• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/03/2024

Καλησπέρα.θα αρχίσω θεραπεία με brinttellix για κρίσεις πανικού και άγχους.Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας τις παρενέργειες έχω φοβηθεί.ποσο πιθανές είναι οι παρενέργειες?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ελάχιστες. Αν όμως διατηρηθούν οι κρίσεις πανικού και το άγχος οι προοπτική σας δεν είναι καλή. Σκεφτείτε ότι εφόσον έχετε άγχος είναι φυσικό να αγχώνεστε ακόμα και από το να λάβετε αγωγή. Ωστόσο αν δεν συμμορφωθείτε και δεν εμπιστευτείτε τον ψυχίατρο που σας τα χορήγησε τότε τα πράγματα θα χειροτερέψουν για σας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Οι παρενέργειες των φαρμάκων μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο και επίσης μπορεί να εξαρτώνται από τη δοσολογία και την ατομική αντίδραση. Το Brintellix είναι ένα αντικαταθλιπτικό φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της κατάθλιψης και της διαταραχής άγχους. Αν και είναι σημαντικό να είστε ενήμερος για τις πιθανές παρενέργειες, πολλοί άνθρωποι βρίσκουν ότι τα οφέλη της θεραπείας υπερβαίνουν τυχόν αρνητικές επιπτώσεις.
    Είναι σημαντικό να συζητήσετε τις ανησυχίες σας με τον γιατρό σας πριν ξεκινήσετε τη θεραπεία. Ο γιατρός μπορεί να σας εξηγήσει περαιτέρω τις πιθανές παρενέργειες και να σας προσφέρει συμβουλές για το πώς να διαχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    κατανοώ την ανησυχία σας σχετικά με τις παρενέργειες που μπορεί να εμφανιστούν κατά τη διάρκεια θεραπείας με Brintellix για κρίσεις πανικού και άγχους. Να γνωρίζετε ότι όπως και με κάθε φαρμακευτική αγωγή, ορισμένες παρενέργειες είναι δυνατόν να παρουσιαστούν, ενώ σε άλλους ασθενείς η θεραπεία μπορεί να είναι απολύτως αποτελεσματική χωρίς ουσιαστικές ενοχλήσεις.
    Οι συνήθεις παρενέργειες που μπορεί να παρουσιαστούν περιλαμβάνουν ναυτία, διάρροια, ξηροστομία, δυσκοιλιότητα, εμετός. Ωστόσο, αυτές οι ενοχλήσεις είναι συνήθως προσωρινές και μπορούν να εξασθενίσουν με τη συνέχιση της θεραπείας.
    Είναι σημαντικό να ενημερώσετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα σας ενημερώσει ο ψυχίατρος σας σχετικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι πολύ μικρές , μιλήστε τον προβληματισμό σας με τον γιατρό σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος