• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/02/2024

Χαιρεται, Εδω και ενα χρονο δεν μπορω να διαχειριστω το αγχος μου. Καθε μερα ειναι ενας αγωνας για μενα. Τα ψυχοσωματικα εχουν κανει εδω και καιρο την εμφανιση της. Καθε αυξηση του καρδιακου παλμου το θεωρω ως προβλημα της καρδιας, καθε ανασα ειναι ολο και πιο δυσκολη. Δυσκολευομαι μα περπατησω γτ φοβαμαι οτι θα καταρρευσω. Ο Υπνος μου ειναι μετριος. Το στομαχι και το εντερο μου δυσλειτουργουν. Δυσκολευομαι πολυ να παω στο γραφειο και οποτε παω υποφερω. Προτιμω να μεινω στο κρεβατι γτ εκει ειναι το Safe place μου. Γενικα νιωθω να πνιγομαι. Καθε πονος δεξια κεφαλι μεταφραζεται ως κατι πολυ κακο που θα προκαλεσει θανατο. Anxiety disorder, cardiophobia και γενικα αρρωστοφοβια. Το να γυμναστω φοβαμαι οτι θα με στειλει στον ταφο λογω αυξησης παλμων. Μονο το βραδυ ηρεμω. Εκτος απο ψυχοθεραπεια που επικειται να κανω συντομα τι αλλο μπορω να κανω απο μονος μου για να αποβαλλω τον φοβο για τημ υγεια μου;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πλήρως την κατάστασή σας και τον τρόπο με τον οποίο επηρεάζει τη ζωή σας το άγχος και οι φόβοι για την υγεία σας. Είναι θετικό που σκέφτεστε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία και αυτό είναι ένα σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της βελτίωσης της κατάστασής σας. Μέχρι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, θα μπορούσατε να δοκιμάσετε τεχνικές αναπνοής για να βοηθήσετε στην χαλάρωση του σώματός σας και τη μείωση του άγχους.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλημέρα σας. Θα πρότεινα να αρχίσετε ψυχοθεραπεία και αν δείτε ότι συνεχίσετε να υποφέρετε ίσως μαζί με τον/την ψυχοθεραπευτή/τιρα σας να μιλήσετε με κάποιον ψυχίατρο να σας γράψει ενδεχομένως κάποιο φάρμακο να μειώσει την ένταση που νιώθετε. Όμως δώστε λίγο χρόνο στη ψυχοθεραπεία γιατί μπορεί από μόνη της να σας βοηθήσει.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλημέρα σας προτείνω να δοκιμάσετε τις ακόλουθες πρακτικές για να βοηθήσετε τον εαυτό σας να αντιμετωπίσετε τον φόβο για την υγεία σας:
    -Αναπνευστικές τεχνικές και ασκήσεις χαλάρωσης: Αυτές οι τεχνικές μπορούν να μειώσουν την ένταση και τον φόβο που αισθάνεστε όταν αντιμετωπίζετε συμπτώματα αγχούς.
    -Άσκηση: Κάνοντας τακτική άσκηση, μπορείτε να βελτιώσετε την ψυχοσωματική σας κατάσταση και να μειώσετε το άγχος.
    -Διατροφή και ύπνος: Η υγιεινή διατροφή και ο επαρκής ύπνος είναι σημαντικοί παράγοντες για την ψυχική και σωματική υγεία.
    -Κοινωνική υποστήριξη: Είναι σημαντικό να μιλάτε με φίλους και οικογένεια για τα συναισθήματά σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας. Κουραστικό αυτό που περιγράφετε και δείχνει και τις δυσκολίες στην λειτουργικότητα. Νομίζω η καλύτερη λύση θα ήταν να δείτε και για φαρμακευτική αγωγή ,όπου θα βοηθούσε λίγο στοννα χαμηλώσει την ένταση των συμπτωμάτων. Όταν μπει και η θεραπεια στο πρόγραμμα σας θα βρείτε και τις αιτίες του άγχους και πως να το αντιμετωπίζετε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα,
    Η ανησυχία και ο φόβος για την υγεία μας μπορεί να είναι πολύ εξουθενωτικοί και να επηρεάζουν σοβαρά την ποιότητα ζωής μας. Είναι σημαντικό να βρείτε άμεσα τρόπους να αντιμετωπίσετε αυτά τα συμπτώματα.
    Πέρα από τη ψυχοθεραπεία που πρόκειται να ξεκινήσετε σύντομα, μπορείτε να δοκιμάσετε και μερικές τεχνικές αυτο-βοήθειας για την αντιμετώπιση των φόβο σας. Η τεχνικές αναπνοής μπορεί να βοηθήσουν στον έλεγχο του καρδιακού παλμού. Επίσης, η άσκηση και η γιόγκα μπορεί να βοηθήσουν στην μείωση του άγχους και στο να χαλαρώσει το σώμα.
    Επιπλέον, η εφαρμογή τεχνικών διαχείρισης του άγχους, όπως η μετάθεση της προσοχής σε θετικές
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Έχετε έντονο άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να πάρετε τις κατάλληλες θεραπευτικές οδηγίες

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ξεκινήστε την ψυχοθεραπεία, φροντίστε να τρέφεστε θρεπτικά, να βλέπετε αγαπημένους σας, να κάνετε βόλτες στη φύση και εξασκηθείτε και στον διαλογισμό/mindfulness.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες