρω αν είναι γαστρεντερίτιδα, μόνο με λίγο πόνο στο στομάχι.
    Πάντως το άγχος δεν βοηθάει.
    Καλόν είναι μιας και είστε αγχώδης να κάνετε έναν πλήρη έλεγχο ώστε αφενός να αποκλειστούν διάφορες αιτίες και αφετέρου να ηρεμήσετε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας,

    Αυτά που περιγράφετε θα μπορούσαν να προκαλούνται από έντονο και χρόνιο άγχος. Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιο γιατρό και να κάνετε εξετάσεις για το στομάχι σας ώστε να αποκλείσετε την πιθανότητα να είναι κάτι παθολογικό. Μπορείτε επίσης, να ζητήσετε τη συμβουλή του γιατρού σας σχετικά με τους πόνους αυτούς και την αίσθηση της αναγούλας που νιώθετε. Σε περίπτωση που αποκλειστεί η πιθανότητα να είναι κάτι παθολογικό, τότε θα μπορούσατε να μιλήσετε με κάποιον ειδικό και να εξερευνήσετε την πιθανότητα του άγχους σαν αίτιο για τα συμπτώματά σας.

    Φαίνεται πως σας ταλαιπωρεί αρκετά το στομάχι σας και θα ήταν κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα