• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/10/2023

Μετά από μια διαφωνία η ένταση μετά από λίγη ώρα με πιάνει ξέσπασμα δυσκολεύομαι στην αναπνοή και με πιάνει τρέμουλο δεν μπορώ να ηρεμήσω εύκολα . Αυτό έτυχε να δοαρξει και μισή ώρα , η πέντε με δέκα λεπτά θεωρείται κρίση πανικού ; Πως μπορώ να το χειριστώ ; Είμαι 17 . Μεγάλωσα σε κακό ποιητικό περιβάλλον αν βοηθάει .

19 ειδικοί απάντησαν

  • δεν είναι απαραίτητο να είναι κρίση πανικού, πιθανόν όχι έτσι όπως το περιγράφετε, αλλά σε κάθε περίπτωση είτε είναι είτε όχι, καλύτερα να έχετε έναν ψυχολόγο να του μιλάτε, εφόσον έχετε μεγαλώσει και σε κακοποιητικο περιβάλλον

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Χρειάζεται να ζητήσετε βοήθεια από τους γονείς σας. Δικαιούστε κάποιες δωρεάν θεραπείες και σε ιδιώτες ψυχολόγους. Ωστόσο, αν αυτό δεν είναι εφικτό, είναι σημαντικό να αποφεύγεται τις εντάσεις.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα. Φαίνεται σαν κάτι να συμβαίνει στο σώμα σου μετά από διαφωνίες ή εντάσεις. Κάτι που δυσκολεύεται να αντέξει, να διαχειριστεί. Αναρωτιέσαι αν πρόκειται για κρίση πανικού. Εγώ αναρωτιέμαι τί θα σου προσέφερε ή τί θα άλλαζε για σένα αν γνώριζες ότι πρόκειται για κρίση πανικού..

    Πάντως δεν θα έλεγα ότι όλα τα σωματικά συμπτώματα του άγχους κατατάσσονται ως κρίση πανικού. Μερικές φορές πρόκειται απλά για άγχος ή για κάποια εσωτερική σύγκρουση. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις την αιτία και να μάθεις να το διαχειρίζεσαι αποτελεσματικά. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σου.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα! όχι, η κρίση πανικού εμπεριέχει και την απώλεια ελέγχου και από ότι φαίνεται εσύ δεν έχεις φτάσει σε αυτό το στάδιο, είσαι ακόμα σε κρίσεις άγχους. Αυτό που περιγράφεις είναι η λειτουργία του τραύματος. 'Εχουν συμβεί πράγματα στην παιδική ηλικία τα οποία συσσωρεύτηκαν στο σώμα και η "φωνή" τους πλέον είναι αυτό το ξέσπασμα που περιγράφεις. Με την ψυχοθεραπεία θα μπορέσουν αυτές όλες οι πιέσεις στο σώμα να βγουν από τη διέξοδο της κατανόησης, της ενσυναίσθησης και της αποδοχής. Αν μάλιστα στραφείς σε κάποιου τύπου σωματικά εστιασμένης θεραπείας όπως το focusing, ή το EMDR αυτά θα μαλακώσουν πιο σύντομα.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτό που περιγράφετε φαίνεται να είναι μια αντίδραση σε έντονο άγχος και ένταση κατά τη διάρκεια μιας διαφωνίας. Αυτό δεν αποτελεί απαραίτητα κρίση πανικού, αλλά είναι σίγουρα μια ένδειξη ότι αντιδράτε έντονα σε στρες. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι αυτοί οι τύποι αντιδράσεων μπορούν να συμβαίνουν και σε ανθρώπους χωρίς ψυχιατρικές διαταραχές.

    Δεδομένου του στοιχείου για το ιστορικό σας που αναφέρετε, είναι δυνατό να έχετε αναπτύξει συγκεκριμένες δυσκολίες στην αντιμετώπιση του άγχους. Η ποιότητα του περιβάλλοντος κατά την παιδική ηλικία μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο που αντιμετωπίζετε το άγχος και τον τρόπο που αντιδράτε σε συγκρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σαμαρά Ιωάννα

    Νευροψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητή φίλη οι κρίσεις πανικού γενικά κρατάνε πολύ λίγο, μέχρι 15 λεπτά και σπάνια φτάνουν στην μισή ώρα. Επειδή είστε νέα και μεγαλώσατε σε κακοποιητικό περιβάλλον, είναι πιθανό αυτά που ζήσατε να σας έχουν τραυματίσει και να σας κάνουν ευάλωτη σε καταστάσεις που αναφέρετε. Η συναισθηματική κατάσταση που αναφέρετε μοιάζει με κρίσεις άγχους και το αν είναι πανικός χρειάζεται να αξιολογηθεί από ειδικό. Ωστόσο η κακοποίηση χρειάζεται Ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση και βέβαια χρειάζεται να μπορείτε να απομακρυνθείτε από το κακοποιητικό περιβάλλον. Είναι δύσκολο να το "χειριστείτε" μόνη. Χρειάζεται πολλή κουβέντα πάνω σ'αυτό. Ελπίζω ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κατά τη διάρκεια μιας κρίσης πανικού, μπορεί να εμφανιστούν ταυτόχρονα σωματικά και συναισθηματικά συμπτώματα. Τα σωματικά συμπτώματα μπορεί να είναι εφίδρωση, γρήγορες αναπνοές, ναυτία και έντονη ταχυπαλμία. Τα συναισθηματικά συμπτώματα περιλαμβάνουν συναισθήματα φόβου και έντονη, επαναλαμβανόμενη ανησυχία. Η διάρκεια τους μπορεί να είναι από 5 έως 20 λεπτά . Η διαχείρισή τους πραγματοποιείται σε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες που θα σας βοηθήσουν να κατανοήσετε πότε και για ποιο λόγο συμβαίνουν αλλά και πως να τις αντιμετωπίσετε. Το Κέντρο Ίστημι έχει εξειδικευμένο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή που μπορεί να σας βοηθήσει.

    Κέντρο Συμβουλευτικής και Θεραπείας «Ίστημι»

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Με ψυχοθεραπεία θα αντιμετωπίσετε αυτές τις κρίσεις άγχους.
    Επειδή στο περιβάλλον που σας μεγάλωσε δεχθήκατε την κακοποίηση, για αυτό διχαστήκατε μέσα σας γιατί ακριβώς σαν παιδιά ενσωματώνουμε τους ενήλικες που μας φροντίζουν και η βία τους γίνεται εσωτερική μας βία και άγχος, ειδικά στις διαφωνίες όπως λέτε.
    Η ψυχοθεραπεία βοηθάει να αποτοξινωθείτε από το κακό παρελθόν και να μην υποφέρετε άλλο πιά.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Οι κρίσεις πανικού είναι ένα σχετικά συχνό φαινόμενο, το οποίο μπορεί να συμβεί υπ' οποιεσδήποτε συνθήκες, μπορεί να έχει διάρκεια από 5-10' και να κορυφωθεί μέσα σε 10'. Τα συμπτώματα που περιγράφονται, είναι κάποια από αυτά που σηματοδοτούν μία κρίση πανικού. Όμως πολλές φορές, οι κρίσεις πανικού μπορούν να συνυπάρχουν ή να συγχέονται και με κρίσεις άγχους. Επομένως, για να σχηματιστεί μία ολοκληρωμένη εικόνα και να εφαρμοστεί μία εξατομικευμένη παρέμβαση, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιο επαγγελματία Ψυχικής Υγείας, ο οποίος μέσω Ψυχοθεραπείας (π.χ. Γνωσιακή-Συμπεριφοριστική Ψυχοθεραπεία), μπορεί να σας βοηθήσει αποτελεσμ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζημανώλη Σεβαστή-Ισιδώρα

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Ζωγράφου

  • Οι διαφωνίες και οι εντάσεις φαίνεται να πυροδοτούν τα σωματικά συμπτώματα τα οποία περιγράφεις (δυσκολία στην αναπνοή, τρέμουλο). Ενδεχομένως, είτε σε ασυνείδητο ή ακόμα και συνειδητό επίπεδο, να εκλαμβάνονται ως άγχος/φόβος επίθεσης. Σε επίπεδο αντιμετώπισης, όταν ο φόβος/άγχος (το σύμπτωμα δηλαδή) δεν αποφεύγεται έχει την τάση να εξομαλύνεται.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Είναι η ένταση της στιγμής που συνεχίζει να επιδρά στο μυαλό και στο σώμα σου.
    Μπορείς να μάθεις να το ελέγχεις..

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα.
    Δεν είναι σαφές αν αυτό που σας πιάνει μετά απο μια διαφωνία είναι κρίση πανικού ή κάποια δυσκολία που εκδηλώνεται οταν έρχεστε αντιμέτωπη/ος σε συνθήκες αντιπαράθεσης, σύγκρουσης κ.τ.λ.
    Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να μιλήσετε με κάποιον ειδικό για να δείτε και ολο αυτό το κακοποιητικό υπόθαρο που υπάρχει.
    Ευχαριστώ

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • θα βοηθούσε να κάνατε ψυχοθεραπεία, αλλά αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα μπορείτε ακόμα και την στιγμή που σας πιάνει αυτο να καλέσετε σε μια δωρεάν γραμμη υποστήριξης (10306, 11525). Η άσκηση πολλές φορές βοηθά να εκτονωθούμε και να ισορροπήσουμε τις εντάσεις που νιώθουμε, όπως και να μιλήσετε για όσα βιώνεται σε άτομα που εμπιστεύεστε (φιλους, καθηγητες)

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Έτσι όπως ακούγεται ναι ακούγεται σαν κρίση πανικού ή έντονη κρίση αγχους
    .Χρειάζεται να απευθυνθείς σε ειδικό ψυχικής υγείας για να μάθεις να το διαχειρίζεσαι και να λάβεις μια επίσημη διάγνωση που θα βασίζεται στο ιστορικό σου και στο πώς βιώνεις αυτά τα συναισθήματα.

    Θεοδώρου Ελένη Βανέσσα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μελίσσια

  • Κρίση άγχους μοιάζει να είναι , συζήτηση με ειδικό ψυχικής υγείας ίσως βοηθήσει να δείτε τις διαφωνίες από άλλη οπτική και να μην σας επηρεάζουν έτσι , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας,

    Συνήθως μια κρίση πανικού διαρκεί λίγα λεπτά (το μέγιστο που έχει σημειωθεί να διαρκεί μια κρίση πανικού είναι 20 λεπτά). Για να χαρακτηριστεί η αντίδραση ως κρίση πανικού θα πρέπει να παρουσιάζει τουλάχιστον τέσσερα από τα εξής συμπτώματα: Ταχυπαλμία, εφίδρωση, σφίξιμο στο στήθος, τρέμουλο, ζαλάδα, αίσθηση πανικού, αίσθηση πνιγμού, φόβο απώλειας ελέγχου και παραισθήσεις. Είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι οι κρίσεις πανικού δεν απειλούν τη ζωή μας.

    Φαίνεται πως οι διαφωνίες σας προκαλούν έντονη δυσφορία η οποία έχει κάποια από τα χαρακτηριστικά μιας κρίσης πανικού. Αυτο που μπορείτε να κάνετε εκείνη την στιγμή είνα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργάκης Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα αυτό που να έχετε κυρίως στο μυαλό σας όταν σας πιάνει κρίση πανικού είναι πως δεν έπαθε ποτέ κανείς τίποτα από κρίση πανικού οπότε να μην φοβάστε. Ανάσες, καλό τρόπο ζωής και θεραπεία εάν θέλετε να ψάξετε την πηγή.

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • χρειάζεται να δείτε κάποιον που να συζητήσετε αυτά, ώστε να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις πανικού

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Φαίνεται να έχετε πολύ άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να συζητήσετε μαζί του θεραπευτική αντιμετώπιση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός