• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 03/02/2024

Νιώθω ότι μόνιμα κάτι θα πάει στραβά. Με το που εμφανιζω λίγη ζαλάδα, νιωθω ότι θα πάθω κάτι σοβαρό και αυτόματα με πιάνει περισσότερη ζαλάδα και αδυναμία και ελαχιστες φορές ταχυκαρδία. Ένας μικρός πονος στην καρδιά και θα πανικοβληθω πιστεύοντας ότι θα πεθάνω. Δεν μπορώ να σταματήσω να κάνω τέτοιες σκέψεις μέσα στη μέρα, ειδικά τους τελευταίους 6 μήνες. Ενώ κάνω εξετάσεις και φαίνεται ότι δεν έχω κάτι, έχω απίστευτο άγχος για την υγεία μου. Είμαι 20 και στους γονείς μου και κοντινούς ανθρώπους μου δεν έχω πει κάτι γι αυτό, για να μην τους ανησυχήσω χωρίς λόγο. Τι μπορώ να κανω; δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητ@ για ψυχολογο/ψυχιατρο

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με τους κοντινούς σας, η πρόθεση δεν είναι να τους ανησυχήσετε αλλά να σας βοηθήσουν. Αν εκείνοι δεν καταφέρουν να σας ανακουφίσουν θα χρειαστεί να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας. Αν παρόλα αυτά δεν θέλετε να το μοιραστείτε, αναζητήστε βοήθεια από δωρεάν τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης, ή προγράμματα σε δήμους που παρέχουν κάποιες δωρεάν συνεδρίες.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται σαν να αντιμετωπίζετε άγχος υγείας. Καταλαβαίνω τους λόγους που δεν θέλετε να το μοιραστείτε αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας παραπάνω. Με την βοήθεια της θεραπείας θα νιώθατε μια ανακούφιση. Πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάποιος πιο αποτελεσματικός δρόμος. Αν δεν θέλετε να το πείτε μπορείτε να ρωτήσετε μια δημόσια δομή για δωρεάν θεραπεία

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Θα ήταν καλύτερα να μιλούσατε στους γονείς σας για να σας στηρίξουν οικονομικά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Αυτό χρειάζεται όμως ειδικός ψυχικής υγείας, να βρείτε τον εαυτό σας και να μιλήσετε για ότι σας απασχολεί και σας πνίγει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον δημόσιο φορέα, όπως κάποιο νοσοκομείο προκειμένου να λάβετε δωρεάν περίθαλψη.

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,
    χρειάζεστε ψυχοθεραπεία, καθώς αυτό που περιγράφετε αφορά κρίσεις πανικού και άγχος. Τα συμπτώματα αυτά μπορούν να υποχωρήσουν σε τρεις περίπου μήνες ψυχοθεραπείας. Αν δεν είστε οικονομικά ανεξάρτητη, χρειάζεται να μιλήσετε στους δικούς σας να σας βοηθήσουν. Γίνεται αυτό μέσα στις οικογένειες όταν κάποιο μέλος χρειάζεται βοήθεια.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Ρωτήστε στο δήμο που είστε ποιες υπηρεσίες προσφέρουν ψυχιατρική και ψυχολογική βοήθεια δωρεάν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός