• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 03/03/2024

Γιά σας εδώ και καιρό υπάρχουν φορές που νιωθω για λίγα δευτερόλεπτα πως μου κόβεται η αναπνοή μόλις περνώ μια βαθια ανάσα μου περνάει παράλληλα νιώθω και μια ελαφριά ταχυκαρδια έχω παει σε καρδιολογο δεν μου έχει βρει κάτι ο παθολογος μου είπε πως δεν είναι κάτι μου έκανε και υπέροχους άνω κάτω κοιλιάς μπορεί να είναι θέμα άγχος αλλά με πιανει σε χαλαρές φάσεις όχι όταν είμαι σε στρες

10 ειδικοί απάντησαν

  • Το κρυφό στρες εκδηλώνεται συχνά σε στιγμές υποτιθέμενης χαλάρωσης, όπου όμως το ερέθισμα εξακολουθεί να δουλεύει πίσω από τη σκηνή. Δείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει να διερευνήσετε τί ακριβώς συμβαίνει και ποιοί είναι οι παράγοντες που συμβάλλουν στο άγχος σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Έτσι συμβαίνουν τα συμπτώματα σε χαλαρές φάσεις , φυσιολογικό, μοιάζειε άγχος , δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας να μάθετε να το διαχειρίζεστε καθώς και να μην έχετε αγχοι , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτό που βιώνετε είναι κρίσεις πανικού στο πλαίσιο μιας γενικευμένης διαταραχής πανικού. Το αίτιο αυτής είναι το υπερβολικό άγχος. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να μειώσετε το άγχος και άρα την συμπτωματολογία.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Ο οργανισμός μας όταν βρίσκεται σε κατάστημα ηρεμίας - αδράνειας το εκμεταλλευεται! Και εκεί τότε "χτυπα". Αν το θέμα είναι πόση σημασία δίνετε εσείς σε αυτά τα συμπτώματα, τι σκέψεις σας δημιουργούν..

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Η αίσθηση ότι σας κόβεται η αναπνοή και έχετε ταχυκαρδίες μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες, συμπεριλαμβανομένου του άγχους. Είναι θετικό που επισκεφθήκατε τον καρδιολόγο και τον παθολόγο για εξετάσεις και δεν βρέθηκε κάτι σοβαρό. Ωστόσο, το άγχος μπορεί να επηρεάζει το σώμα σας σε πολλούς τρόπους, συμπεριλαμβανομένων των αναπνευστικών λειτουργιών και του καρδιαγγειακού συστήματος.
    Θα μπορούσατε με διάφορες τεχνικές όπως η αναπνοή, το μασάζ, η γιόγκα, ή άλλες μεθόδους χαλάρωσης να διαχειριστείτε αυτά τα συμπτώματα.
    Εάν βλέπετε ότι τα συμπτώματα επιμένουν θα σας πρότεινα να αναζητήσετε υποστήριξη από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ο οπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Όλες οι εμπειρίες στη ζωή μας είναι καταχωρημένες στον εγκέφαλό μας, σε μια βάση δεδομένων ως "νευρονικά αποτυπώματα". Μοιάζει σαν να είμαστε μπορστά από μια τεράστια βιβλιοθήκη η οποία και αποτελεί αυτή τη βάση δεδομένων αλλά εμείς έχουμε πρόσβαση μόνο στο ένα ράφι. Το ράφι αυτό είναι η "συνειδητότητα" ενώ όλο το υπόλοιπο είναι το "ασύνειδο" μέρος στο οποίο δεν έχουμε πρόσβαση. Οι μη αντιληπτές αυτές πληροφορίες σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να παράγουν άγχος και στρες και αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε αλλά κυρίως το βιώνουμε μέσω σωματικών διεργασιών όπως το σφύξιμο στο στομάχι, πλάκωμα στο στ... Διάβασε περισσότερα

    Λοράνδος Επαμεινώνδας

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο να είναι άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι πράγματι δικαιολογημένος ο προβληματισμός σας. Οι σωματικές ενοχλήσεις που έχετε μπορούν να εμφανιστούν ακόμα και όταν κάποιος χαλαρώνει. Οι σκέψεις και οι ανησυχίες σας ενεργοποιούνται ανεξάρτητα από την κατάσταση. Ακόμα και σε χαλαρές στιγμές η συνείδηση του προβλήματος ή η ανησυχία για την επιστροφή των συμπτωμάτων μπορεί να επιδεινώσουν την κατάσταση .Από τη στιγμή που έχετε εξεταστεί και έχετε καταλήξει πως είναι αποτέλεσμα αγχους είναι σημαντικό για σας να εξερευνήσετε τρόπους διαχείρισης με την βοήθεια ενός ειδικού.

    Πλέσσα Μάρθα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παλλήνη

  • Γεια σας,

    Ακούγεται σαν να αντιμετωπίζετε κάποια ενοχλητικά συμπτώματα που σας προκαλούν σημαντική δυσφορία. Είναι θετικό το γεγονός ότι έχετε λάβει προληπτικά μέτρα, συμβουλευόμενος γιατρούς για να αποκλείσετε τυχόν σωματικά προβλήματα.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι μερικές φορές η ψυχική και συναισθηματική μας ευεξία μπορεί να εκδηλωθεί σωματικά, ακόμη και αν δεν υπάρχει ανιχνεύσιμη ιατρική αιτία. Η αίσθηση της δυσκολίας στην αναπνοή και του ταχυπαλμού της καρδιάς θα μπορούσε πράγματι να σχετίζεται με το στρες ή το άγχος, ειδικά αν εμφανίζονται σε χαλαρές φάσεις και όχι σε περιόδους αυξημένου στρες.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Το πρόβλημα που περιγράφετε φαίνεται να σχετίζεται με την αναπνοή και το καρδιαγγειακό σας σύστημα. Παρόλο που οι καρδιολόγοι και οι παθολόγοι δεν αντιλήφθηκαν κάτι σοβαρό, μπορεί αυτή η εμπειρία να συνδέεται με το άγχος. Θα πρότεινα να συνεχίσετε με περαιτέρω αξιολόγηση από έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο, για να εξετάσουν την πιθανότητα ψυχοσωματικών αντιδράσεων στο άγχος. Είναι σημαντικό να επισημάνετε αυτά τα συμπτώματα στον ειδικό για να λάβετε την κατάλληλη υποστήριξη και συμβουλές.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια