• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 29/12/2023

Νιωθω ότι δεν αναπνεω καλά αλλά όταν ασχολουμένων με κάτι ενδιαφέρον δεν νιθω τίποτα .Όταν νιωθω οταν δεν αναπνεω καλά τρομάζω και νομίζω ότι θα χάσω την ζωή μου

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό, ακούγεται πολύ τρομακτικό. Ταυτόχρονα μοιάζει να έχετε βρει μία λύση προσωρινής ανακούφισης. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία - ίσως και φαρμακευτική αγωγή για ένα σύντομο χρονικό διάστημα, για να εξασφαλίσετε τη φροντίδα που φαίνεται να χρειάζεστε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πιθανως αυτο που περιγραφετε ειναι συμπτωματα μιας κρισης αγχους...αφου μιλησετε με τον παθολογο σας για να σας επιβεβαιωσει οτι παθολογικα δεν χρειαζεστε καποιον ελεγχο βοηθητικο θα ειναι να απευθυνθειτε σε εναν ψυχολογο για να δουλεψετε μαζι τους λογους που σας προκαλουν τα συμπτωματα αυτα...η πιεση και το αγχος, το οποιο βιωνουμε αλλα δεν αναγνωριζουμε μπορει να μας προκαλει αισθημα πνιγμου και συσφοριας...λεμε συχνα "θα σκασω" " δεν μπορω να αναπνευσω απο τη στενοχωρια μου"... Οταν νιωθετε οτι ειστε ετοιμη/ος για προσωπικη δουλεια μεσα απο την ψυχοθεραπεια θα δειτε πιο καθαρα οσα τωρα σας αγχωνουν ...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα! Καλή χρονιά εύχομαι.
    Λυπάμαι πολύ που το νιώθεις αυτό.
    Αναρωτησου τι μέσα σου αισθάνεσαι πως δεν αναπνέει και τι δεν επιτρέπεις να αναπνεύσει?
    Ίσως το τελευταίο διάστημα προσπαθείς να διαχειριστείς πολλά πράγματα και να νιώθεις πως έχεις πολλές ευθύνες ή πως χάνεις τον έλεγχο των καταστασεων της ζωής σου!
    Αναρωτησου αν αυτό που ορίζεις σαν ενδιαφέρον εσύ το θεωρείς όντως ενδιαφέρον ή απλά το κάνεις για να σε αποσυντονιζει από τις σκέψεις σου.
    Κάποιες ερωτήσεις που μπορείς να θέσεις στον εαυτό σου είναι :
    Τι φοβάσαι πως θα χάσεις από την ζωή σου και στην σκέψη αυτή σε τρομάζεις ?
    Αν συμβούν αυτά που φ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπόσκου Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Χαϊδάρι

  • Γειά σας!
    Αυτό που περιγράφετε ακούγεταςι όντως σαν μία κρίση πανικού. Είναι σημαντικό βέβαια να μιλήσετε και με τον παθολόγο σας σε πρώτο στάδιο για να αποκλείσετε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση. Μετά από αυτό καλό θα ήταν να επικοινωνείσετε με έναν ψυχολόγο.

    Ο ψυχολόγος θα μπορούσε να εξετάσει περαιτέρω τι ακριβώς σας απασχολεί κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων που σας ενδιαφέρουν. Ανακαλύπτοντας τα στοιχεία που καθιστούν αυτές τις δραστηριότητες επίκεντρο ενδιαφέροντος, μπορεί να συνεργαστεί μαζί σας για να τα ενισχύσετε.

    Επιπλέον, μπορεί να σας βοηθήσει να γίνετε πιο συνειδητοποιημένος για τις σκέψεις και τα συναισθή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μυλωνάκη Μαριλίζα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας και χρονια πολλά. Πρόκειται για ένα φαυλο κυκλο ,ωστόσο το σωμα στέλνει κάποια μηνύματα, χωρίς αυτό να τρομάζει, μας θυμίζει τις ανάγκες που πιθανόν έχουν παραμεληθει και θα ήταν θεμιτο να ασχοληθούμε με την βοήθεια κάποιου ειδικού.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Ενδέχεται να είναι σύμπτωματα γενικευμένου άγχους χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Χρόνια πολλά, θα σας κάνει καλό να μιλήσετε με κάποιον ψυχοθεραπευτή/τρια. Φαίνεται να εστιάζεστε επιλεκτικά στην αναπνοή σας η οποία πιθανόν λόγω άγχους βαραίνει και αυτό σας ανησυχεί. Αναρωτηθήκατε γιατί όταν ασχολείστε με κάτι ενδιαφέρον δεν νιώθετε τίποτα; αν θέλετε ελέγξτε αν έχετε οργανικό πρόβλημα, όμως μην το παρακάνετε καθώς το άγχος μπορεί να σας κάνει να μην πιστεύετε ότι δεν έχετε πρόβλημα ακόμα και αν οι εξετάσεις δεν δείξουν τίποτα. Αν κάνετε ψυχοθεραπεία θα δείτε τι είναι αυτό που σας κάνει να εστιάζεστε στην αναπνοή σας και σας αγχώνει.... προφανώς εφ'οσον ζείτε ακόμα πιθανότατα δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από ψυχογενή αίτι... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Έχετε πολλά να σας απασχολούν και όχι υποχρεωτικά δικές σας ευθύνες !!! Ίσως αναλαμβάνετε περισσότερα από όσα αντέχετε, μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να βρείτε τα σημαντικά για εσάς, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εκτιμώ ( δεν κάνω διάγνωση) πως έχετε συμπτώματα κρίσης πανικού . Ελάτε σε επαφή μαζί μου να διερευνήσουμε τι συμβαίνει και να πάρετε επιστημονικές απαντήσεις . Καλές γιορτές . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Σύμφωνα με την περιγραφή σας, όταν δεν ασχολείσθε με κάτι νιώθετε ότι δεν αναπνέετε καλά και αυτό σας προκαλεί τρόμο σχετικά με την ζωή σας, ενώ όταν ασχολείσθε με κάτι δεν το νιώθετε. Η αλλαγή της αναπνοής μας μπορεί να συμβαίνει όταν αισθανόμαστε έντονες συναισθηματικές καταστάσεις, όπως άγχος ή φόβος. Αυτός ο φόβος και η αίσθηση του να μην αναπνέετε καλά μπορεί να οδηγήσουν σε ένα κύκλο άσχημων σκέψεων.
    Αναγνωρίζω ότι αυτή η κατάσταση έχει ανησυχητική επίδραση στην ζωή σας και είναι σημαντικό να την αντιμετωπίσετε. Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε επαγγελματική βοήθεια από ψυχολόγο ώστε να αναζητήσετε τις ρίζες αυτών των συναισθημάτων κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, από την περιγραφή σας φαίνεται πως υπάρχουν συμπτώματα άγχους! Σίγουρα η επίσκεψη σας σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας θα σας κατευθύνει πλήρως στην αντιμετώπιση της δυσκολίας που αναφέρεστε !

    Παπαδόγιαννη Μαρίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Περιγράφετε αγχώδη συμπτώματα, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Μάλλον πρόκειται για αγχώδη διαταραχή. Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας από αυτό που αναφέρετε ενδεχομένως να υπάρχουν ψυχοσυναισθηματική παράγοντες που σας προκαλούν έντονα συμπτωματα αγχους. Μπορούμε αν το επιθυμείτε να έχουμε μια online συνάντηση και να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να βρούμε τρόπους αμεσης αντιμετώπισης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δεν θα χάσετε την ζωή σας από αυτό. Η δυσκολία αυτή που αναφέρετε οφείλετε σε άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός