• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Καλησπέρα σας είμαι 22 χρόνον έπαθα την πρώτη μου κριση πριν πριν 3 μήνες πήγα στο κέντρο υγείας ήταν όλα καλά από τότε έχω συνέχεια στο μυαλό μου την κριση και αισθάνομαι αδυναμία πόνος όπως είναι τα συπτωματα φοβάμαι να βγω έξω μήπως μου ξανά συμβεί είπα να πάρω φαρμακευτική αγωγή αλλά δν το έκανα μήπως τα καταφέρω μόνη μου αλλά δν βλέπω αλλαγή μια είμαι καλά μια αν το σκεφτώ θα που έρθουν όλα τα συμπτώματα τι να κάνω?

23 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Αρχικά να σας πω μπράβο που απευθυνθήκατε στο κέντρο υγείας μόλις αισθανθήκατε ότι κάτι δεν πάει καλά. Για την αδυναμία, τον πόνο που αισθάνεστε, έπρεπε πρώτα να διερευνηθούν οι παθολογικοί παράγοντες και καλώς πράξατε και εφόσον αυτοί αποκλειστούν τότε να εξετάσουμε τους ψυχολογικούς.
    Χρειάζεται να γνωρίζετε ότι το σώμα μας εκφράζει ένα σύμπτωμα όταν αισθάνεται ότι κάτι δεν ¨πάει καλά¨, αυτό σημαίνει ότι το σώμα μας έχει την ικανότητα να αναγνωρίσει μια ¨απειλή¨ και έχοντας αυτό σαν γνώση χρειάζεται να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό, για να διερευνήσετε τις αιτίες των κρίσεων που θα σας οδηγήσουν παρά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητριάδη Γιώτα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία και εν δεν βοηθήσει τότε θα χρειαστείτε και φαρμακευτική αγωγή παράλληλα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Η επισκεψη σε ένα ψυχολογο - ψυχοθεραπευτή κρίνεται απαραίτητη και άκρως βοηθητική στην αντιμετώπιση των κρίσεων ΠΑΝΙΚΟΥ

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα, αρχικά ο φόβος ότι θα συμβεί ξανά είναι πλήρως κατανοητός και φυσιολογικός. Θα ήταν βοηθητικό να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και να αρχίσετε να δουλεύετε πάνω σε αυτό.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας!
    Ίσως, θα χρειαστείτε έναν συνδυασμό φαρμακευτικής αγωγής και ψυχοθεραπείας.
    Επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, συζητήστε μαζί του τα θέματά σας και τις δυσκολίες σας και όλα μπορούν πάνε πολύ καλύτερα. Αν αφεθείτε στη δυσκολία σας, μπορεί η κατάσταση να επιδεινωθεί.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Να μπείτε άμεσα σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας που να έχει ειδικευθεί σε κρίσεις πανικου , υπάρχη λύση , καλύτερα όσο πιο γρήγορα , δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηστε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Τα περισσότερα άτομα που έχουν βιώσει μια κρίση πανικού φοβούνται πως θα πάθουν και επόμενη, κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρόνο.

    Η κρίση πανικού είναι ένα πολύ μεγάλο άγχος που συσσωρεύτηκε και εκδηλώθηκε έντονα με μια κρίση. Με τη σειρά του το άγχος, είναι ένας μεγάλος φόβος. Οπότε, είναι πολύ λογικό να φοβάστε τον φόβο σας.

    Λέτε ότι φοβάστε να βγείτε έξω. Ο φόβος που έχετε σας εμποδίζει και από άλλες δραστηριότητες (δουλειά, πανεπιστήμιο, έξοδοι με φίλους);

    Θα συνιστούσα αρχικά να επισκεφθείτε κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνηθεί ο λόγος που βιώνετε αυτές τις κρίσεις. Είναι σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Η κρίση πανικού είναι μια τρομακτική συνθήκη παρόλα αυτά δεν είναι επικίνδυνη. Πολλοί άνθρωποι μετά από μια κρίση πανικού έχουν τον φόβο που περιγράφετε, μη την ξαναπάθουν γιατί παρόλο που δεν είναι επικίνδυνη η αίσθηση είναι τρομακτική και δυσάρεστη. Θα πρότεινα να μιλήσετε με κάποιο/α ψυχιθεραπευτή/τρια, δεν είναι απαραίτητο να πάρετε φαρμακευτική αγωγή, αυτό θα το κρίνει ο/η ειδικός που θα απευθυνθείτε, πέρα από την φαρμακευτική αγωγή όμως μπορείτε να λάβετε υποστήριξη για να το ξεπεράσετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεστε μια σταθερή ψυχοθεραπευτική σχέση με ψυχοθεραπευτή που ειδικεύεται στις αγχώδεις διαταραχές. Δυστυχώς στην φάση που είστε είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρετε μόνη. Θα σας πρότεινα να δείτε ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή ώστε να μπορεί αν χρειαστεί εκτός από το να μιλάτε μαζί του να σας δώσει κάτι φαρμακευτικό ώστε να το παίρνετε αν φουντώνει πολύ το άγχος. Παρεπιπτόντως, για τι είδους κρίση μιλάτε; υπέθεσα ότι πρόκειται για κρίση πανικού, αλλά δεν είμαι σίγουρος....

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Λυπάμαι που περνάτε από δύσκολες στιγμές. Οι κρίσεις άγχους μπορούν να είναι πολύ απαιτητικές και επηρεάζουν την καθημερινή ζωή και την ευημερία μας. Συμπτώματα όπως η συνεχής σκέψη για την κρίση, η αίσθηση αδυναμίας, ο πόνος και ο φόβος για επανάληψη της κρίσης είναι συνήθη συμπτώματα της ανησυχίας.

    Είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας, όπως ψυχολόγο ή ψυχίατρο, που θα μπορέσει να αξιολογήσει την κατάστασή σας και να σας παρέχει την κατάλληλη υποστήριξη και συμβουλές. Ο επαγγελματίας αυτός μπορεί να αξιολογήσει εάν είναι απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή για να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Σύμφωνα με την συμπτωματολογία που περιγράφετε η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι από τις πιο λειτουργικές στην άμεση αντιμετώπιση και βελτίωση της κατάστασης που σας απασχολεί. Σχετικά με την φαρμακευτική αγωγή αν χρειάζεται δίνεται κατόπιν ελέγχου και εκτίμησης της κατάστασης από κάποιον γιατρό. Είμαι στην διάθεσης σας αν το επιθυμείτε να έχουμε μια συνάντηση από κοντά και να δομησουμε ένα σύντομο πλάνο αντιμετώπισης και βελτίωσης της υπάρχουσας κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον Ψυχολόγο που να ειδικευεται στις κρίσεις πανικού και να σας βοηθήσει με ψυχοθεραπεία

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αυτό που χρειάζεστε είναι να δείτε ψυχοθεραπευτή ώστε να το αντιμετωπισετε. Υπάρχει καλυτέρευση

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ένα από τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού είναι το άγχος αναμονής που συνοδεύεται κάτι με αποφευκτικη συμπεριφορά ναι χρειάζεται και ψυχοθεραπεία και φα

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Είναι όντως βασανιστικές οι κρίσεις όπως τις περιγράφετε όπως και οι σκέψεις που τις συνοδεύουν. Η αλήθεια είναι ότι μόνη σας είναι πολυ δύσκολο να το αντιμετωπίσετε. Αναζητήστε βοήθεια αν εξακολουθουν και είναι ενοχλητικές. Μπορείτε να απευθυνθείτε είτε σε ψυχολόγο είτε σε ψυχίατρο.

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας! Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία είναι πολύ αποτελεσματική στις κρίσεις πανικού.

    Τουρκοχωρίτη Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Το κακό με τις κρίσεις πανικού είναι πως εδραιώνεται πλέον η αίσθηση ότι θα ξανασυμβεί. Σίγουρα υπάρχουν και στο διαδίκτυο αρκετοί σωστοί τρόποι για το πως να διαχειριστείτε μια κρίση πανικού εκείνη τη στιγμή (το βασικό είναι να βάλετε το μυαλό σας σε συνεχή σκέψη μιας και οι κρίσεις είναι νοητικό κατασκεύασμα). Από εκεί και πέρα όμως, χρειάζεται να δείτε τι τις έχει προκαλέσει. Έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή ή θα φύγουν ή θα τις συνηθίσετε αλλά αν δεν επιλυθεί η ρίζα που τις ξεκινάει, είναι πολύ πιθανό να ξανά έρθουν.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • να πάτε σε ψυχολόγο. Κ αν ο ψυχίατρος σας συστήσει φαρμακευτική αγωγή να την πάρετε

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • χρειαζεται να επθσκεφτειτε ψυχιατρο γοα αγωγη κ κυριως αμεσα να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλό είναι να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνεις. Μοιάζει σαν το σώμα σου να συμπεριφέρεται με τρόπο εκτός του δικού σου συνηδειτού ελέγχου, και αυτό ακούγεται τρομακτικό. Είναι πολύ συνήθης ο φόβος των επόμενων κρίσεων. Η φαρμακευτική αγωγή δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητη στο στάδιο αυτό. Θα ήταν όμως μια πολύ καλή ιδέα να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σε εξοπλίσει με τα κατάλληλα εφόδια για να μπορείς να διαχειρίζεσαι και εν καιρώ να αποτρέψεις τις κρίσεις αυτές.

    Υπάρχουν διάφορα εργαλεία και συμβουλές που θα μπορούσα να σου δώσω, αλλά δεν πιστεύω ότι το πλαίσιο αυτό είναι κατάλληλο. Βρίσκομαι στη διάθεσή σου για ό,τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    Από ότι φαίνεται πάσχετε από διαταραχή πανικού και αγοραφοβία!
    Πρέπει να δείτε ένα ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην Γνωσιακή- Συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία και να αρχίσετε θεραπεία!
    Όσο καθυστερείτε τόσο δυσκολότερο θα γίνεται να το ξεπεράσετε!
    Δεν μπορείτε - ή σωστότερα είναι πολύ δύσκολο και οδυνηρό- να τα καταφέρετε μόνη σας γιατί χρειάζεστε γνώσεις που δεν έχετε και θα τις αποκτήσετε μέσω της θεραπείας...
    (Πόσο εύκολο είναι να μάθετε μόνη σας να οδηγείτε αυτοκίνητο;)

    Τα φάρμακα μπορεί να βοηθήσουν αλλά όχι να θεραπεύσουν!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω