• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/03/2024

Παρουσίασα συμπτώματα βαριάς κατάθλιψης και νοσηλεύτηκα σε δημόσια ψυχιατρική δομή. Έχω ανεχτεί πολλές άσχημες καταστάσεις και δεν μπορούσα να τις διαχειριστώ ούτε έβαλα τα προσωπικά μου όρια . Διαπιστώνω, ότι είναι κάτι που το κάνω ξανά(δεν έχω επισκεφθεί ακόμα ειδικό ψυχίατρο) , έχω νοητική σύγχυση , άγχος και συμπεριφορά που δείχνει ότι καταβάλλω προσπάθεια για να είμαι λειτουργική. Στην ψυχιατρική κλινική παρεπιπτόντως, οι γιατροί στο τέλος δεν μου έδωσαν διάγνωση και μου ζητήθηκε τακτική ψυχιατρική παρακολούθηση, την οποία έχω μεταθέσει για αργότερα. Η αλήθεια είναι επειδή έχω βάλει προτεραιότητα να μπορώ να επιβιώσω οικονομικά αρχικά με μία δουλειά, έχω βάλει σε δεύτερη μοίρα την υγεία μου και όσα αγαπώ. Βλέπω όμως ότι οι δυσκολίες μου έγκειται στο ότι κοιτάζω αποκλειστικά την επιβίωση και πιέζω τον εαυτό μου , έχω ελλείψεις μικρές νοητικές σε συζητήσεις που τις παρατηρώ , το μυαλό μου δηλαδή δεν λειτουργεί πολύ καλά , πολύ θυμό όταν βρίσκομαι με τα συγγενικά μου πρόσωπα διότι αισθάνομαι ότι έχω "φορτωθεί" πολλές άσχημες καταστάσεις , είμαι σαν "χαζή" στην δουλειά , η δυσλειτουργικότητα στην συμπεριφορά μου φαίνεται αλλά δεν είμαι πάντα έτσι . Γνωρίζω ότι χρειάζομαι ψυχοθεραπεία επίσης, έχω βιώσει πολύ άσχημες καταστάσεις και τα μόνα εφόδια που είχα κάποτε ήταν την σαρκική κάλυψη ως εκτόνωση της σεξουαλικής επιθυμίας χωρίς συναισθήματα . Έχω καιρό που δεν είμαι ενεργή σεξουαλικά λόγω της κατάθλιψης που βίωσα , ήμουν συνέχεια σε ένα κρεββάτι και φοβόμουν ότι δεν θα τα βγάλω πέρα μόνη μου, υπήρχε αυτοκτονικός ιδεασμός . Βασικά συμπτώματα: άγχος , νοητική σύγχυση , δυσλειτουργική καθημερινότητα , έχω χάσει την καλή πλευρά του εαυτού μου. Ευχαριστώ.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Παρακολουθήστε από ψυχίατρο ??? Είναι απαραίτητο αυτό ! Κάθε μήνα τουλάχιστον καθώς και φαρμακευτική αγωγή , καλό θα ήταν να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μιλήσετε για ότι σας απασχολεί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Η ψυχιατρική εκτίμηση σας είναι σημαντική γιατί η διάγνωση θα ανοίξει δρόμους για την πληρέστερη και αποτελεσματικότερη θεραπεία. Οι δυσκολίες που περιγράφεται μπορούν να συμπεριληφθούν στο πλαίσιο μιας σοβαρής κατάθλιψης. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεστε και φαρμακοθεραπεία και ψυχοθεραπεία. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Νομίζω πως ειδικός ψυχίατρος ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε τον εαυτό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Η συνήθης γραμμή στη ζωή είναι η ύπαρξη της στέρησης, η ενοχή της απόλαυσης και η επιτακτική ανάγκη. Χρειάζεται να αποσυρθεί η εστίαση σε όλο αυτό του παρελθόντος και να γίνει εστίαση σε κάτι βαθύτερο και ανώτερο που λέγεται ψυχή. Εκεί έρχεται και η πραγματική εσωτερική και εξωτερική λύτρωση. Η τελειότητα σε αυτή τη ζωή περιττεύει, διότι πολλές φορές ελκύει την ατέλεια. Βαθμιαία γίνεται η αλλαγή και με άπειρο πόνο. Ωστόσο γίνεται. Από την άλλη ο φαύλος κύκλος με την οικογένεια-τους γονείς-τους συγγενείς, συνήθως είναι μεγάλη πληγή, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, διότι όλοι απαιτούν ιδιοτέλεια, κάτι το οποίο θα έπρεπε να είναι ανιδιοτελές, μ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι ιδιαίτερα σοβαρά και απαιτούν άμεση προσοχή. Η αναγνώριση της κατάστασής σας και η αναζήτηση βοήθειας είναι ήδη ένα θετικό βήμα προς την καλυτέρευση της ψυχικής σας υγείας.
    Είναι σημαντικό να καταλάβετε πως η ψυχική υγεία είναι εξίσου σημαντική με την σωματική. Η αναβολή της ψυχοθεραπείας και της ψυχιατρικής αξιολόγησης μπορεί να επιδεινώσει περεταίρω την κατάσταση σας.
    Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης απαιτεί υπομονή και επιμονή και τη συνεργασία με επαγγελματίες υγείας. Είναι σημαντικό να εστιάσετε την προσοχή σας στην ψυχική και σωματική σας υγεία. Με την κατάλληλη θεραπεία και υποστήριξη, υπάρχουν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής