• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/09/2023

Καλησπέρα,παθαίνω κρισεις πανικου χρόνια εχω περάσει από όλα τα στάδια τα τελευταία χρόνια εχω θέμα με την λιποθυμία έχει γίνει ο μεγαλύτερος κου φόβος εχω περάσει ακραίες καταστάσεις και δεν εχω λιποθυμήσει ποτε πλέον και ένας μικρός πονοκέφαλος να με πιάσει κατευθείαν μπαίνω σε κατάσταση σοκ για ώρες και ώρες μπαίνω σε φαύλο κύκλο αρνητικών καταστροφικών σκέψεων και δεν μπορώ να βρω το φως στο τούνελ κάνω ψυχοθεραπεία και αγωγή αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να δω θετικά εκείνη την ώρα,επίσης υπάρχει περίπτωση λιποθυμίας;όλες οι εξετάσεις μου είναι τέλειες απλά πταν έρχεται το σύμπτωμα τα χάνω πέφτω για μέρες ψυχολογικά και συνεχίζω κάθε μερα να το ξύνω και να το βιώνω με σαμποτάρω όπως λέει και η ιατρός μου,υπάρχει περίπτωση λιποθυμίας;22 χρόνων

19 ειδικοί απάντησαν

  • Χαίρεται. Λιποθυμία όχι, εφόσον είναι καλές οι εξετάσεις ή αυτό αναφέρουν οι ιατροί σας. Δώστε λίγο χρόνο σε εσάς και στη ιατρό σας, ώστε να υπάρξουν αποτελέσματα στη ψυχοθεραπεία σας, εδώ θα αναφέρω πως δεν υπάρχει πεπατημένη στις συνεδρίες καθώς συντελούν διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν την έκβασή της. (πχ. "σε πόσο καιρό θα δω αποτελέσμτα")

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Είναι αυτός ο φόβος της λιποθυμίας που για κάποιο λόγο επιμένει, συνοδευόμενο από πονοκεφάλους και αρνητικές σκέψεις. Θα σας ενθάρρυνα να απευθύνετε τους παραπάνω προβληματισμούς στους ειδικούς που σας παρακολουθούν. Ό,τι και να σας απαντήσω θα είναι λίγο μπροστά σε αυτό που έχουν να σας πουν οι άνθρωποι που σας γνωρίζουν καλά. Αν νιώθετε ότι δεν σας βοηθάνε, μπορείτε πάντα να απευθυνθείτε σε άλλους. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η λιποθυμία σηματοδοτεί μια πτώση της αρτηριακής πίεσης. Πλην όμως σε καταστάσεις άγχους η αρτηριακή πίεση είναι αυξημένη. Επισκεφθείτε έναν εκπαιδευμένο ψυχολόγο Γνωσιακής-Συμπεριφορικής προσέγγισης για να μάθετε περισσότερα και να σας εκπαιδεύσει στην αντιμετώπιση των θεμάτων σας.

    Μπατάκης Μιχάλης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Να ξεκινήσουμε καταρχήν λέγοντας ότι η κρίση πανικού είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση. Φυσικά, κάνετε πολύ καλά που ζητάτε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή και ψυχίατρο. Από ό,τι κατάλαβα, κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων εργάζεστε πάνω στον εαυτό σας για να κατανοήσετε ποια κομμάτια σας ενεργοποιούν την κρίση του πανικού. Μετά από αυτήν την παρατήρηση, έρχεται το στάδιο της αποδοχής και της εκλογίκευσης.

    Αν αποφασίσετε να αποδεχθείτε την κρίση πανικού κατά τη διάρκεια αυτής της κρίσης, τότε δυστυχώς αυτό θεωρείται πολύ δύσκολο. Σπάνια ι τα καταφέρεται . Γι' αυτό χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία αποδοχής και αυτογνωσίας για να δούμε πώς
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροκορδάτος Ευθύμιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Πατήσια

  • αυτή την ερώτηση γιατί δεν την κάνετε στον ψυχολόγο και ψυχίατρο σας; αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος σας γι' αυτό δεν έχετε απαλλαχθεί ακόμα απ τις κρίσεις πανικού

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Τι είδους ψυχοθεραπεία κάνετε και για ποσο καιρό;
    Γνωρίζετε τι είναι το άγχος /στρες και ποιες είναι οι σχέσεις του με την φοβία;
    Ποια είναι η διαφορά μεταξύ φόβου και φοβίας;
    Τι είναι ο πανικός και ποια είναι η χρησιμότητά του;
    πως ο νους (σκέψεις) επηρεάζει το σώμα;
    τι είναι οι ψυχοσωματικες παθήσεις;
    Αν κάνετε πάνω από ένα μήνα θεραπεία και δεν ξέρετε να απαντήσετε σε αυτές τις ερωτήσεις, μάλλον χρειάζεται να αλλάξετε θεραπευτή ή/και θεραπεία!
    Όσον αφορά την φαρμακευτική αγωγή Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα, από ότι γράφετε έχετε κάνει ιατρικές εξετάσεις που δεν υποδεικνύουν κάποιο παθολογικό αίτιο και επιπλέον κάνετε και ψυχοθεραπεία η οποία βοηθά σημαντικά σε αυτές τις περιπτώσεις. Υποθέτω πως θα σας έχουν ήδη μιλήσει για το μηχανισμό δημιουργίας του άγχους, το οποίο μπορεί να εκδηλωθεί και με κρίσεις πανικού. Αν και τα συμπτώματα μιας κρίσης πανικού είναι έντονα, δεν είναι άμεσα επικύνδινα για τον οργανισμό. Δεν ξέρω αν οι κρίσεις σας συνδέονται με κάποιες συγκεκριμένες καταστάσεις ή μέρη. Σας ανησυχεί ιδιαίτερα το ενδεχόμενο λιποθυμίας. Είναι ένας κοινός φόβος ανάμεσα σε ανθρώπους που βιώνουν κρίσεις πανικού, ωστόσο κάτι τέτοιο είν... Διάβασε περισσότερα

    Αμυγδαλά Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει περίπτωση λιποθυμίας όσο άσχημα και αν το βιώνετε αυτό που συμβαίνει. Μην περιμένετε άμεσα αποτελέσματα από την ψυχοθεραπεία και την φαρμακευτική, καθώς χρειάζονται αρκετό χρόνο. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να κρατήσει χρόνια. Εμπιστευτείτε τους γιατρούς σας!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας, η κρίση πανικού είναι ένα έντονο αίσθημα με εκδήλωση φόβου και άγχους. Καθώς το βιώνετε αντιλαμβάνεστε ότι η λιποθυμία, ο πονοκέφαλος, οι καταστροφικές σκέψεις είναι μέρος των δυσάρεστων συναισθημάτων, τα οποία όμως περνούν. Εδώ είναι σημαντικό να πούμε ότι μια κρίση πανικού δεν προκαλεί καμία βλάβη και συμβαίνει συνήθως όταν οι άνθρωποι αισθάνονται άγχος για κάτι που συμβαίνει στη ζωή τους ή έχουν βιώσει κάτι δύσκολο ή αγχωτικό.
    Βασικό σημείο στις κρίσεις πανικού είναι του τι πυροδοτεί μια κρίση. Δώστε χώρο στην ψυχοθεραπεία σας και μοιραστείτε αυτά που σας ανησυχούν. Στον χρόνο αυτό μπορείτε να βρείτε το φως στο τούνελ και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητριάδη Γιώτα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Αμπελόκηποι

  • Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει αναφερθεί ποτέ λυποθυμικό επεισόδιο λόγω κρίσης πανικού. Το να λυποθυμήσετε δεν ειναι πολύ πιθανό αλλά ίσως αξίζει να διερευνήσετε, τι το τρομακτικό υπάρχει στην λυποθυμία, δλδ στη πλήρη απώλεια ελέγχου. Μιας και είστε πλαισιωμένη/ος από ψυχίατρο και ψυχολόγο, συνεχίστε την καλή δουλειά που κάνετε και μιλήστε μαζί τους παραπάνω για όσα σας απασχολούν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχει περίπτωση λιποθυμίας. Δεν είμαι βέβαιος από που προέρχεται η πεποίθηση περί θετικότητας δυσχερών συμπτωμάτων. Ίσως να βοηθούσε μια αναζήτηση σχετικά με τη «θετική τοξικότητα».

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Η ιδέα της λιποθυμίας σας βασανίζει. Ωστόσο δεν υπάρχει λόγος να λιποθυμήσετε. Η ιδέα αυτή εκφράζει το άγχος σας. Χρειάζεται να συνεχίσετε την ψυχοθεραπεία με τον θεραπευτή σας ή με άλλον, αν από ένα σημείο και πέρα, αισθάνεστε ότι δεν σας βοηθάει. Αλλά η ψυχοθεραπεία είναι ο μόνος τρόπος να βρείτε τί είναι αυτό που στην ουσία σας αγχώνει, και α φού το συνειδητοποιήσετε, να το διαχειριστείτε γι αυτό που είναι.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Συνήθως στις κρίσεις πανικού δεν υπάρχει πιθανότητα λιποθυμίας, καθώς το σώμα μπαίνει σε μια κατάσταση φυγης-πάλης, δηλαδή σε μια κατάσταση εγρήγορσης για να προστατέψει τον εαυτό του. Δεν χρειάζεται να σκέφτεστε εάν υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Εάν νιώσετε πολλή έντονη αδιαθεσία την ώρα της κρίσης μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον κάνετε θεραπεία, σίγουρα γνωρίζετε τα συμπτώματα και την διάρκεια αυτών, καθώς ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια προκατάληψη απέναντι σε υπερεκτίμηση της δήθεν απειλής..

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Νομίζω κατάθλιψη σας τριγυρνάει οριακά και πότε πάνω πότε κάτω χορεύει η διάθεσή σας. Τη μέθοδο mindfulness την ξέρετε; Είναι το αντίθετο της λιποθυμίας

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα, λειτουργεί το εξής: ο φόβος σε σχέση με την απώλεια ελέγχου(λιποθυμία) εντείνει την κρίση και δημιουργεί αυτό που λένε φαύλος κύκλος ή positive feedback loop(!). Παραδόξως θα πρέπει να διερευνηθεί βιωματικά αυτός ο φόβος: τι είναι αυτό που σε τρομάζει περισσότερο σε σχέση με τη λιποθυμία, τι σημαίνει για εσένα λιποθυμία;
    Αν η ψυχοθεραπεία δεν βοήθησε ενδεχομένως πρέπει να διερευνήσεις κάποια άλλη προσέγγιση ή κάποιον άλλο θεραπευτή.
    Καλή δύναμη,
    Κ Μ

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Φυσικά και από το άγχος δε λιποθυμά κανείς. Για να λιποθυμίσει κάποιος η πίεση του θα είναι υψηλή ή χαμηλή? Χαμηλή φυσικά. Ένας άνθρωπος πολύ αγχωμένος, είναι δυνατ'ον να έχει χαμηλή πίεση? Όχι. Μάλλον χρειάζεται τροποποίηση της θεραπείας σας.

    Ντούρος Βασίλειος

    Ψυχίατρος

    Πυλαία

  • Και να λιποθυμησετε τι πειράζει??? Τι φοβάστε ότι θα συμβεί αν λιποθυμησετε? Τεχνικές να ηρεμητε τον εαυτό σας έχετε μάθει ? Ίσως σας χρειάζεται διαφορετικό μοντέλο θεραπείας από αυτό που κάνετε τώρα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, θα σας καθοδηγήσει και ψυχοθεραπευτικά και φαρμακευτικά, εφόσον χρειαστεί, λιποθυμία συνήθως συμβαίνει όταν έχουμε χαμηλή πίεση ή και υπογλυκαιμία, θα πρέπει να συνυπάρχουν αυτά με την κρίση άγχους για να συμβεί κάτι τέτοιο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός