• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 17/12/2023

Καλησπερα σας, ειμαι 20 χρονων και πριν ενα χρονο μου συνεβη ενα πολυ σοβαρο θεμα υγειας το οποιο με εκλεισε για λιγο στον εαυτο μου. Επειτα μετα απο λιγο καιρο εσπασα με τις δυο κολλητες μου με τις οποιες καναμε παρεα 5 χρονια. Χρειαστηκε να αρχιζω να δουλευω για να βοηθαω οικονομικα τους γονεις μου και ταυτοχρονα να σπουδαζω. Περασα μια εντονη περιοδο στην οποια εκατσα πολυ με τον εαυτο μου και επεσα πολλες φορες ψυχολογικα. Σκεφτομουν τα πραγματα που εγιναν και ενιωθα πιο ευαισθητη καθως επιανα τον εαυτο μου να κλαιω πιο ευκολα. Ειχα πολυ την αναγκη να καταλαβω πολλα πραγματα για τις εμπειριες που ειχα πιο παλια, για τις παλιες μου φιλικες σχεσεις, για την οικογενεια μου και πιο πολυ να καταλαβω τον εαυτο μου. Περασα σε ολα τα μαθηματα των δυο εξαμηνων, αρχιζα να παιρνω τα πανω μου, να ακουω και να φροντιζω τον εαυτο μου και τις αναγκες μου και ενω αρχιζα να δυναμωνω ψυχολογικα για καποιο λογο νιωθω ενα κενο και πολλες φορες δεν καταλαβαινω γιατι καποια πραγματα μου συνεβησαν και ας προσπαθω στο τελος να πω οτι τουλαχιστον απο το καθετι κατι παιρνουμε. Θεωρειται πως εχω καποια μορφη καταθλιψης; ή πως ηταν μια δυσκολη περιοδο μαζεμενη και πως πρεπει να αφησω τον χρονο να απαλυνει καποια πραγματα;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν παράτολμο και άδικο να κάνουμε εύκολες ερμηνείες σχετικά με την όποιαδήποτε διάγνωση. Οι καταστάσεις που περιγράφετε είναι αρκετά δύσκολες, επίπονες κι απαιτητικές. Χρειάζεται σίγουρα χρόνος αλλά μόνο ο χρόνος δε βοηθά, χωρίς την επεξεργασία. Οι αλλαγές πάντα θα συμβαίνουν στη ζωή μας, είτε καλές είτε κακές, είτε επιθυμητές είτε ανεπιθύμητες. Σημασία έχει να υπάρχει η ψυχική δύναμη να τις κατανοούμε, να τις δεχόμαστε και να τις αφήνουμε να μας επηρεάζουν προς το καλύτερο. Η ψυχοθεραπεία είναι μια διαδικασία που μπορεί να σας βοηθήσει να κάνετε αυτή την επεξεργασία με τρόπο ειλικρινή και λειτουργικό για εσάς και τη δική σας ζωή και πορ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Μπορείτε να τα απαλύνετε και εσείς... να καταλάβετε και να συγχωρέσετε, ίσως

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα. Είναι λογικό να νιώθετε ευάλωτη και να περνάτε από δύσκολα συναισθήματα εφόσον βιώσατε απώλειες. Χάσατε την υγεία σας ευτυχώς προσωρινά, χάσατε τις φίλες σας και γενικά κομμάτια από την ασφάλεια σας. Είστε σε μία ευάλωτη φάση και αυτό που θα σας πρότεινα είναι να εμπιστευτείτε την ψυχική αυτή διεργασία που περνάτε. Χρειάζεστε χρόνο και χώρο για αυτά τα συναισθήματα.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Γεια σας! Αρχικά συγχαρητήρια και μόνο που προσπαθείτε καθημερινά. Ωστόσο πολλές φορές, με την "υπέρμετρη" προσπάθεια, ο άνθρωπος μπορεί να αγγίξει τα όρια της κόπωσης. Μιλώντας για κόπωση δεν απευθύνομαι μόνο στη σωματική κόπωση, αλλά κατεξοχήν στη νοητική και την ψυχική. Σε εκείνες τις περιπτώσεις χρειάζεται φρένο κι εμπιστοσύνη λίγο στον εαυτό. Αυτά σαφώς ακούγονται εύκολα και γρήγορα, θεωρητικά, αλλά πρακτικά απαιτούν εργασία. Το έργο της αυτό-φροντίδας και της αυτό-συμπόνοιας είναι πολύ σημαντικό. Αφήστε κυρίως εσάς στο χρόνο και όχι το χρόνο. Εναλλακτικά μπορείτε να δοκιμάσετε και το κομμάτι της συμβουλευτικής ψυχοθεραπείας, τ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Η κατάθλιψη έχει συγκεκριμένα διαγνωστικά κριτήρια και χρειάζεται συνέντευξη από κάποιο ειδικό ψυχικής υγείας ψυχολογο/ψυχίατρο. Θα ήταν καλό να γίνει μια αξιολόγηση της ψυχικής κατάστασης γενικότερα ώστε να λάβετε οδηγίες για την αντιμετωπίση των ζητημάτων που σας απασχολούν

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η κατάθλιψη είναι μια διάγνωση που κανείς δεν μπορεί να σας τη δώσει αν προηγουμένως δεν έχετε αξιολογηθεί από κλινικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Θεωρώ πως η μεγάλες προκλήσεις χρειάζονται χρόνο να κατανοηθούν και να νοηματοδοτούν και συχνά αλλάζουν το τοπίο της ζωής μας. Το ότι προχωράτε τη ζωή σας και μάλιστα με κάποιες επιτυχίες οπως τα μαθήματα που αναφέρεται το θεωρώ ένδειξη υγείας και δύναμης. Από εκεί κ πέρα σε όλο το ταξίδι της αυτογνωσίας και της ενδυνάμωσης σίγουρα θα σας βοηθούσε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Τα σοβαρά προβλήματα υγείας μας φέρνουν αντιμέτωπους με τους πιο μύχιους φόβους μας. Από τον τρόπο που αντιμετωπίσατε τη δυσκολία αυτή φαίνεται ότι είστε δυνατός άνθρωπος και συνεχίζετε να είστε μάχιμη καθώς στηρίζετε οικονομικά όχι μόνο τον εαυτό σας αλλά και τους γονείς σας. Είναι κατανοητό μετά από αυτή την αγχογόνο κατάσταση και τη μεγάλη προσπάθεια που καταβάλατε να αισθάνεστε ακόμη φόβο και ένα κενό λόγω της συνεχούς προσπάθειας. Σίγουρα θα σας ανακουφίσει να συζητήσετε αυτή την εμπειρία με μια ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή και θα αποκτήσετε περισσότερη αυτογνωσία και ψυχική ανθεκτικότητα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Η αλλαγές και η ωρίμανση πονάει δεν είναι εύκολος δρόμος γι'αυτο δεν τον διαλέγουν πολλοί , αν έχετε βοήθεια θα τα καταφέρετε αν όχι βρείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να μιλάτε όποτε εσείς το έχετε ανάγκη , είστε σε καλό δρόμο συνεχίστε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά εκτός συνεδρίας αλλά σκεφτείτε την καθημερινότητα σας και αν μπορείτε να ανταπεξέλθετε σε αυτήν ή όχι . Αν όχι τότε πιθανό να υποφέρετε από κατάθλιψη ή να περάσατε επεισόδιο κατάθλιψης στο παρελθόν . Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα καλή μου! Καταρχήν θέλω να σε συγχαρρώ για όλα αυτά τα οποία έχεις πετύχει μέχρι τώρα. Εύχομαι να πετύχεις ακόμα περισσότερα στο μέλλον. Είσαι ένας πολύ δυνατός άνθρωπος που όμως δεν έχει χάσει τον συναισθηματισμό του. Σου αρέσει να φροντίζεις τους γύρω σου, γιατί σε κάνει να νιώθεις χαρούμενη και ταυτόχρονα δεν παραμελείς και τον εαυτό σου αλλά τον αγαπάς και τον φροντίζεις. Γλυκιά μου, όταν πετύχαίνουμε ένα στόχο μας μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια χρειαζόμαστε μια παύση. Όπως η παύση είναι πολύτιμη όταν μιλάμε το ίδιο χρήσιμη είναι και μετά την επίτευξη οποιουδήποτε στόχου, γιατί χρειαζόμαστε μια ξεκούραση και μια ανασύνταξη δυ... Διάβασε περισσότερα

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Από αυτά που γράφετε φαίνεται πως περάσατε διάφορες δοκιμασίες μαζεμένες. Είναι φυσικό να αισθάνεστε θλίψη και άγχος μερικές φορές. Αν είναι κάτι που επιμένει, καλό θα είναι να δείτε ψυχοθεραπευτή ώστε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε όλα αυτά

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Φαίεται να έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για νσ σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, καταρχάς θέλω να σας συγχαρώ γιατί έχετε πετύχει σπουδαία πράγματα και έχετε διαχειριστεί δύσκολες καταστάσεις. Διακρίνω μια εσωτερική δύναμη ότι διαθέτετε! Αυτό που θα πρότεινα είναι αν δείτε ότι το κενό που νιώθετε συνεχίζει να υπάρχει να σκεφτείτε να επισκεφθείτε ψυχολόγο. Όλοι οι άνθρωποι στη ζωή μας μετά από στρεσσογονες καταστάσεις είναι φυσικό να θελουμε χρόνο για να επανέλθουμε όπως ήμασταν πριν τα γεγονότα.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • βρίσκεστε σε μια μορφή μετατραυματικού στρες, μην προσπαθήστε νοητικά να αναλύσετε αυτά που συμβαίνουν στη ζωή σας, κρατήστε τη χαρά της επιτυχίας ότι ξεπερνάτε τα εμπόδια ... κ εστιάστε στη χαρα του παρόντος

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα. Μάλλον χρειάζεται μια περαιτέρω διερεύνηση το θέμα σας. Μια συνέντευξη θα μπορούσε να βοηθήσει.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Η διάγνωση της κατάθλιψης είναι ένα πολυπαραγοντικό ζήτημα & σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθείτε στον κατάλληλο ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να γίνει μια σωστή αξιολόγηση.
    Φαίνεται πως πράγματι περάσατε μία δύσκολη & στρεσογόνο περίοδο στη ζωή σας. Ίσως μετά από αυτό να αλλάξατε χωρίς να το είχατε επιδιώξει. Αυτό το κομμάτι μπορείτε να το δουλέψετε μέσω της αυτογνωσίας , η οποία καλλιεργείται μέσα από την Συμβουλευτική ή την Ψυχοθεραπεία. Σε κάθε περίπτωση μη διστάσετε να αναζητήσετε τον κατάλληλη ειδικό ψυχικής υγείας, για εσάς.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Σίγουρα θα περάσατε δύσκολα αυτήν την περίοδο που περιγράφετε . Είναι λογικό όταν συμβαίνουν δυσκολίες να νιώθουμε και ευάλωτοι . Φαίνεται όμως ότι καταφέρατε να ανταπεξέλθετε , αρχίσατε να νιώθετε καλύτερα , να ακούτε τις ανάγκες σας . Σίγουρα δε γίνεται να γίνει διάγνωση απο ένα μήνυμα, ωστόσο θα μπορούσατε να μοιραστείτε αυτές τις δυσκολίες με έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να σας κατευθύνει κατάλληλα .

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Δεν μπορούμε να πούμε ότι έχετε κατάθλιψη επειδή απλά νιώθετε ένα κενό. Η κατάθλιψη έχει πολλά συμπτώματα και εάν θέλετε να ξέρετε καλύτερα είναι να πάτε σε έναν Ψυχολόγο για να σας κάνει διάγνωση. Σίγουρα περάσατε μια περίοδο με πολλές αλλαγές στη ζωή σας και πιθανόν αυτό να σας πίεσε και τίποτα παραπάνω. Καλό θα ήταν να προσπαθείτε να ζείτε το τώρα και όταν έχετε σκέψεις για το παρελθόν σας να τις αποβάλλετε καθώς δεν μπορείτε να το αλλάξετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης