• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/06/2023

Καλησπέρα σας πριν 4 μέρες ειχα θωρακικό άλγος σαν κάψιμο στ θώρακα & κάποιες φορές οτν έσκιβα ένιωθα πονο ειχα κάνει τεστ κοπώσεως πριν κτ μήνες είχε βγει αρνητικό κ χθες πήγα πάλι σ καρδιολόγο κ τ τριπλεξ ητν καλό εκτος απ ένα εμφύσημα που έχω εν Γεννηθείς.. οτν κάνω ελλειπτικό με υ που ξεκινάω πάνω 120 παλμούς κ φτάνω μέχρι 170 διαγνωστικά φετος με Αποφραγμένη έσω καρωτίδα επηρεάζει αυτό ;γενικά κάνω κλ διατροφή κ γυμνάζομαι απ μικρή

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Δεν είμαι καρδιολόγος, για να σας απαντήσω σε αυτό το ερώτημα. Για αυτό που είμαι σίγουρος, είναι πως αν έχουμε ζήτημα υγείας και δεν ανιχνεύεται κάποια οργανική αιτία, τότε σχετίζεται με την ψυχολογική μας κατάσταση και θα σας συνιστούσα να επισκεφτείτε κάποιον ψυχοθεραπευτή.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Γειά σας!

    Η περίπτωση σας απαιτεί προσεκτική και λεπτομερή αξιολόγηση!
    Προσαρμόστε την γυμναστική στην σωματική σας κατάσταση και
    αν οι ιατρικές εξετάσεις δεν "εξηγούν" τα συμπτώματα,
    δείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά !
    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Σε κάθε περίπτωση, τα ψυχοσωματικά συμπτώματα, είναι η πρώτη προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας και στο σώμα μας!
    (=Αντιστρέψιμες Λειτουργικές διαταραχές! Πχ: νευρόπονοι, υπέρταση, ταχυκαρδία, αϋπνί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα Αγαπητέ αναγνώστη
    Οι ερωτήσεις σου χρειάζεται να τεθούν σε έναν γιατρό ..το κατά πόσο επηρεάζει το ένα το άλλο και αν το θέμα έχει να κάνει με Ιατρική και αφού και μόνο τότε έχουμε αποκλείσει οποιοδήποτε ιατρικό θέμα τότε θα χρειαστεί να μιλήσεις με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, τα συμπτώματα που περιγράφετε ξεφεύγουν του πεδίου ειδικότητας μου και θα σας συνιστούσα να απευθυνθείτε σε ένα γιατρό -παθολόγο-καρδιολόγο για περαιτέρω διερεύνηση.

    Ευσταθίου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλύτερα να κάνετε ένα check up ώστε να δείτε αν τα συμπτώματα οφείλονται σε κάποιον οργανικό λόγο. Προτείνω έμφαση σε νευρολογικούς ή/και ενδοκρινολογικούς ελέγχους. Αν αποκλειστούν οργανικοί λόγοι τότε μπορείτε να ασχοληθείτε με ψυχογενή αίτια.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Σύμφωνα με την περιγραφή των συμπτωμάτων σχετικά με την απάντηση που αφορά το καρδιολογικό μέρος θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείτε στον γιατρό που σας παρακολουθεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος που πιθανόν βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεστε καρδιολόγο πρωτα από όλα !! Αυτός θα σας δώσει απαντήσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • αν ο γιατρος σας δεν βρισκει κάτι παθολογικό, τότε τα συμπτώματα αυτά είναι από άγχος. Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό γι αυτό και να ζητήσετε βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πως ακούγεται ενοχλητικό και κουραστικό αυτό που βιώνετε. Τα συμπτώματα που περιγράφετε δεν θα έλεγα ότι μοιάζουν με αυτά που συναντάμε τυπικά στις κρίσεις πανικού. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σας αγχώνει όταν ξεκινάτε τη γυμναστική; Αν όχι, τότε μάλλον πρόκειται για κάτι οργανικό.

    Θα πρότεινα να λάβετε μία δεύτερη γνώμη από άλλο καρδιολόγο (αφού κιόλας η ερώτηση που θέτετε δεν μπορεί να απαντηθεί από ψυχολόγο). Ωστόσο θα μπορούσατε να κάνετε και μία ψυχιατρική αξιολόγηση, περισσότερο για να αποκλείσετε το ενδεχόμενο να αφορά σε κάτι ψυχικό.

    Απευθυνθείτε σε καρδιολόγο και ψυχίατρο. Εύχομαι ό,τι καλύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Μας αναφέρετε αρκετά σωματικά συμπτώματα τα οποία φαίνεται πως έχετε διερευνήσει με γιατρούς. Οι θεράποντες δεν θα σας έδωσαν κάποια απάντηση αναφορικά με τη συμπτωματολογία αυτή;

    Στο τίτλο του μηνύματος αναφέρετε "κρίση πανικού", οπότε υπάρχουν και άλλες εκδηλώσεις άγχους; Για το άγχος θα σας συνιστούσα να απευθυνθείτε σε κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνηθεί περαιτέρω και να ανακουφιστείτε.

    Σε κάθε περίπτωση το στρες και το άγχος μας επηρεάζουν και σωματικά, οπότε εάν το δουλέψετε θεραπευτικά θα μπορέσουν να καταλαγιάσουν και τα σωματικά σας συμπτώματα.

    Τζο Γρηγορ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή με όλο το ιστορικό σας για να σας βοηθήσει.
    Ι.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός