• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 17/05/2023

Φοβάμαι να μπω σε αεροπλάνο!!τι μπορώ να κάνω

26 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που περιγράφετε ίσως είναι ειδική φοβία. Χρειάζεται ψυχοθεραπεία για διερεύνηση (μπορεί με κάποιο τρόπο να γενικεύεται) και παρέμβαση.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Πρόκειται για μια πολύ συχνή φοβία. Μπορείτε να πάρετε κάποιο ηρεμιστικό πριν την πτήση - έστω και φυτικό- , να αποφύγετε τον καφέ ή τρόφιμα υψηλής θερμιδικής αξίας πριν και να ταξιδέψετε σχετικά κουρασμένος.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Πολλοι είναι εκείνοι που παθαίνουν κρίσεις πανικού και όταν μπαίνουν σε αεροπλάνα και μέσα μαζικής μεταφοράς νιώθουν φόβο και ανασφάλεια. Εφόσον μιλήσεις με επαγγελματία υγείας θα μπορέσεις κατανοήσεις πολλά γύρω από αυτό με αποτέλεσμα να μπορέσεις να ελαττώσεις τα όποια έντονα αρνητικά συναισθήματα και φοβίες ….
    Ευχαριστώ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Ψυχοθεραπεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Η θεραπεία με CBT ή EMDR θα μπορούσε να σας βοηθήσει πάρα πολύ.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι το άγχος και οι φοβίες αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέεται αυτή η φοβία, πώς διατηρείται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυήά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Η γνωσιο-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε θέματα φοβιών. Εισηγούμαι πάτε για αξιολόγηση σε κάποιο/α γνωσιο-συμπεριφορικό/ή ψυχοθεραπευτή.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Επισκεψη στον χωρο αναμονης του αεροδρομιου για καποιες φορες
    Επισκεψη σε προσομοιωτη πρητης που υπαρχει στην αθηνα
    Πιθανα κ χρηση καποιου αγχολυτικου την πρωτη φορα πιυ θα πεταξετε για να βοηθησει

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,

    Η φοβία των αεροπλάνων είναι μια από τις πολύ συνηθισμένες και συχνές φοβίες που αντιμετωπίζουν αρκετοί άνθρωποι.

    Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν και άλλα άγχη ή/και φοβίες στη ζωή σας. Επίσης, ο φόβος για τα αεροπλάνα υπήρχε από πάντα ή σας προέκυψε κάποια στιγμή;

    Αυτά τα ερωτήματα (και μερικά ακόμα), θα χρειαστεί να γίνουν μέσα σε μια Ψυχοθεραπεία προκειμένου να ανοιχτεί το θέμα, να αναλυθεί λίγο παραπάνω και να καταλάβετε και εσείς και ο θεραπευτής τον μηχανισμό της σκέψης γύρω από τον φόβο αυτό.

    Σας ενδιαφέρει να επιλύσετε τον φόβο σας για τα αεροπλάνα αυτόν καθαυτών; Σε αυτή τη πε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, οι αρνητικές σκέψεις καθώς και η συμπτωματολογία άγχους που μπορεί να προκληθεί από κάποιο φοβικό ερέθισμα μπορει να αντιμετωπιστεί με την έναρξη ψυχοθεραπείας. Για περιπτώσεις άμεσης ωστόσο παρεμβασης και προσωρινής λύσης σε αυτό που αναφέρετε, θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε στον γιατρό σας έτσι ώστε να σας συνταγογραφήσει κάποιο φάρμακο εάν αυτό κριθεί αναγκαίο.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Στην περίπτωση σας εφόσον το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να μπορείτε να μπαίνετε σε αεροπλάνα συνιστάται Θεραπεία της Συμπεριφοράς, οι μέθοδοι της προσέγγισης αυτής δίνουν τα καλύτερα - πιο σύντομα αποτελέσματα στις ειδικές φοβίες. Στο Αιγινήτειο υπάρχει ειδικό τμήμα και μπορείτε να καλέσετε για να κλείσετε ραντεβού, δωρεάν, αν και υπάρχει σχετική αναμονή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΧΝΑ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΦΟΒΙΕΣ ΟΠΩΣ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΣΑΣ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ, ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΝΙΚΗΣΕΤΕ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Συζητήστε το με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας προτείνει θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αγαπητέ/ή, η γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και η γνωσιακή συμπεριφορική υπνοθεραπεία, είναι μια πολύ αποτελεσματική επιλογή στην περίπτωση των ειδικών φοβιών, όπως του φόβου για τα αεροπλάνα, που θα δείτε πολύ σύντομα αποτελέσματα.

    Μεσσαροπούλου Σάντυ

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Περιστέρι

  • Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε φοβίες !

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Θα ήταν καλό να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Αυτό είναι μία φοβία και ως τέτοια έχει τις ρίζες της σε βαθύτερο άγχος. Αν ταξιδευετε συχν'α και το άγχος σας εμποδίζει, καλό θα είναι να επισκεφτείτε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • ψυχοθεραπεία , για να μπείτε σε αεροπλάνο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Φαίνεται ότι πάσχετε από την φοβία του αεροπλάνου ...Αρκετά κοινή μιας και αφορά το 35% του πληθυσμού...

    Δείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην Γνωσιακή - Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία για να σας καθοδηγήσει !

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Μπορείτε να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας ώστε να διερευνήσετε, να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε το φόβο σας ή και συνδυαστικά να λάβετε φαρμακευτική υποστήριξη αν κριθεί απαραίτητο από ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Χρειαζεστε θεραπεία συμπεριφοράς για ειδική φοβία πτήσης.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό ότι έχετε φτάσει στο στάδιο να αναγνωρίζετε ότι υπάρχει ο φόβος αυτός. Οι φοβίες τέτοιου είδους βασίζονται συνήθως σε πεποιθήσεις που για κάποιο λόγο έχουμε εσωτερικεύσει και που μάλλον δεν αντιστοιχούν στη πραγματικότητα, ή σε ένα ρεαλιστικό σενάριο.

    Με την υποστήριξη ενός ψυχολόγου θα μπορέσετε να εντοπίσετε τις πεποιθήσεις αυτές και να εξετάσετε τον βαθμό στον οποίο τελικά ισχύουν, ή/και να αναζητήσετε λύσεις για να τις διαχειριστείτε (τις πεποιθήσεις) πιο αποτελεσματικά.

    Βρίσκομαι στη διάθεσή σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Γιώγρος Γουλανδρής, MA, MBPsS

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Η αντιμετώπιση των φόβων και φοβιών γίνεται με προοδευτική έκθεση σε αυτούς, αν θέλετε την εκδοχή της άμεσης αντιμετώπισης. Η χρήση κάποιου αγχολυτικού θα σας βοηθήσει.
    Μια εκ βάθρων προσέγγιση και συστηματική αντιμετώπιση θα προέλθει από συνεδρίες ψυχοθεραπείας για το θέμα αυτό.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας