• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 20/07/2023

Καλησπέρα, είμαι 30 ετών ανδρας..Αρκετές φορές τελευταία όταν είμαι έξω για καφέ πχ, έχει τύχει να νιώθω μια μικρή ναυτία, να ανεβάζω λίγο σφυγμούς (ίσως από φόβο να μην λιποθυμήσω), έχω ένα μικρό κάψιμο στους ώμους..με αργές και επαναλαμβανόμενες αναπνοές σταδιακά σε 10 λεπτά φεύγει όλο αυτό..επίσης νιώθω κομμένα τα πόδια μου απτο γόνατο και κάτω, αλλά όχι πάντα..τι μου συμβαίνει; Ή εξετάσεις είναι όλες εντάξει και η βιταμινες, Σίδηρο κτλ, πέραν του ότι έχω λίγο τριγλυκερίδια πάνω.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το σώμα σας εκφράζει μέσα από αυτά τα συμπτώματα καταπιεσμενα ή μη συνειδητοποιημένα συναισθήματα. Μέσα στην ψυχοθεραπεία θα μπορέσετε να κατανοήσετε όλα αυτά τα συμπτώματα τα οποία θα υποχωρήσουν και θα βοηθείτε να είστε πάλι λειτουργικός.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ίσως να μιλάμε για κρίση πανικού

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Φαντάζομαι είναι αρκετά τρομακτικό να παρατηρείτε το σώμα σας να συμπεριφέρεται με τρόπο που υπερβαίνει τον δικό σας συνειδητό έλεγχο. Εφόσον οι εξετάσεις σας είναι καλές, τα συμπτώματα που αναφέρετε είναι πολύ πιθανόν να οφείλονται στο άγχος, και ειδικότερα σε μία αίσθηση ότι "τώρα εγώ όχι μόνο δεν βρίσκομαι σε επαφή με τις συναισθηματικές ή σωματικές μου ανάγκες, αλλά δεν διαθέτω καν τα ψυχικά εφόδια που θα μου επιτρέψουν να τις ικανοποιήσω". Μπορεί να πέφτω έξω σε αυτό το τελευταίο, όμως αυτή την αίσθηση λαμβάνω από το μήνυμά σας. Οι αναπνοές βοηθάνε πολύ, να τις συνεχίσετε. Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας. Αν βιώνετε έντονες πιέσεις και άγχη ή αν έχετε βιώσει τέτοια συναισθήματα παρελθοντικά ενδεχομένως αυτά τα επεισόδια να είναι μικρές και μεγαλύτερες κρίσεις πανικού. Θα σας συμβούλευα να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ώστε να δείτε τι συμβαίνει. Όταν ελέγχουμε οργανικά όπως σωστά κάνατε και δεν βρίσκουμε την αιτία συνήθως ο λόγος είναι ψυχικός, απλά δυστυχώς πολλές φορές τον παραμελούμε.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η απάντηση είναι ότι έχετε άγχος και το νιώθετε με σωματικό τρόπο. Χρειάζεται να αναζητήσετε βοήθεια για το άγχος.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μάλλον πρόκειται για αγχώδη διαταραχή. Να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Αυτό που μου περιγράφετε είναι πιθανότατα κάποια κρίση άγχους επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να το διερευνήσετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός