• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 05/06/2023

Τον τελευταίο καιρό έχω συμπτώματα ταχυκαρδίας σε ανύποπτο χρόνο,δυσκολία στην αναπνοή,σφίξιμο στο κεφάλι..μπορεί να οφείλεται κάπου;

25 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό τότε είναι ψυχοσωματικά.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Φυσικά οφείλεται στο άγχος όπως και εσύ καταλαβαίνεις, όμως πριν επιβεβαιώσουμε κάτι τέτοιο ώστε να έχουμε την ανάλογη ψυχοθεραπευτική παρέμβαση, θα χρειαστεί επίσκεψη σε έναν γιατρό ώστε να αποκλείσει οτιδήποτε άλλο.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε θα μπορούσαν να είναι κάποια κρίση άγχους ή πανικού.
    Ωστόσο είναι σημαντικό πριν αποδώσουμε τα συμπτώματα σε κάτι ψυχογενές, να έχουμε προβεί στους απαραίτητους οργανικούς ελέγχους.
    Εφόσον έχουμε αποκλείσει κάποιο οργανικό αίτιο, τότε μπορούμε να αρχίσουμε να επεξεργαζόμαστε τα συμπτώματα αυτά μέσα από ένα ψυχολογικό πρίσμα.
    Την επόμενη φορά που έχετε συμπτώματα, παρατηρήστε σε τι κατάσταση βρίσκεστε? συμβαίνει κάτι που σας αγχώνει? γενικά ξεκινούν τα συμπτώματα σε συγκεκριμένο πλαίσιο ή γενικά?κτλ
    Γενικότερα είναι πολύ χρήσιμο να παρατηρήσετε τον εαυτό σας ώστε να δείτε σε πο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Είναι πιθανό αυτά τα συμπτώματα να οφείλονται σε έντονο άγχος. Αποκλείστε πρώτα τον οργανικό παράγοντα και στη συνέχεια απευθυνθείτε σε γνωσιακό-συμπεριφορικό θεραπευτή (ψυχολόγο).

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Αν αντιμετωπίζετε ή αντιμετωπίσατε πρόσφατα κάποιο γεγονός που σας προκάλεσε άγχος, τότε μιλάμε για αγχώδεις κρίσεις. Αποκλείστε παθολογικά αίτια και σκεφτείτε να πάτε σε έναν ειδικό.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Ψυχοσωματικές αντιδράσεις, σε θεραπεία αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα αν ο εμπλεκόμενος επιθυμεί να δουλεψει

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, τα συμπτώματα που περιγράφετε μοιάζουν με συμπτώματα κρίσης άγχους. Οι κρίσεις άγχους είναι πολύ συχνές στην εποχή μας και συνδέονται με δυσκολίες στην εκάστοτε περίοδο, αλλαγές, μεταβάσεις, προσωπικές-κοινωνικές κρίσεις κλπ.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Αυτό περιγράφετε μοιάζει με κρίση πανικού. Οι κρίσεις πανικου έρχονται να μας πούνε κάτι έχοντας βαθύτερα αίτια. Είναι ένα σύμπτωμα που χρειάζονται την προσοχή μας

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Λίγα τα στοιχεία που μου δίνεται , μετά από επίσκεψη σε καρδιολόγο και αφού αποκλειστεί κάποιο παθολογικό πρόβλημα μοιάζει να παθαινεται κρίσεις πανικού ! Ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει ώστε να το ξεπεράσετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Πριν μιλήσουμε για κρίση πανικού ή άλλο ψυχοσωματικό σύμπτωμα θα πρέπει να αποκλείσουμε άλλο βιολογικό παράγοντα. Οπότε αν έχετε κάποιο καιρό να κάνετε ιατρικό έλεγχο θα πρότεινα να ξεκινήσετε από εκεί. Ακόμα και αν είναι όμως κρίση πανικού ή άλλο ψυχοσωματικό σύμπτωμα προφανώς και υπάρχουν λόγοι στους οποίους οφείλεται. Μέσα σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας ή συμβουλευτικής μπορείτε να έρθετε σε επαφή με τον εαυτό και τις ενδότερες ανάγκες σας που εκφράζονται πιθανό μέσα από το σώμα σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να οφείλεται σε άγχος ή σε οργανικά αίτια. Επισκεφθείτε έναν παθολόγο ώστε να εξετάσετε τους οργανικούς παράγοντες και αυτός θα σας πει αν αυτό που συμβαίνει οφείλεται σε ψυχολογικά αίτια εφόσον οι εξετάσεις δεν δείξουν κάτι οργανικό.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Μάλλον οφείλεται στο άγχος. Πιθανόν να περνάτε μικρές κρίσεις άγχους ή πανικού. Ωστόσο, κακο είναι να κάνετε και γενικές εξετάσεις αίματος και καρδιάς για να αποκλείσετε κάθε άλλο ενδεχόμενο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Κανείς πρώτα έναν καρδιολογικό έλεγχο και αν είναι καθαρός ζητάς ψυχιατρική βοηθεια

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον Καρδιολογο! Διαγνωση μεσω ερωτησεων δεν μπορει να γινει.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Γειά σας!

    Φυσικά και οφείλεται κάπου!
    Κάντε καλού κακού τις απαραίτητες Ιατρικές εξετάσεις και μετά απευθύνθειτε σε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ιδιαίτερα στα ψυχοσωματικά συμπτώματα...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας,

    Έχετε επισκεφθεί κάποιον παθολόγο/ γενικό γιατρό ή καρδιολόγο;

    Θα πρέπει αρχικά να αποκλειστούν παθολογικά ζητήματα που να υποδηλώνουν ενδεχόμενο υποκείμενο νόσημα.

    Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν οργανικές αιτιάσεις, τα συμπτώματα που περιγράφετε θυμίζουν άγχος.

    Πόσο καιρό τα βιώνετε περίπου; Υπήρξε κάποια αλλαγή στη ζωή σας ή κάποιο ψυχοπιεστικό γεγονός που ίσως να τα πυροδότησε; Είναι η πρώτη φορά που σας συμβαίνει κάτι τέτοιο ή έχει προκύψει και παλαιότερα;

    Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που θα χρειαστεί να απαντηθούν από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Δοκιμάστε να επισκ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ισως κάποια αλλαγή έχει γίνει η είναι παλιές μνήμες αποθηκευμένες στο σώμα σας που θα χρειαστεί αν τις επεξεργαστείτε.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας αρχικα θα ήταν χρήσιμο να επισκεφθείτε κάποιον γιατρό έτσι ώστε να γίνει ένας αναλυτικότερος έλεγχος και να εκτιμηθεί εάν τα συγκεκριμένα συμπτώματα σχετίζονται με κάποια οργανική αιτία ή υπάρχει ψυχογενής βάση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Περιγράφετε αγχώδη συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αν υπάρχει κάποιος αγχογόνος παράγοντας αυτή την περίοδο, τότε μπορεί να προκύψουν κρίσεις άγχους ή ακόμα και πανικού. Ένας σύμβουλος ψυχικής υγείας, θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπισή τους και στην εύρεση φυσικά των αιτίων που τις προκαλούν.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Αυτά που περιγράφετε είναι συμπτώματα άγχους. Θα είναι καλό να ζητήσετε βοήθεια για να το αντιμετωπίσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας.
    Μπορείτε να πραγματοποιήσετε πρώτα ένα γενικό ιατρικό τσεκ απ, για να αποκλείσετε την πιθανότητα μιας βιολογικής αιτίας.
    Όπως όμως το περιγράφετε, πιθανόν πρόκειται για εκτόνωση συσσωρευμένου άγχους και άλλων πιθανών εμπλοκών ψυχογενούς φύσης.
    Αν επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και συζητήσετε μαζί τις δυσκολίες σας θα βοηθηθείτε και θα στηριχτείτε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Οι συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η ταχυκαρδία, η δυσκολία στην αναπνοή και το σφίξιμο στο κεφάλι, μπορεί να οφείλονται σε διάφορες αιτίες. Είναι σημαντικό να αναφέρετε αυτά τα συμπτώματα σε έναν επαγγελματία υγείας για να αξιολογήσει την κατάστασή σας. Ο επαγγελματίας υγείας θα είναι σε θέση να σας δώσει πιο συγκεκριμένες πληροφορίες και να κατανοήσει καλύτερα την προσωπική σας κατάσταση.

    Ορισμένες πιθανές αιτίες για τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να περιλαμβάνουν:

    Αγχώδης διάταση: Ο άγχος μπορεί να οδηγήσει σε φυσιολογικές αντιδράσεις του σώματος, όπως ταχυκαρδία, δυσκολία στην αναπνοή και συστολή των αισθήσεων. Αν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό, ακούγεται τρομακτικό... Αυτό που περιγράφετε μοιάζει με κρίσεις πανικού. Απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή. Θα σας βοηθήσει να τις διαχειρίζεστε καλύτερα αλλά και να εντοπίσετε τις αιτίες που τις πυροδοτούν. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα