• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Καλησπέρα. Εδώ και 14 χρόνια έχω διαταραχη πανικού και κατάθλιψη δεν έχω φυσιολογική ζωή δεν εργάζομαι καν. Όλα αυτά τα χρόνια έχω πάρει Λαντοζ, ζολοφτ, ζαναξ, κλονοτριλ στεντον. Το αποτελέσμα είμαι πολύ χειρότερα. Ψυχοθεραπεία δεν έκανα ποτέ λόγω οικονομικών . Δεν βρίσκω λύσεις έφτασα να περνώ 2mg ζαναξ ημερησίως για χρόνια .

12 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεία έχει ένα κόστος σημαντικό αλλά χρειάζεται να πρωτεραιοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν παρόλα αυτά δεν μπορείτε καθόλου να το στηρίξετε υπάρχουν και δημόσιες υπηρεσίες, δωρεάν γραμμές υποστήριξης και φορείς που προσφέρουν κάποιες δωρεάν συνεδρίες.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Οπως το είπατε δυστηχως τα φαρμακα δε λύνουν θεραπευουν το πρόβλημα. Μόνο η ψυχοθεραπεία μπορεί. Τα συμπτωματα επισης βελτιωνονται σημαντικά και με το βελονισμό που δεν εχει καμια παρενεργεια.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορείτε να επισκεφτείτε δημόσιες δομές για ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα δεν βοηθούν στην επίλυση του προβλήματος. Βοηθούν στην μείωση συμπτωμάτων

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η λύση όμως βρίσκεται στην ψυχοθεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας ταιριάξει , προσπαθήστε να βρείτε τα χρήματα να το κάνετε υπάρχει λύση αξίζει να δοκιμάσετε μην χάνεται την ποιότητα στην ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία. Δεν λύνεται το πρόβλημα μόνο με φάρμακα δυστυχώς. Αν έχετε ασφάλεια, μπορεί να πληρώσει μέρος των εξόδων της ψυχοθεραπείας σας,.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Καλημέρα σας, είναι σημαντικό να εξετάσετε διάφορες επιλογές που μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση σας. Η ψυχοθεραπεία είναι μια εξαιρετική επιλογή, για να μην σας περιορίσουν οι χαμηλοί σας οικονομικοί πόροι να γνωρίζετε ότι υπάρχουν οργανισμοί και κέντρα που προσφέρουν ψυχοθεραπεία με δωρεάν ή χαμηλό κόστος. Επίσης υπάρχουν ψυχολόγοι μέσω διαδικτύου με χαμηλές τιμές. Το σημαντικότερο είναι να ζητήσετε βοήθεια για να μην αισθάνεσθε μοναξιά σε αυτήν την διαδρομή, και να έχετε την στήριξη που έχετε ανάγκη.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Έπιβάλλεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα,
    οι κρίσεις πανικού και η κατάθλιψη είναι παθήσεις που επηρεάζουν σημαντικά την ποιότητα ζωής σας και όπως αναφέρετε η λήψη φαρμάκων μέχρι τώρα δεν σας προσέφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Θα ήταν σκόπιμο και υποστηρικτικό για σας να εξετάσετε να κάνετε ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε καλύτερα τις αιτίες και τους μηχανισμούς που συντελούν στις διαταραχές που αναφέρατε. Επιπλέον, ο ψυχολόγος θα μπορούσε να σας βοηθήσει στην αντιμετώπισει των συμπτωμάτων και να σας παράσχει υποστήριξη σε αυτή την δύσκολη για σας στιγμή της ζωής σας.
    Οι οικονομικές συνθήκες, όπως λέτε,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Πολλές φορές η οικονομική δυσχέρεια, η έλλειψη χρόνου και η υποτιθέμενη γνώση, αποτελούν προφάσεις για την αναστολή και την καθυστέρηση στην ψυχοθεραπεία. Όμως όταν νομίζουμε πως βρισκόμαστε σε ένα τούνελ δίχως τέλος, μέσα από την ψυχοθεραπεία βρίσκουμε το φως που αρχίζει και αχνοφαίνεται, αυτό είναι που θα επιφέρει και τον αυτοσκοπό για ζωή, τον αυτοσκοπό για δουλειά και τον αυτοσκοπό για διαπροσωπικές σχέσεις. Στα απλό κρύβεται η μεγαλύτερη δύναμη. Στη διάθεσή σας και μέσω βινετοκλήσης και για έναν διακανονισμό, οι λύσεις υπάρχουν και είναι διαθέσιμες. Δοκιμάστε τες. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε ψυχοθεραπεία σε κάποιον δημόσιο φορέα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αυτό που περιγράφετε ακούγεται αρκετά δύσκολο και πιεστικό. Η φαρμακευτική αγωγή πολλές φορές αποτελεί σημαντικό παράγοντα βελτίωσης των συμπτωμάτων που συνοδεύουν τις διαταραχές που αναφέρατε. Κατανοώ πως συντρέχουν οικονομικές δυσκολίες, ωστόσο θα σας προετρεπα να επενδύσετε στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας, ειδικά εφόσον είναι κάτι που δεν έχετε δοκιμάσει εως τώρα. Η φαρμακευτική αγωγή, αν και πολύ βοηθητική και ορισμένες φορές απαραίτητη, απο μονη της δεν είναι ικανή να προσφέρει την πλήρη αντιμετώπιση των διαταραχών ψυχικής υγείας. Η πληροφορία αυτή προκύπτει βάσει ερευνητικών δεδομένων. Σας εύχομαι τα καλύτερα!

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον θεράποντα ψυχίατρό σας μήπως σας προτείνει να κάνετε και ψυχοθεραπεία κάπου πιο οικονομικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός