• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/04/2023

Γεια σας! Ηθελα να μιλησω με καποιον και να μου πει πως μπορω απο αυτην την μεγαλη θλίψει .. νιωθο οτι δν δεν μπορω αλλο οτι κανεις δεν με θελει και δεν νοιαζεται για εμενα… δεν μου τραβάει τπτ πλεων την προσοχη και το χαμογελο μ δεν υπαρχει ποια με το παραμικρό βαζω τα κλαμματα δηλ συγκινούμε ευκολα εχω ενα κενό μεσα μου κανεις δν με καταλαβαίνει 🥺 περνάω δυσκολα αλλα στον κοσμο εξω διχνω οτι ειμαι καλα εννοω μεσα μου ειμαι κομματια και δεν εχω καποιον να το το μοιραστώ + με εχει φαει κ η μοναξιά απλα δεν μπορω αλλο εχω κουραστεί απο τα παντα 😔 Εχω κουραστεί να δινω τα παντα στους αλλους και να παιρνω μονο απογοήτευση μίσος ψεμμα αχαριστία 😭😭😭😭😭😭

25 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Στην περίπτωση σας χρειάζεται να δείτε κάποιον ψυχίατρο για να αξιολογήσει την σοβαρότητα της κατάστασης και έπειτα να παρακολουθήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να αντιμετωπίσετε τα καταθλιπτικά συμπτώματα που βιώνεται. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να βοηθηθείτε. Απ’ ότι φαίνεται απ τα λεγόμενά σας, έχει πέσει αρκετά η διάθεση.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Εύχομαι η απαντησή μου να σας βρίσκει σε καλύτερη διάθεση απ' όταν στείλατε αυτήν την ερώτηση. Αν όχι, είναι σημαντικό να βρείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας με τον οποίο να μπορείτε να μοιράζεστε αυτές τις σκέψεις και τα συναισθήματα. Το να μιλάμε για όσα βιώνουμε είναι πολύ σημαντικό αλλά ακόμα πιο σημαντικό είναι να νιώθουμε ότι έχουμε κάποι@ να μας ακούει και να μας καταλαβαίνει. Στα πλαίσια ψυχοθεραπείας μπορείτε να διερευνήσετε τις σχέσεις που έχετε στη ζωή σας και πως μπορείτε να παίρνετε από αυτές περισσότερη ικανοποίηση και λιγότερη ματαίωση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καταρχάς να σας πω ότι κάνετε μια πολύ λεπτομερή περιγραφή του εαυτού σας.Βιώνετε μια αρκετά αγχογονα και μοναχική κατάσταση ίσως αν αρχίζατε ψυχοθεραπεία μας ενδυνάμωνε και να σας φώτιζε και άλλες πλευρές που ίσως δεν έχετε δει ακομα

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας!

    Λυπάμαι αλλά όπως καταλαβαίνετε ότι ενας επαγγελματίας ψυχολόγος, δεν είναι θαυματοποιός!
    Δεν είναι δυνατόν να γινουν ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές ή Ψυχοθεραπεία, μέσω αυτής της πλατφόρμας!

    Να συνεργαστείτε με έναν έμπειρο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τα προβλήματα που σας απασχολούν!

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι αποτελεσματική θεραπεία για αυτού του είδους τα προβλήματα!
    Θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση οχι μόνον των συμπτωμάτων (" ...νιωθο οτι δν δεν μπορω αλλο οτι κανεις δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Η εισήγηση μου στην περίπτωση σας είναι συνδυασμός ατομικής και ομαδικής ψυχοθεραπείας. Στην ατομική ψυχοθεραπεία θα φανεί αν χρειάζεται να κάνετε και κάτι επιπλέον (π.χ. επίσκεψη σε ψυχίατρο ή αλλαγές στον τρόπο ζωής σας).

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Σας ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σας. Αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη φάση της ζωής σας με έντονα αρνητικά συναισθήματα. Όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή στη ζωή τους θα βιώσουν μια αντίστοιχη φάση και είναι ΟΚ να βιώνουμε κάτι τέτοιο, καθώς υπάρχουν και οι δύσκολες περίοδοι στην καθημερινότητα.
    Φροντίστε τον εαυτό σας, αναζητήστε υποστήριξη και μη σταματήσετε να προσπαθείτε για μια καλύτερη καθημερινότητα. Παράλληλα, η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξης μέσα από τη συνεργασία με ψυχίατρο ή ψυχολόγο είναι πάντα απολύτως βοηθητική!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν Ψυχολόγο και εκείνος θα σας καθοδηγήσει για το τί πρέπει να κάνετε

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Για τον κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικός ο τρόπος για να βγει από τη θλίψη. Μόνο με ψυχοθεραπεία θα μπορέσετε να ανακαλύψετε το δικό σας τρόπο να βγείτε από αυτήν.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το θέμα σας δεν απαντιεται σε λίγες γραμμές. Συνεδρίες ψυχοθεραπείας μαζί με φαρμακευτική αγωγή πιστεύω θα δείτε σύντομα διαφορά , υπάρχουν λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Από όσα αναφέρετε θα κρατήσω ότι βιώνετε κάποια δύσκολα συναισθήματα και πως πιθανόν αυτό που κάνει την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη αποτελεί το γεγονός πως δεν τα μοιράζεστε.

    Αντιθέτως, λέτε πως τα καταπιέζετε και η εξωτερική σας εικόνα δείχνει πως όλα είναι καλά.

    Παρότι φαίνεται αναγκαίο να μην δείξετε παραέξω πως αισθάνεστε πραγματικά είναι πολύ σημαντικό να ξέρετε πως δεν είναι απαραίτητο να το βιώνετε μόνος/η.

    Ίσως επί του παρόντος να μην μπορείτε να τα μοιραστείτε όλα αυτά με οικείους σας, μπορείτε όμως να επισκεφθείτε κάποιον Ψυχοθεραπευτή.

    Θα μπορέσει να σας δώσει τον χώρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Χρόνια σας πολλά. Καταλαβαίνω πόσο άσχημα νιώθετε. Τι σας έχει εμποδίσει να ξεκινήσετε Ψυχοθεραπεία; αυτή φαίνεται να είναι η ενδεδειγμένη και πιο εύκολη διαδρομή για να βρείτε τα αίτια που σας κάνουν να νιώθετε έτσι. Ο ψυχοθεραπευτής θα σας βοηθήσει να δείτε την διαδρομή της ζωής σας και να βρείτε τα ψυχικά σας αποθέματα για να σταθείτε γερά στα πόδια σας. Επίσης θα σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε τα δυνατά σας σημεία. Με όλες τις δυσκολίες έχετε καταφέρει να φθάσετε στο σήμερα, αναγνωρίστε το στον εαυτό σας. Κάντε ένα δώρο εσείς στον εαυτό σας και βρείτε έναν έμπειρο Ψυχολόγο Ψυχοθεραπευτή/τρια και ξεκινήστε (βεβαιωθείτε ότι διαθέτει τις σπουδ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Φαίνεται πως βιώνετε μια καταθλιπτική κατάσταση. Έχετε όμως την δυνατότητα ακόμα να βάζετε ένα προσωπείο προς τα έξω και να μην δείχνετε αυτο που περνάτε. Αυτο δείχνει πως έχετε ένα ελεγχο της κατάστασης σας. Όλο αυτο που βιώνετε μπορεί να αλλάξει με τη κατάλληλη βοήθεια και υποστήριξη. Χρειάζεται να απευθυνθείτε σε έναν ψυχοθεραπευτή.
    Θα σας βοηθήσει πολύ να βάλετε τη ζωή σας, τη σκέψη και το συναίσθημα σας σε τάξη. Σας εύχομαι καλή Ανάσταση

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας.
    Χρειάζεστε συστηματική ψυχοθεραπεία και πιθανώς φαρμακευτική αγωγή.
    Βρίσκεστε σε δύσκολη κατάσταση και, εφόσον εγκαταλείψετε τα πράγματα στην τύχη τους, θα εμπλακείτε σε δυσκολότερες καταστάσεις.
    Ζητήστε βοήθεια και στήριξη.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Ακούω πολλά. Θλίψη, μοναξιά, απουσία ευχαρίστησης και συναισθήματος, αποξένωση, κούραση, απόγνωση. Λυπάμαι πολύ. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε άμεσα σε κάποιον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, ώστε να σας προσεγγίσει τόσο φαρμακευτικά όσο και ψυχοθεραπευτικά. Θα σας δοθεί επιπλέον η ευκαιρία να μιλήσετε και να ακουστείτε ελεύθερα και ανοιχτά, χωρίς παροπίδες και χωρίς κριτική. Φαίνεται να το έχετε μεγάλη ανάγκη αυτή τη στιγμή.

    Παράλληλα θα πρότεινα να αρχίσετε λίγο να εντάσσετε τη γυμναστική στη ζωή σας, καθώς και μία προσεγμένη διατροφή χαμηλή σε επεξεργασμένα τρόφιμα και πλούσια σε φυτικές ίνες.

    Εύχομαι ό,τι καλύτερο. Καλό Πάσχα.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, από αυτά που αναφέρετε φαίνεται πως οι δυσκολίες που αντιμετωπίζετε είναι έντονες και καθημερινές για εσας. Η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης θα ήταν πολύ χρήσιμη και βοηθητική για εσας. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι κατάλληλη και αποτελεσματική στην αντιμετώπιση τέτοιων δυσκολιών. Εάν το επιθυμείτε μπορείτε να κλείσετε μια συνάντηση (άνευ πληρωμής) και μαζί να συζητήσουμε αναλυτικότερα για αυτό που φαίνεται να είναι το πρόβλημα αλλά και στην δόμηση ενός θεραπευτικού πλανου για την βελτίωση της κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ, ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΓΕΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Είναι πολλά τα ερωτήματά σας. Χρειάζονται πρώτα μια ιεράρχηση και σε αυτό θα βοηθούσε ένας ειδικός ψυχικής υγείας.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Χρειάζεται να μιλήσετε με ψυχοθεραευτή και να ξεκινήσετε μια δουλειά με τον εαυτό σας που να μπορέσει να οδηγήσει σε αλλαγές

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η ζωή είναι γεμάτη δίπολά αχαριστία φιλότιμο πάνω κάτω όταν είστε σε ρόλο παρελθόντος είστε πότε πάνω πότε κάτω. Θα χρειαστεί να μάθετε να ξεχωρίζεται στην θεραπεία όλα αυτα και αρκετά περισσότερα γύρω απο το τη είναι συναίσθημα και τη είναι γεγονός . Στην διάθεσή σας

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Νομίζω πως θα πρέπει να φροντίσετε να είσαστε κοντά σε ανθρώπους που σας αγαπούν. Θα πρέπει να μάθετε να ξεχωρίζετε ποιοι είναι αυτοί, σε αυτό θα σσς βοηθήσει η ψυχοθεραπεία

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Σκληρό και βαρύ αυτό που βιώνετε αλλά δε χρειάζεται να συνεχιστεί έτσι καθώς υπάρχουν λύσεις. Ελάτε σε επαφή μαζί μου για να δούμε πως θα αντιστρέψουμε την κατάσταση . Η πρώτη συνεδρία μας θα είναι δωρεάν . Καλές γιορτές να έχετε . Στη διάθεση σας. Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Θα ήταν καλό να μιλήσετε με κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει και να σας συνοδεύσει στο ταξίδι μακριά από τη θλίψη που νιώθετε. Και εγώ και οι συνάδελφοί μου είμαστε στη διάθεσή σας να σας ακούσουμε.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα