• Life coaching
  • Υποβλήθηκε 08/06/2023

Θα ήθελα να ρωτήσω, πως σαν έφηβη μπορώ να μην επιραιαζομαι από οικογενειακά προβλήματα(οικονομικά, τσακωμοι και έντασης ανάμεσα σε μέλη της οικογένειας, καταστάσεις που δεν μπορώ να ελέγχξω) απο την στιγμή που σαν χαρακτήρας τα παιρνω ολα μέσα σου, δεν νοιώθω άνετα να επικοινωνώ τα συναισθηματα μου και παλαιότερα κατηγορουσα τον εαυτό μου για ότι συνέβαινε στην οικογένεια μου.

22 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σου αγαπητέ, δυστυχώς δεν μπορούμε να αλλάξουμε άλλους ανθρώπους αλλά μπορούμε να αλλάξουμε τον εαυτό μας. Το καλύτερο θα είναι να γίνεις γρήγορα ανεξάρτητη , να φύγεις από το τοξικό περιβάλλον για να γνωρίσεις τον εαυτό σου, να δουλέψεις πάνω σου, να θεραπεύσεις και να βελτιώσεις τον εαυτό σου, μακριά από τις αρνητικές ενέργειες. Δεν είσε υπεύθυνη για ευθύνες που δεν έχεis επιλέξει, μόνο για αυτές που επιλέγeis. Αν είσαι ακόμα έφηβη και δεν μπορείς να φύγεις ακόμα από το σπίτι, θα έλεγα να κάνεις καθημερινά αθλήματα και διαλογισμό, θα σε βοηθήσει, μέχρι να γίνεις ανεξάρτητη .

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Ξεκίνα από εσένα. Η αγάπη για τον εαυτό μας έχει ιδιαίτερη σημασία. Ασχολήσου με δραστηριότητες που σε κάνουν να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου. Οι άσχημες εμπειρίες είναι πληγές αλλά παράλληλα μας δίνουν δύναμη και κουράγιο για να προχωρήσουμε. Πάρε το χρόνο σου και ονειρέψου χωρίς φραγμούς για να φτάσεις εκεί που θες. Ακόμη άκουσε κάποια success stories από ανθρώπους που πέτυχαν πολλά παρά τις άσχημες συνθήκες που είχαν βιώσει. Καλή επιτυχία!

    Στασινοπούλου Πένυ

    Συμβουλος επαγγελματικης και προσωπικης αναπτυξης (personal and business coach)

    Κορυδαλλός

  • Προτείνω να ξεκινήσεις με το να αναγνωρίσεις τα συναισθήματα σου. Τι ακριβώς νιώθεις σε συγκεκριμένα γεγονότα; Ονόμασε το συναίσθημα για να μπορέσεις να το διαχειριστείς. Αν καταλάβεις τι ακριβώς νιώθεις θα μπορέσεις και να το επικοινωνήσεις πιο εύκολα. Τι σκέψεις βρίσκονται πίσω από τα συναισθήματα σου; Ποιές ανάγκες σου θέλεις να ικανοποιηθούν; Δούλεψε με ασκησούλες mindfulness ώστε να είσαι στο "εδώ και τώρα", για να μην αγχώνεσαι τόσο και για να απολαμβάνεις τις όμορφες στιγμές. Δες τι είναι στον "κύκλο ελέγχου" σου και προσπάθησε να ασχολείσαι μόνο με αυτά. Βάλε στόχους! Μικρούς στόχους που θα πραγματοποιήσεις σύντομα... Διάβασε περισσότερα

    Συγκούνα Νανά

    Life coach, parent and youth coach, σύμβουλος καριέρας, σύμβουλος ζεύγους

    Ελληνικό

  • Αγαπημένη μου, καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολο να μείνεις ανεπηρέαστη από τα οικογενειακά προβλήματα γιατί είσαι μέλος της οικογένειας άρα σε επηρεάζουν και σένα σε μεγάλο βαθμό. αυτό που θα πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου είναι τι αφορά εσένα και είναι δικό σου και τι δεν είναι δικό σου. Αυτή η διαφοροποίηση είναι πάρα πολύ σημαντική. Εδώ θα πρόσθετα ότι είναι πολύ χρήσιμο να αναγνωρίζεις το συναίσθημά σου και να το επικοινωνείς πρώτα στον ευατό σου και μετά στους γύρω σου. Η έκφραση των συναισθημάτων σου πραγματικά θα σε λυτρώσει. Είμαι στην διάθεση σου για ό,τι άλλο χρειαστείς.

    Νικολάκη Σοφία

    Life coach

    Πόρτο Ράφτη

  • Όταν είσαι εξαρτημένο μέλος είναι δύσκολο να μην επηρεάζεσαι, αλλά δυστυχώς χρειάζεται να μάθεις να τοποθετείς πρώτα την δίκη σου υγεία και το συναισθημα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,

    Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως είστε ενήλικη και διαμένετε με τους γονείς σας.

    Η περίοδος της εφηβείας αποτελεί σίγουρα ένα αναπτυξιακό στάδιο με πολλές προκλήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει ο έφηβος και σίγουρα οι όποιες εντάσεις στο περιβάλλον δεν βοηθάνε.

    Τα προβλήματα των άλλων είναι δικά τους και όχι δικά μας, οπότε σίγουρα τα ενήλικα μέλη της οικογένειας είναι αυτά που θα πρέπει να τα διαχειριστούν.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος Ψυχολόγος στο σχολείο σας που θα μπορούσατε να μιλήσετε ή σε περίπτωση που δεν υπάρχει, εάν οι γονείς σας θα ήταν ανοιχτοί στο να κάνετε κάπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Γειά σας!

    Παρ' ότι οι επιδιώξεις σας (να μην επηρεάζομαι από οικογενειακά προβλήματα (οικονομικά, τσακωμοι και έντασεις (...) καταστάσεις που δεν μπορώ να ελέγξω) και ο χαρακτήρας σας (... τα παιρνω ολα μέσα μου, δεν νοιώθω άνετα να επικοινωνώ τα συναισθηματα μου...) μοιάζουν αντιφατικά , μπορείτε και οφείλετε να αλλάξετε τα στοιχεία του χαρακτήρα σας που σας κάνουν ευάλωτη!
    Αυτό μπορείτε να το καταφέρετε στα πλαίσια της ψυχοθεραπείας που θα σας βοηθήσει να φτάσετε τον στόχο της αταραξίας!
    Πληροφορίες για το θέμα από φιλοσοφική άποψη θα βρείτε στο βιβλίο
    "Το εγχειρίδιον" του Επικτήτου!

    Δημήτρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας στο ερώτημα σας ο τρόπος με τον οποίο μπορούμε να αναδομήσουμε την σκέψη και την συμπεριφορά μας απέναντι σε καταστάσεις της ζωής μας που ενδεχομένως να τις εκλαμβάνουμε ως δυσλειτουργικές είναι η ψυχοθεραπεία. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία ενδείκνυται για την αντιμετώπιση των δυσκολιών που περιγράψατε και την βελτίωση σε σύντομο χρονικό διάστημα της ψυχοσυναισθηματικης μας κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Με ενδυνάμωση μέσα από την ψυχοθεραπεία

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, ειδικά στη σχέση με την οικογένεια, χρειαζόμαστε πολύ καλή οριοθέτηση. Θα ήταν πολύ βοηθητικό να ξεκινήσετε να ξεχωρίζετε τις δικές σας ανάγκες από τις ανάγκες της οικογένειας. Αυτές είναι διεργασίες που δουλεύονται πολύ στην ψυχοθεραπευτική διαδικασία.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα!
    Εφόσον σε δυσκολεύουν τέτοιες καταστάσεις, είναι κάπως δύσκολο να τις αντιμετωπίσεις μόνη σου. Θα ήταν καλό και αναγκαίο να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να συζητήσεις τις δυσκολίες σου. Όσο αφήνεις αναπάντητα ερωτήματα και υποπίπτεις σε overthinking θα δυσκολεύεσαι ακόμη περισσότερο, ενώ η αλήθεια μπορεί να είναι διαφορετική από αυτή τώρα νομίζεις ότι είναι.
    Ζήτησε βοήθεια και όλα θα πάνε πολύ καλύτερα!!!
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Σε καμία περίπτωση ένα παιδί δεν φταίει για τα όποια προβλήματα των ενηλίκων. Πολύ συχνά τα παιδιά και οι έφηβοι ως τα πλέον ευάλωτα μέλη της οικογένειας απορροφούν και εσωτερικεύουν όλες τις εντάσεις. Θα πρότεινα να ζητήσετε από τους γονείας σας να πάρετε βοήθεια από παιδοψυχολόγο. Αν οι γονείς δεν καλύψουν αυτήν σας την ανάγκη μπορείτε να καλέσετε στην γραμμή υποστήριξης για εφήβους 116111 δωρεάν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεται να κατανοήσετε ότι δεν ευθυνεστε εσείς για τα οικογενειακά σας προβλήματα. Εάν κάτι σας πιέζει καλό είναι να μάθετε να το εκφράζετε με κάποιον τρόπο και όχι να καταπιέζεστε. Μπορείτε να δοκιμάσετε να τα γράφετε σε ένα χαρτί ή να πηγαίνετε σε ένα ήσυχο μέρος και να εκφράζετε αυτά που νιώθετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το να επηρεαζόμαστε από την οικογένεια μας είναι αναπόφευκτο , το μην τα παίρνεις όλα μέσα σου θα βοηθούσε να δεις έναν ψυχολόγο ώστε να σε βοηθήσει λίγο με τα όρια, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο σε αυτή την ηλικία μιας και αναγκαστικά ζεις μαζί με την οικογένεια σου. Ζήτησε βοήθεια από κάποιον ενήλικα που εμπιστεύεσαι. Όλα θα πάνε καλά στο τέλος απλώς χρειάζεσαι την βοήθεια ειδικού.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • χρειαζεστε βοηθεια απο ψυχοθεραπευτη ωστε να συνειδητοποιησετε ποια πραγματα σας κανουν τοσο ευαλωτη και να συνεχισετε με μεγαλυτερες δυναμεις προς την ενηληκιωση

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • χρειαζεται να κανετε ψυχοθεραπεθα και αν.δεν σς δινουμ χργματα, να βρειτε μια δομη που μα προαρερουν δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη και θεραπεια..καλεστε το χαμογελο.του παιδιογ μηπως εχουν να σας προτεινουν καποια δομη ή υπηρεσια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Οτι συμβαινει στους ενηλικες δεν εισαι εσυ υπευθυνη! Το να επηρεαζεσαι ειναι απολυτα λογικο. Ομως θα πρεπει να ασχολεισαι με τα θεματα που αφορουν την ηλικια σου κ οχι των ενηλικων!

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • δεν υπάρχει ένας τρόπος μόνο. Δεν ξέρω αν μπορώ να σας βοηθήσω με μια απάντηση εδώ. Επισκεφθείτε έναν ειδικό να σας δείξει τρόπους. Αυτό που θα μπορούσα να σας πω είναι ότι πρέπει να δουλέψετε τις ενοχές σας και να μάθετε πως ο, τι δεν μπορούμε να ελέγξουμε καλό είναι να το αφήνουμε από το μυαλό μας.

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • θα πρέπει να θωρακισετε τον εαυτό σας από το να δέχεστε μηνύματα που μπορεί να σας κάνουν συμμετοχο σε θέματα για τα οποία δεν είστε υπεύθυνη. Ουσιαστικά μπορεί το σύστημα να σας χρησιμοποιεί για να ισσοροπησει. Θα πρέπει να δουλέψετε με έναν ειδικό συστηματικά για να αναγνωρίσετε όλα αυτά και να αφήσετε τον εαυτό σας απέξω

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Περνάτε μια πολύ προκλητικη κατάσταση σε μια ιδιαίτερη ηλικία. Ένας τρόπος που φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα είναι η συνειδητή αποστασιοποίηση από ο,τι συμβαίνει. Εστιάστε στο να βρείτε πώς θα μπορούσατε στη ζωή σας να μην επαναλάβετε τις ίδιες συμπεριφορές στη δική σας ζωή στο μέλλον. Από τη στιγμή που δεν μπορείτε να το ελέγξετε, η αποδοχή, η παρατήρηση θα κάνουν την κατάσταση όσο πιο βατή μπορεί να γίνει. Ένα χόμπι επίσης μπορεί να μετατοπίσει την προσοχή σας αλλού. Αν έχετε τη δυνατότητα δείτε και έναν ειδικό για το θέμα αυτό.

    Μπαρμπαρήγος Παναγιώτης

    Behavioral Strategist - NLP Coach

    Κορωπί

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για τα προβλήματα που περιγράφεις και ότι δεν νιώθεις άνετα να επικοινωνείς αυτό που νιώθεις. Είναι σημαντικό παράλληλα που αναγνωρίζεις ότι παλιότερα κατηγορούσες τον εαυτό σου για ό,τι συνέβαινε στην οικογένεια, και ότι πλέον αυτό ίσως και να μην ισχύει τόσο. Καταλαβαίνω ότι γενικά διαθέτεις έναν υψηλό βαθμό αυτογνωσίας και αυτό είναι πάντα ενθαρρυντικό για τη μελλοντική σου εξέλιξη.

    Θέτεις όμως μία ερώτηση που είναι δύσκολο να απαντηθεί μέσω αυτής της πλατφόρμας. Χρειάζομαι να γνωρίζω περισσότερες πληροφορίες για σένα αλλά και για την οικογένειά σου για να σου δώσω μία ικανοποιητική απάντηση. Καταλαβαίνω ότι βρί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Σαν έφηβη αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι πως δεν είσαι η οικογένειά σου , έχεις οικογένεια ! Το ποιος άνθρωπος θα γίνεις εσύ είναι η ώρα να το αποφασίσεις μόνη σου ! Εσύ διαλέγεις! , μια συζήτηση με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας θα σε βοηθήσει σίγουρα περεταιρω , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος