• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 29/12/2023

Καλησπερα σας και καλες γιορτες … τα τελευταια 2-3 χρονια στο μυαλο μου ερχονται μονο κακες σκεψεις καθε μερα το αν παθω κατι εγω η καποιος δικος μου .. τρομαζο με αυτα δεν ξερω τι εχω παθει .

15 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που περιγράφεται είναι άγχος. Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για να πούμε ακριβώς ποια διαταραχή μπορεί να είναι και τι θεραπεία θα ταίριαζε καλύτερα.
    Σίγουρα, η διάρκεια είναι αρκετά μεγάλη και καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Γεια σας και Χρόνια Πολλά! Οι νοητικές σκέψεις, σε συνδυασμό με τα προσωπικά και κοινωνικά γεγονότα, έχουν μια συνήθεια να τείνουν προς τον αρνητισμό, με ελάχιστες στιγμές ουσιαστικής χαράς κι ευχαρίστησης, οι οποίες κι αυτές αποτελούν ενοχή πολλές φορές, με το ερώτημα γιατί περνάμε καλά. Οι αιτίες πολυδιάστατες και πολύπλευρες, που δεν αναλύονται με μια απλή απάντηση. Ωστόσο, ο τρόμος θα διατηρείται, όσο η συνείδηση παραμένει ταυτισμένη εκεί. Αυτή η σκέψη μπορεί να αποσυρθεί εφόσον η συνείδηση βρει έναν δικό της ατομικό σκοπό και γνωρίζοντας την ψυχή καλύτερα, τότε και μόνον τότε θα ξεκινήσει η πραγματική συμφιλίωση με το φόβο. Πιθανόν μια δ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Γεια σας, χρειάζεται να επισκεφθείτε ψυχίατρο και παράλληλα να αρχίσετε ψυχοθεραπεία
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Το κειμενο σας δειχνει το αγχος που βιωνετε. Συχνα οι δυσκολιες που βιωνουμε, το στρες η η πιεση που εχουμε μπορει να εκδηλωσει συμπτωματα οπως στρες και αγχωτικες ιδεες οτι θα παθουμε εμεις η καποιο κοντινο μας προσωπο κατι κακο...η ανησυχια που εχετε για αυτο που σας αυμβαινει ειναι απολυτα ανθρωπινη και βοηθητικο θα ηταν να ζητησετε βοηθεια σε εναν ψυχολογο. Να μπορεσετε να διερευνησετε τους λογους που δυσκολευεστε σε τετοιο σημειο και καταπιεζετε τον ψυχισμο σας τοσο ωστε να βιωνετε αυτο το εντονο στρες...μπορει μεσα απο το αγχος αυτο να γνωρισετε εναν καλυτερο τροπο να διαχειριζεστε οσα σας πιεζουν και κατ επεκταση γνωρισετε καλυτερα τον... Διάβασε περισσότερα

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας, Καλή Χρονιά. Συνέβη κάτι σε κάποιον δικό σας, θέμα υγείας ή κάτι που έγινε ξαφνικά και σας έχει αναστατώσει; Αναφέρετε συγκεκριμένα το διάστημα 2-3 χρόνια πριν. Μπορεί να είναι κάτι τόσο επώδυνο που ίσως δεν το έχετε επεξεργαστεί; Όπως και έχει, επειδή χρειάζονται και άλλες πληροφορίες και μπορεί ακόμη να συνεχίζεται μια κατάσταση στρεσογόνα για εσάς, μπορείτε να μιλήσετε σε κάποιον ψυχολόγο.

    Παπαδιώτη Ευαγγελία

    Συστημική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα σας και χρονια πολλά. Στην πραγματικότητα ολοι μας αρκετά συχνά βιωνουμε ανησυχία, σκέψεις κλπ. Επομένως το να κοιτάζουμε την ευαλωτοτητα μας, μας κανει τελικά πιο δυνατούς...

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Ενδεχομένως να είναι άγχος ασθένειας χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη χρόνια πολλά καλές γιορτές

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπερα σας και χρόνια πολλά. Αρχικά είναι πολύ σημαντικό ότι έχετε παρατηρήσει ότι οι "κακές" σκέψεις παράγουν δυσάρεστα συναισθήματα... σας τρομάζουν όπως λέτε. Αντίστροφα κατά πάσα πιθανότατα όταν νιώθετε αγχωμένη θα κάνετε δυσάρεστες σκέψεις και όλο αυτό μας βάζει σε ένα φαύλο κύκλο, όπου αρνητικές σκέψεις παράγουν δυσάρεστα συναισθήματα τα οποία με τη σειρά τους μας οδηγούν σε αρνητικές σκέψεις και αυτό συνεχίζεται στο χρόνο.Είναι σημαντικό να δει κανείς πως ξεκίνησε αυτή η κατάσταση. Τι έγινε πρίν 2-3 χρόνια και σας έκανε να κάνετε κακές σκέψεις; (αν οι σκέψεις όμως έρχονται και αισθάνεστε ότι παρεισφρύουν χωρίς να μπορείτε ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Έχετε φορτωθεί πολλά μάλλον περισσότερα από αντέχετε , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να ξεκαθαρίσεις τα σημαντικά για εσάς και τα υπόλοιπα να τα αφήσετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Θα βοηθούσε να πείτε λίγα παραπάνω πράγματα αλλά σαν μια πρώτη εικόνα (όχι διάγνωση !) ακούγεται σαν σύμπτωμα χρόνιου στρες ή/και αγχώδους διαταραχής. Καλές γιορτές. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας και καλές γιορτές. Το γεγονός ότι έχετε κακές σκέψεις κάθε μέρα για το αν θα πάθετε εσείς ή κάποιος αγαπημένος σας κάτι, είναι μια κατάσταση που σας προκαλεί αγωνία και φόβο. Αυτές οι σκέψεις, που προκαλούν ανησυχία και τρόμο, μπορεί να είναι ένδειξη κάποιας διαταραχή της διάθεσης, όπως αγχώδης διαταραχή.
    Η αγχώδης διαταραχή είναι μια κατάσταση όπου οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν έντονο αίσθημα αγωνίας και αγχώνονται για διάφορους λόγους, ακόμα και όταν δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος. Οι σκέψεις και οι φόβοι αυτοί μπορεί να είναι επαναλαμβανόμενοι και να επηρεάζουν την καθημερινή ζωή και την σχέση με τους άλλους ανθρώπους.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει να το ξεπεράσετε γιατί αυτό που περιγράφετε είναι βασανιστικό για εσάς.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Πρόκειται μάλλον για αγχώδη διαταραχή. Μιλήστε με ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά! Από αυτά που λέτε φαίνεται πως αντιμετωπίζεται μια περίοδο έντονου αγχους το οποίο με την σειρά του ενδεχόμενα σας προκαλεί αρνητικες σκεψεις. Μπορούμε αν το επιθυμείτε να έχουμε μια online συνάντηση και να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να βρούμε τρόπους αμεσης αντιμετώπισης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Οι σκέψεις αυτπές προέρχονται από καταπιεσμένα συναισθήματα. Θα μπορούσατε να κάνετε ψυχοθεραπεία για να πάρετε βοήθεια γι αυτό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός