• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

ήμουνα στην τάξη και άρχισε να με πιάνει ένα μικρό άγχος μετά μεγάλωσε και είχα πανικοβληθεί και χτυπούσε πολύ γρήγορα η καρδιά και φοβάμαι μην το ξανά πάθω

5 ειδικοί απάντησαν

  • Πάθατε μία κρίση άγχου σημεία κρίση πανικού καλό είναι τώρα που είναι νωρίς να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να το ξεπεράσετε άμεσα και γρήγορα ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,

    Ακούγεται σαν να βίωσες μια κρίση πανικού. Ισως είναι μια δύσκολη περίοδος στη ζωή σου, και να χρειάζεσαι υποστήριξη. Αν είναι κάτι που επαναλαμβάνεται ίσως να ήταν πολύ βοηθητικό να απευθυνόσουν σε κάποιο Ειδικό Ψυχικής Υγείας για να μιλήσεις για αυτά που σε απασχολούν και να έχεις στήριξη και καθοδήγηση για τη διαχείριση του άγχους σου και την πρόληψη μελλοντικών παρόμοιων καταστάσεων.

    Μερικά πρακτικά πράγματα που μπορείς να κάνεις είναi να πάρεις μερικές βαθιές ανάσες δίνοντας περισσότερο χρόνο στην εκπνοή.

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις μια τεχνική γείωσης: Εστιάζεις στις αισθήσεις σου παρατηρώντας πέντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί

  • Φαίνεται να πάθατε μία κρίση άγχους, συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το να νιώθετε την καρδιά σας να χτυπά γρήγορα και να πανικοβάλλεστε είναι φυσιολογικές αντιδράσεις του σώματός σας στο άγχος. Σημαντικό είναι να αναγνωρίσετε τις στιγμές που το άγχος αυξάνεται, ώστε να μπορέσετε να αντιδράσετε ανάλογα και να βρείτε τρόπους να το μειώσετε.
    Προσπαθήστε να αναγνωρίσετε τις σκέψεις που πυροδοτούν το άγχος σας και στην συνέχεια προσπαθήστε να αντικαταστήσετε, στο βαθμό που είναι δυνατόν για σας, τις αρνητικές σκέψεις με θετικές.
    Σε περίπτωση όμως, που το άγχος αρχίσει να γίνεται ανεξέλεγκτο και επηρεάζει σημαντικά την ποιότητα της ζωής σας, θα σας πρότεινα να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγεία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό, ακούγεται τρομακτικό. Είναι σύνηθες σύμπτωμα άγχους, όπως και ο φόβος της πιθανότητας να το ξαναπάθεις. Μην ανησυχείς, υπάρχει λύση. Θα σε ενθάρυννα να απευθυνθείς άμεσα σε ψυχολόγο, με τη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων σου, για να λάβεις τη βοήθεια και φροντίδα που φαίνεται να χρειάζεσαι. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σου.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα