• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 01/03/2024

Εχω κοιλιακη ταχυκαρδία και εμφυτεύσιμο απινιδωτή εδω και 7 χρόνια. Δεν μπόρεσα ποτέ να ξεπεράσω τον φοβο μου... υπηρξαν ομως λιγα χρόνια που ημουν καλά, η ετσι νόμιζα. Τον τελευταίο καιρό παθαινω κρίσεις πανικού που εχουν επηρεάσει την καθημερινότητά μου. Θα αρχίσω ψυχοθεραπεια αλλα πριν θα επισκεφθώ και ψυχίατρο. Ο καρδιολόγος μου δεν συμφωνει να παρω αντικαταθλιπτικά γιατι μπορει να πυροδοτήσει το πρόβλημα της καρδιας μου. Μπορουν οι κρίσεις πανικού να ξεπεραστούν μονο με ψυχοθεραπεία; Υποφέρω...

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η θεραπεία μπορεί να αποδειχθεί ευεργετική σε τέτοιες περιπτώσεις. Μην ανησυχείτε τόσο και εμπιστευτείτε τον ειδικό ψυχικής υγείας για να διερευνήσετε μαζί τις αιτίες του στρες σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Ναι μπορούν εννοείται μόνο έτσι ξεπερνιουνται τα φάρμακα είναι μόνο βοηθητικά αν χρειαστούν , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Εφόσον η φαρμακολογική αντιμετώπιση μπορεί να προκαλέσει καρδιακά θέματα, ξεκινήστε ψυχοθεραπεία το συντομότερο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Η κρίση πανικού μπορεί να αντιμετωπιστεί με ψυχοθεραπεία ή/ και φαρμακοθεραπεία ανάλογα τις ανάγκες. Στην περίπτωση που προταθεί κάποια φαρμακευτική αγωγή , μπορούν οι δυο ειδικότητες (καρδιολόγος- ψυχίατρος) να συναποφασίσουν μια κοινή γραμμή.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα η ψυχοθεραπεία μπορεί να ώστε να ξεπεραστούν οι κρίσεις πανικού χωρίς τη βοήθεια φαρμάκων

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • μπορούν μην φοβάστε

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Η κοιλιακή ταχυκαρδία μπορεί να προκαλέσει αίσθημα ανησυχίας και φόβου, ιδίως όταν συνδυάζεται με καρδιακά προβλημάτων. Η ψυχοθεραπεία είναι βοηθητική στην αντιμετώπιση του φόβου και της ανησυχίας που σχετίζονται με την καρδιακή σας κατάσταση. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να επηρεαστούν θετικά από τη ψυχοθεραπεία, και η δέσμευση στη θεραπεία είναι σημαντική για τη μείωση των συχνοτήτων και την αντιμετώπιση αποτελεσματικά των επιπτώσεών τους. Ωστόσο, η αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού μόνο με ψυχοθεραπεία μπορεί να απαιτήσει χρόνο και αφοσίωση. Είναι σημαντικό να εργαστείτε με τον ψυχοθεραπευτή σας για να αναπτύξετε αποτελεσματικές τεχνικές διαχ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Οι κρίσεις πανικού εάν δουλευτούν σωστά με την ψυχοθεραπεία, σίγουρα μπορούν να βελτιωθούν και να ελαχιστοποιηθούν αρκετά.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ευχαριστούμε που μοιραστήκατε την εμπειρία σας μαζί μας. Ακούγεται πραγματικά δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι μια δυσφορική εμπειρία. Όπως είπατε, η γνώμη ενός ψυχιάτρου θα ήταν σημαντική δεδομένου ότι διαβιώνετε ήδη με μια οργανική νόσο. Ο Ψυχίατρος, είναι άλλωστε και ο ρυθμιστικός παράγοντας σε αυτές τις περιπτώσεις. Σε κάθε περίπτωση, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι οι ψυχολογικές δυσκολίες μπορούν να αντιμετωπιστούν είτε μόνο ψυχοθεραπευτικά, είτε συνδυαστικά με φαρμακευτική αγωγή. Σίγουρα, όμως, η ψυχοθεραπεία - και όπου δεν κρίνεται απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή - με τα κατάλληλα εργαλεία έχει φανεί να ... Διάβασε περισσότερα

    ΑnimaPsyche - Αγγελική Μήτρου

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γουδή

  • Καλησπέρα σας.
    Πράγματι, είναι εφικτό να ξεπεραστεί η εμφάνιση κρίσεων πανικού μέσω της ψυχοθεραπείας.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Δεν γνωρίζω γιατί ο καρδιολόγος σας δεν θέλει αντικαταθλιπτικά, πολλοί καρδιοπαθείς παίρνουν, κάποιες φορές αρκεί η ψυχοθεραπεία κι άλλες όχι.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ναι. Εάν έχετε επιλέξει τον κατάλληλο ψυχολόγο μπορούν να ξεπεραστούν χωρίς φάρμακα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης