• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 10/05/2023

Νιώθω ότι κάποιος με κυνηγάει και ας μην τον βλέπω,κολλάει το μυαλό μου ότι θέλει να μου πάρει το μωρό,νιώθω φόβο,ζαλίζομαι και άσχημη οσμή .Δεν ξέρω τι είναι και πως να το ξεπεράσω.

30 ειδικοί απάντησαν

  • Στην θέση σας θα επισκεπτόμουν ΑΜΕΣΑ ψυχίατρο καθώς με προβληματίζει αρκετά έντονα αυτό που περιγράφετε.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Αγαπητέ/τή μου, καταλαβαίνω πόσο ανησυχητική μπορεί να είναι αυτή η εμπειρία για εσάς. Ο φόβος και η αναστάτωση που περιγράφετε μπορούν να είναι αποτέλεσμα διάφορων παραγόντων. Είναι σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία ψυχολόγο ή ψυχίατρο που θα σας αξιολογήσει κατάλληλα και θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα αυτήν την εμπειρία και να σας προσφέρει την κατάλληλη υποστήριξη και συμβουλές. Από το διαδίκτυο δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να γίνει μια τέτοια αξιολόγηση.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα σας,
    Από όσο καταλαβαίνω είστε νέα μαμά.
    Αναρωτιέμαι εάν έχετε επικοινωνήσει αυτούς τους προβληματισμούς στον γιατρό σας.
    Είναι σύνηθες να παρουσιάζουν συμπτώματα άγχους και θλίψης οι γυναίκες μετά τον τοκετό, ωστόσο το θεωρώ απαραίτητο να μιλήσετε με τον γιατρό σας, και ίσως καλύτερα να προγραμματίσετε ένα ραντεβού με έναν ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχίατρο), ώστε να διερευνήσει εάν θα ήταν χρήσιμη κάποια θεραπεία ώστε να μην βιώνετε τόσο έντονα συμπτώματα.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας γιατί τα συμπτώματα είναι σοβαρά. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Θα ήταν καλό να έχετε μια ψυχιατρική εκτίμηση γι αυτές τις δυσκολίες και να πάρετε τις ανάλογες κατευθύνσεις.

    Πομόνη Ελπινίκη

    Ψυχολόγος - Πιστοποιημένη Ψυχοθεραπεύτρια NARM (NeuroAffective Relational Model)

    Σύνταγμα

  • Σε Ψυχίατρο-Ψυχοθεραπευτή το γρηγορότερο. Αυτό που αναφέρετε, ονομάζεται παρανοϊκός ιδεασμός και αν δεν το φροντίσετε θα χειροτερέψει. Μην το αμελήσετε !!! πιθανόν να σχετίζεται με επιλόχειες διαταραχές και με μία σύντομη φαρμακευτική αγωγή να επανέλθετε. Είναι σημαντικό να πείτε πως ήσασταν πριν να έρθει στη ζωή σας το μωρό.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Εάν γίνατε πρόσφατα μητέρα και τα συμπτώματα αυτά έχουν ξεκινήσει μετά τη γέννα, θα σας βοηθήσει μια εξέταση σε ψυχίατρο. Καλό είναι να έχετε στο νου σας, ότι η περίοδος της λοχείας είναι μια ιδιαίτερη περίοδος για τη γυναίκα, όπου ελλοχεύουν κίνδυνοι για την ψυχική της υγεία. Για το λόγο αυτό ίσως είναι βοηθητική και η υποστήριξη από έναν ψυχολόγο για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας,

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει υποστηρικτικό περιβάλλον (σύντροφος ή ευρύτερη οικογένεια).

    Απ' ότι καταλαβαίνω έχετε ένα μικρό μωρό. Η περίοδος μετά τη γέννα είναι εξαιρετικά δύσκολη για μια μητέρα και σίγουρα πολλές μαμάδες χρειάζονται υποστήριξη.

    Ζητήστε τη γνώμη του γυναικολόγου σας και απευθυνθείτε είτε σε κάποιον Ψυχίατρο είτε σε κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή.

    Είναι πολύ σημαντικό να είναι καλά οι γονείς ώστε να είναι καλά και το βρέφος.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Να επισκεφθείτε άμεσα έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας , εάν είστε στα Χανιά μπορείτε να με καλέσετε σε κάθε άλλη περίπτωση αναζητήστε έναν επαγγελματία κοντά σας ..

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Χρειάζεται να δείτε έναν ψυχίατρο άμεσα , μπορεί να έχετε επιλοχιο κατάθλιψη αδιαγνωστη , θα χρειαστείτε φαρμακευτική αγωγή μαζί με ψυχοθεραπεία ,κλείστε ένα ραντεβού άμεσα με ψυχίατρο ή νευρολόγο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ελάτε άμεσα σε επαφή μαζί μου. Μην το αφήνετε είναι σοβαρό. Θα σας συνιστούσα να δείτε ούτως ή άλλως έναν ψυχίατρο για να λάβετε βοήθεια και φαρμακευτικά και να βοηθηθείτε .

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Αν βρίσκεστε στη φάση της λοχείας, πρέπει να επισκεφτείτε άμεσα έναν ψυχολόγο. Συμβουλευτείτε το γυναικολόγο σας. Αν έχετε περάσει τη φάση της λοχείας, τότε μιλάτε για φοβίες με συμπτώματα άγχους. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να το συζητήσετε με κάποιον ειδικό.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία και ενδέχεται και φαρμακευτική αγωγή

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Εμμονές και φοβίες απο την παιδική ηληκία που χρειάζεται α τισ αντιμετωπήσεται με ψυχοθεραπεία .

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας σχετικά με αυτά που αναφέρατε φαίνεται πως είναι μία συνθήκη που σας προκαλεί δυσκολίες στην καθημερινότητα σας. Για να γίνει μία καλύτερη προσέγγιση και εκτίμηση της κατάστασης καθώς και για να συνεκτιμηθούν κι άλλοι παράγοντες κατά την ανεύρεση των λόγων που μας κάνουν να νιώθουμε έτσι χρειάζεται περαιτέρω κλινική εκτίμηση. Σε κάθε περίπτωση η έναρξη ψυχοθεραπείας θα ήταν βοηθητική στην αντιμετώπιση τέτοιων συμπτωμάτων και στη δημιουργία ενός πλάνου αντιμετώπισης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Ακούγεται αρκετά τρομακτικό αυτό που βιώνετε. Δεν μοιάζει τόσο με κρίση πανικού αυτό, αλλά σίγουρα δείχνει έντονο στρες και ανασφάλεια. Το μεγάλωμα και η φροντίδα ενός μωρού είναι αρκετά απαιτητική σε διάφορα επιπέδα και αν υπάρχει η δυνατότητα να δεχτείτε βοήθεια από άτομα που εμπιστεύεστε θα ήταν καλό. Θα πρότεινα να συνεργαστείτε με κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή ώστε να το ξεπεράσετε και να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερο την μητρότητα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δε φαίνεται τα συμπρωματα που έχετε να είναι κρίσης πανικού. Καλό θα ήταν να παυθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή να εξηγησετε λεπτομερώς τα συμπρώματα που έχετε για να μπορέσει να βγει ενα ασφαλές συμπερασμα και κατάλληλη αντιμετώπιση

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Απευθυνθείτε σε ειδικό για ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Χρειάζεται να ζητήσετε βοήθεια από ειδικό, να σας βοηθήσει να το ξεπεράσετε, και ίσως και να σας δώσει μια ήπια αγωγή. Έχετε πολύ άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, για να το αναλύσετε διεξοδικά μαζί του

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται πολύ δυσάρεστη αίσθηση, φοβιστική. Κάνατε πολύ καλά που στείλατε το μήνυμα αυτό. Σημαίνει ότι αναγνωρίζετε ότι έχετε ανάγκη από βοήθεια, αλλά και ότι ευελπιστείτε ότι θα βρεθεί η βοήθεια αυτή.

    Θα πρότεινα να επισκεφθείτε άμεσα κάποιον ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή, ώστε να σας παρέχει τη φροντίδα και την υποστήριξη που τόσο πολύ φαίνεται ότι χρειάζεστε. Υπάρχει λύση. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Χρειάζεται να επισκεφθείτε άμεσα κάποιον ψυχίατρο

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • χρειάζεστε επειγόντως ψυχίατρο και ψυχοθεραπεία

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • δεν είναι κρίση πανικού αυτό. Επισκεφθείτε άμεσα έναν ψυχίατρο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Το θέμα είναι ψυχολογικό. Πρέπει να συμβουλευθείτε άμεσα ειδικό. Είναι αντιμετωπίσιμο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Είναι πολύ σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο για περαιτέρω αντιμετώπιση και πιθανότατα θεραπεία.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας!
    Δείτε ένα ψυχίατρο το ταχύτερο!
    Αν είναι εκπαιδευμένος και στην Ψυχοθεραπεία ακόμα καλλίτερα!
    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω