• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 02/01/2024

Καλημέρα και καλή χρονιά. Έχω θέμα με άγχος κ κρίσεις πανικού. Έκανα θεραπεία κ ψυχοθεραπεία και ήμουν καλά για ένα χρόνο. Δυστυχώς όμως επέστρεψαν τα συμπτώματα,οι ασταμάτητες σκέψεις,και το στρεσσαρισμα το πολυ.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλή Χρονιά και σε εσάς! Πως θα σας ακουγόταν εάν σας έλεγε κάποιος, πήγα γυμναστήριο για ένα χρόνο και είχε γραμμώσει το σώμα μου, γιατί δεν συντηρήθηκε για πάντα?
    Έτσι είναι και η ψυχική μας υγεία, χρειάζεται μια διαρκή φροντίδα. Κάτι που συζητήθηκε χθες, δεν σημαίνει ότι το αντιλαμβανόμαστε με τον ίδιο τρόπο στο σήμερα. Αλλάζουμε.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Ξέρετε βάζουμε παντού την ταμπέλα της κατάθλιψης και της ψυχιατρικοποίηση, της κοινωνικής φόβίας, κρίσεις πανικού. κλπ.. Ίσως πρόκειται για τη δική σας μοναδική, υποκειμενική θλίψη και σωματοποιημένο άγχοςπου έρχεται, γιατί κάτι θέλει να του πει. Είναι το σύμπτωμα που τον κάνει μοναδικό και μπορεί να το κάνετε κάτι καλό.Κι ίσως μέσα από μια θεραπεία διαμέσου του λόγου τις μετατρέψει σε κάτι καλό.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση. Μπορείτε να του το προτείνετε.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Γεια σας και καλή χρονιά.
    Η θεραπεία και η ψυχοθεραπεία που πραγματοποιήσατε στο παρελθόν φάνηκε να σας βοήθησε για ένα χρονικό διάστημα. Οι ασταμάτητες σκέψεις και το έντονο στρες που αναφέρετε είναι γνωστά συμπτώματα του άγχους και των κρίσεων πανικού. Θα σας συνιστούσα να συνεχίσετε την ψυχοθεραπεία για την αντιμετώπιση και την διαχείριση του άγχους. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε την ανοιχτή και ειλικρινή επικοινωνία με τον επαγγελματία ψυχικής υγείας σας και να μοιράζεστε τις σκέψεις και τα αισθήματά σας με σκοπό να βελτιώσετε την κατάστασή σας. Σας εύχομαι το καλύτερο και ελπίζω να σας βοηθήσει αυτή η πληροφορία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής