• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Καλησπέρα θα ήθελα να πω το δικό μου πρόβλημα μέρα παρά υποφέρω με τα εξής συπτωματα τα έχω πολλούς μήνες αισθάνομαι δυσποινια δν μπορώ να φάω να φάω καλά δν τρώω το βράδυ φοβάμαι ότι θα πεθάνω χθες αισθάνθηκα σαν να βουίζουν τα αυτιά σαν να μουδιαζουν μετράω τους παλμούς δν ξέρω τι να κάνω είμαι 23 χρόνον έχω ζαλάδες έχω πάει πολλές φορές σε γιατρούς και λένε ότι είναι αγχωδεις διαταραχες και όχι κάποιο παθολογικο πρόβλημα παίρνω μισό lexotanil 1.5mg που μου έχουν δώσει το παίρνω κάθε πρωί θελω την συμβουλή σας θα πάθω κάτι θα πεθάνω ανησύχω συνέχεια και δν μπορώ να φάω καλά ούτε το βράδυ ούτε το μεσημέρι τι μπορώ να κάνω για αυτό

12 ειδικοί απάντησαν

  • Και τι την θέλετε την ζωή χωρίς χαρά ? Χωρίς να την απολαμβάνετε ? Η απάντηση στο πρόβλημα σας είναι ζήστε !!! Κάντε τα πράγματα στην κάθε σας μέρα όπως σας αρέσει εσάς , αν αυτό δυσκολεύεστε να το κάνετε μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να πάρετε βοήθεια για να ζείτε όχι απλώς να επιβιωνεται από τόσο μικρή ηλικία , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Το ότι είναι αγχώδης διαταραχή δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να λάβετε την βοήθεια που απαιτείται. Μακροχρόνια το στρες συνδέεται με πολλές σωματικές αρρώστιες. Οπότε φροντιστε την ψυχική σας υγεία πριν επηρεαστεί και η σωματική σας,

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειαζεστε να ξεκινησετε ψυχοθεραπεία περα απο τα φαρμακα για να μπορεσετε να το δοαχειριστείτε. Ο βελονισμός επισης μπορεί να χαλαρωσει αρκετά αυτην την ανησυχια που περογραφετε

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η δύσπνοια, η απώλεια της όρεξης, η ανησυχία, οι ζαλάδες, μπορούν να συνδέονται με την ψυχολογική σας κατάσταση. Οι προβληματισμοί σας και η κατάσταση του φόβου δημιουργούν επιπλέον άγχος και επιβαρύνουν περαιτέρω την ψυχική σας υγεία.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή. Ο ειδικός θα εκτιμήσει την κατάστασή σας και θα μπορέσει να σας παρέχει την κατάλληλη υποστήριξη.
    Είναι σημαντικό, επίσης, να θυμάστε ότι η αντιμετώπιση των προβλημάτων ψυχικής υγείας είναι μία μακροχρόνια και συνεχιζόμενη διαδικασία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • θα χρειαστείτε ψυχοθεραπεία συνήθως οι αγχώδης διαταραχές θεραπεύονται γρήγορα στην ψυχοθερεια!!

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολες στιγμές. Μπορεί να είναι χρήσιμο να συζητήσεις με τον ψυχίατροό σου για την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου που παίρνεις και να εξεταστούν εναλλακτικές θεραπείες ή στρατηγικές για τη διαχείριση του άγχους. Πολύ πιθανό να σε βοηθήσει ο συνδυασμός φαρμακοθεραπείας και ψυχοθεραπείας.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Καλημέρα σας.
    Τα συμπτώματα που αναφέρετε παραπέμπουν σε διαταραχή πανικού.
    Διαβάζοντας το μήνυμα σας δεν είναι ξεκάθαρο αν έχετε επισκεφτεί ψυχίατρο ο οποίος είναι και ο πλέον κατάλληλος για την διάγνωση.
    Στην περίπτωση που όντως πάσχετε από διαταραχή πανικού πέραν της φαρμακευτικής αγωγής είναι σημαντικό να σκεφτείτε το ενδεχόμενο συνεδρίων ψυχοθεραπείας.
    Μέσω πολλών μελετών και ερευνών η θεραπεία εκλογής της διαταραχής πανικού είναι η γνωσιακή, συμπεριφορική θεραπεία.
    Η θεραπεία αυτή σας βοηθά να μειώσετε τα συμπτώματα μέσω αλλαγής ερμηνειών και πεποιθήσεων αλλά και ψυχικής ενδυνάμωσης.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπερα σας. Το πρώτο και σημαντικότερο βήμα το έχετε ήδη κανει και εχετε αποκλείσει την πιθανότητα κάποιας σωματικής παθολογίας. Αυτό σημαίνει πως η ζωή σας δεν απειλείται ακόμα και αν εσεις εξακολουθείτε να έχετε αυτόν τον φόβο. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε καποιον ψυχίατρο ώστε να μπορεσει να σας ανακουφίσει με μια πιθανή φαρμακευτική αγωγή ενώ ταυτόχρονα να αναζητήσετε τα αίτια αυτών των συμπτωμάτων μέσω ψυχοθεραπείας.
    Χρειάζεται να εχετε στον νου σας οτι αυτό που σας βασανίζει είναι αντιμετωπίσιμο και μπορείτε να παρετε την ζωή σας πίσω στα χέρια σας, αρκει να κάνετε το επόμενο βήμα και να αναζητήσετε την βοήθεια που σας περ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν συμτωματα γενικευμένου άγχους αυτό που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Ίσως χρειάζεστε κάποιο άλλο φάρμακο που θα σας βοηθήσει. Για αυτό είναι απαραίτητο να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν δεν υπάρχει κάποια παθολογική αιτία που να φέρνει αυτά τα συμπτώματα καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά θα πρέπει να αποκλειστεί οργανική αιτιολογία. Απο τη στιγμη που πρόκειται για ψυχιατρική νόσο, όπως διαταραχές πανικού, οι οποίες εμφανίζονται πολύ συχνά χρειάζεται επίσκεψη σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο για διάγνωση και τρόπους αντιμετώπισης, οπως ψυχοθεραπεία ή φαρμακευτική αγωγή ή συνδυασμό των δυο. Οι βενζοδιαζεπίνες ( σε αυτη την κατηγορία ανήκει το lexotanil) δεν λύνουν το πρόβλημα μακροπρόθεσμα αλλα βραχυπρόθεσμα ( δηλαδή μονο εκείνη τη στιγμή που λαμβάνει καποιος βενζοδιαζεπινη), και συνεχώς θα ανεβάζει τη δόση για να εχει την ίδια αποτελεσματική δράση με αποτέλεσμα να εθιστεί. Σε διαταραχές πανικού είναι εγκεκριμένα καποια αντικαταθλ... Διάβασε περισσότερα

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος