• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 09/08/2023

Έχω ταχυπαλμία και έντονο το αίσθημα του αγχους και του φόβου χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος και νιώθω απίστευτα κουρασμένη τι μπορεί να είναι

17 ειδικοί απάντησαν

  • Αγχώδης διαταραχή πχ. Καταθλιψη;

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ίσως μια κρίση άγχους..θέλει παραπάνω διερεύνηση.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτό μοιάζει με κρίση άγχους. Η κρίση πανικού εμπεριέχει και απώλεια ελέγχου, οπότε είναι κάτι πιο έντονο από αυτό που περιγράφετε. Το άγχος πάντα φέρει κάποιο μήνυμα για εμάς, το πρώτο βήμα είναι να το ακούσουμε και να το επεξεργαστούμε.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως σε καταστάσεις άγχους και στρες υποβόσκει ένα ερέθισμα που προκαλεί τα συμπτώματα αυτά. Χρειάζεται βέβαια πρώτα να αποκλείσουμε τυχόντα, οργανικού τύπου, αίτια.

    Πανουσοπούλου Σταυριανή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βριλήσσια

  • Καλησπέρα σας,

    Η περιγραφή σας ταιριάζει και μας παραπέμπει σε κάποια αγχώδη διαταραχή.

    Θα σας συνιστούσα αρχικά να διερευνήσετε ενδεχόμενες σωματικές αιτιάσεις σε κάποιον παθολόγο ή καρδιολόγο.

    Ο φόβος, που πολύ σωστά αναφέρετε (διότι το άγχος αφορά κάποιον φόβο μας), είναι βέβαιο πως αφορμίζεται από κάπου. Στην ψυχοθεραπεία το άτομο απαλλάσσεται από αυτόν τον φόβο (και κατ' επέκταση το άγχος) όταν καταφέρει να τον συνδέσει με κάτι.

    Αναφέρετε πως δεν έχετε εντοπίσει τον συγκεκριμένο αυτό λόγο ακόμη, κάπου όμως υπάρχει και φαίνεται να σας ταλαιπωρεί. Πολλές φορές το έντονο άγχος προέρχεται και κατόπι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλό θα είναι να πάτε να κάνετε γενικές εξετάσεις αίματος, θυρεοειδή και σιδήρου, γιατί τα συμπτώματα μπορεί να οφείλονται σε κάποια έλλειψη. Εάν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε πιθανόν να πρόκειται για κάποιο εσωτερικό άγχος που βιώνετε και μπορεί να μην το γνωρίζετε συνειδητά.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σίγουρα χρειάζεται παραπάνω διερεύνηση, ακούγεται όμως σαν πυροδότηση γενικευμένου άγχους. Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε την υποστήριξη επαγγελματία της ψυχικής υγείας.

    Διαμαντής Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Ολα τα συμπτώματα που αναφέρεις εάν υπάρχει αδυναμία και αβεβαιότητα στην αντιμετώπιση τους ,και εφόσον ακολουθούν σωματικά συμπτώματα όπως δυσκολία στον ύπνο ,μυϊκό πόνο , & εξάντληση πιθανόν να αντιμετωπίζεις μία γενικευμένη αγχώδη διαταραχή .
    Μιλώντας σε ένα επαγγελματία υγείας θα ήταν μία ιδανική αρχή σε όλο αυτό που έχεις να διαχειριστείς
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • πιθανώς κρίση πανικού/ άγχους/ γενικευμένο άγχος/ ειδικές φοβίες κτλ

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας! Μπορεί να είναι διαφορά πράγματα έως και άγχος όπως αναφέρατε! Αν επιθυμείτε διάγνωση μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιο ψυχίατρο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η κούραση που περιγράφετε προέρχεται ενδεχομένως από το έντονο αίσθημα άγχους και φόβου. Τα υπόλοιπα συμπτώματα έχουν σχέση με πιεστικές καταστάσεις της ζωής σας, είτε τωρινές είτε παρελθοντικές.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Έχετε συμπτώματα διαταραχής πανικού. Προσοχή όμως αυτό είναι υπόθεση και όχι διάγνωση καθώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται έτσι . Ελάτε σε επαφή μαζί μου για να λάβετε βοήθεια .

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Μάλλον έχετε αγχωδη διαταραχή καλό θα ήταν να το συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτό πιθανά να είναι διάχυτο άγχος. Θα είναι καλό να δείτε ψυχοθεραπευτή γι αυτό, ώστε να σας βοηθήσει να εντοπίσετε αυτό που τώρα σας φαίνεται αναίτιο και μυστήριο.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καμιά φορά ο λόγος που μας δημιουργεί άγχος μπορεί να μην είναι προφανής ή εύκολα ευδιάκριτος αλλά σίγουρα ο οργανισμός μας αντιδρά σε κάτι. Αν συνεχίσει να υπάρχει η σωματική και ψυχολογική αντίδραση του φόβου χωρίς να μπορείτε να το κατανοήσετε θα πρότεινα να ζητήσετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, αυτά που περιγράφετε το πιθανότερο σχετίζονται με το άγχος. Πιθανά να περνάτε μία περίοδο αλλαγών και έντονων αναταράξεων. Αυτές οι περίοδοι συνοδεύονται επίσης από μεγάλη κούραση.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Φαίνεται να έχετε αγχώδη συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας προτείνει θεραπευτική αντιμετώπιση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός