• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/02/2024

Απο τον ιουλιο στην εγκυμοσυνη μου ενω ημουν 6 μηνων υποφερω απο αγοραφοβια.Δεν μπορουσα να βγω απο το σπιτι.Αυτο δημιουργηθηκε μετα απο 4 κρισεις πανικου.Η ποιοτητα ζωης μου εχει μειωθει δραματικα.Δεν μπορω να χαρω το μωρο.Εδω και 3 μηνες που γεννησα και προσπαθω καταφερα να ειμαι λειτουργικη στην περιοχη μου.Μολις προσπαθω να κανω 6 με 7 χιλιομετρα ξεκιναω και αισθανομαι χαλια,λες και ειμαι αβοηθητη κςι μονη στον κοσμο και αν μου συμβει κατι δνε θα υπαρχει κανένας δικος μου κοντα. Εχω τρομαξει με αυτο που μου συμβαινει γιατι εγω ημουν το ακρως αντίθετο. Επαιρνα το αυτοκινητο και ηρεμουσα δεν με ενοιαζε τιποτα.Απο το καλοκαιρι βλεπω ψυχίατρο καθε βδομαδα.Δεν μου χορήγησε αγωγη.Μου ειπε επειδη ειναι η συγκεκριμένη φοβια αν μπορω να παλεψω με μικρα μικρς βηματα.Είναι φορες που χανω τις ελπιδες μου.Φοβαμαι οτι δεν θα μπορω να επιστρεψω στη δουλεια σε 6 μηνες γιατι και εκει φοβαμαι να παω.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη πρέπει να είναι αυτή η περίοδος για εσάς, ειδικά σε συνδυασμό με τις αλλαγές και τις προκλήσεις της μητρότητας. Η αγοραφοβία και οι κρίσεις πανικού είναι σοβαρές καταστάσεις που μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την ποιότητα ζωής σας, αλλά με την κατάλληλη υποστήριξη και προσέγγιση, υπάρχει ελπίδα για βελτίωση. Είναι θετικό που βλέπετε έναν ψυχίατρο και προσπαθείτε να κάνετε μικρά βήματα για να ξεπεράσετε αυτή τη φοβία.

    Οι σταδιακές εκθέσεις στις καταστάσεις που προκαλούν φόβο, όπως προτείνει ο γιατρός σας, είναι μια αποδεδειγμένη τεχνική για την αντιμετώπιση φοβιών και αγοραφοβίας. Μπορεί να είναι χρήσιμο να θ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Εξάρχεια

  • Δείτε κάποιο ειδικό ψυχικής υγείας που μπορεί να δουλέψει μαζί σας να σας δώσει τρόπους να ηρεμείτε τον εαυτό σας , και να καταλάβετε γιατί σας συμβαίνει όλο αυτό ώστε να φύγει ο φόβος του φόβου , μετά τα βήματα θα είναι πιο εύκολα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • η περιγεννητική περίοδος (εγκυμοσύνη- λοχεία) είναι πολύ ιδιαίτερη περίοδος για την ψυχική υγεία της γυναίκας , υπάρχει εξειδικευμένη ψυχιατρική προσέγγιση όσον αφορά την αντιμετώπιση ψυχικών ζητημάτων σε εγκυμονούσες και λεχωίδες. Εαν δεν βλέπετε βελτίωση, απευθυνθείτε σε κάποιον εξειδικευμένο στην περιγεννητική ψυχιατρική ειδικό.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η εγκυμοσύνη και η γέννηση ενός παιδιού είναι μεγάλη αλλαγή στη ζωή της γυναίκας και του ζευγαριού. Είναι σημαντικό να μιλήσετε για τη σημασία αυτού του γεγονότος στον ψυχίατρο σας καθώς μοιάζει να σχετίζεται με την αγοραφοβία που περιγράφεται.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας είναι σημαντικό που ήδη έχετε ξεκινήσει τη θεραπεία με ψυχίατρο και προσπαθείτε να αντιμετωπίσειτε τη φοβία σας. Ένα επίσης σημαντικό βήμα είναι να επικοινωνήσετε ανοιχτά με το ψυχίατρό σας για τις ανησυχίες και τους φόβους σας σχετικά με την επιστροφή στη δουλειά και την ανακούφιση των συμπτωμάτων σας. Επιπλέον, μπορείτε να ωφεληθείτε από τη συμβουλή ενός ψυχολόγου ή τη συμμετοχή σε ομάδες υποστήριξης για να ανταλλάξετε εμπειρίες και να βρείτε στήριξη από άλλα άτομα που βιώνουν παρόμοιες καταστάσεις. Μην ξεχνάτε επίσης να φροντίζειτε τον εαυτό σας με υγιεινές συνήθειες διατροφής, άσκησης και ύπνου, καθώς αυτά μπορούν να επηρεάσ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Kαλησπέρα σας,
    Η εγκυμοσύνη και η μητρότητα είναι μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μιας γυναίκας. Εγείρει ασυνείδητα άγχη και φόβους. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να έρθουν στην επιφάνεια αυτά που σας απασχολούν πραγματικά. Η φοβία συνήθως είναι το σύμπτωμα αλλά όχι η αιτία. Για να βρεθεί η/οι αιτία/ες πρέπει να 'ψάξει' πιο βαθιά κανείς και αυτό γίνεται μόνο μέσω της διαδικασίας της ψυχοθεραπείας.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι κατανοητό πως αυτή η φοβία έχει έντονο αντίκτυπο στην ποιότητα της ζωής σας και δυσκολεύει την ευχαρίστηση της μητρότητας. Είναι σημαντικό που αναζητήσατε επαγγελματική βοήθεια και συνεχίζετε την ψυχοθεραπεία.
    Να θυμάστε πως η θεραπεία από φοβίες μπορεί να απαιτήσει χρόνο και υπομονή. Μπορεί να νιώθετε ότι χάνετε τις ελπίδες σας, αλλά με τη σωστή υποστήριξη και τη συνεργασία με τον ψυχίατρο σας, έχετε τη δυνατότητα να ξεπεράσετε αυτήν την δύσκολη κατάσταση και να επιστρέψετε στην κανονικότητα σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να συζητήσετε όλες τις δυνατές θεραπευτικές παρεμβάσεις με τον θεράποντα ψυχίατρο, δεν πρέπει να αποκλείεται η χρήση φαρμάκων

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός