• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 31/10/2023

Γεια σας πια είναι τα συμπτώματα της κατάθλιψης? Αν κάποιος έχει συμπτώματα κατάθλιψης σε τι γιατρό πρέπει να πάει ψυχολόγο ή ψυχίατρο?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Η διάγνωση της κατάθλιψης είναι μια σύνθετη και εξατομικευμένη διαδικασία . Ο ψυχίατρος μπορεί να προβεί σε διάγνωση . Ανάλογα τη βαρύτητα, μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακοθεραπεία ή/και ψυχοθεραπεία. Ο ψυχολόγος δε μπορεί να χορηγήσει φαρμακευτική αγωγή. Από την άλλη, ένας εκπαιδευμένος στην ψυχοθεραπεία ψυχίατρος μπορεί να χρησιμοποιήσει και τις δύο μορφές θεραπείας συνδυαστικά η χωριστά, σε συνεργασία με τον θεραπευόμενο.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,

    Τα συμπτώματα της κλινικής κατάθλιψης διαφέρουν από την συνηθισμένη θλίψη ή τις αλλαγές διάθεσης που βιώνουν οι άνθρωποι στην καθημερινή ζωή τους. Τα άτομα που πάσχουν από Μείζονα Καταθλιπτική Διαταραχή βιώνουν καταθλιπτική διάθεση σχεδόν όλη την ημέρα, ή όλη την ημέρα, και κάθε ημέρα, ή σχεδόν κάθε ημέρα, ή βιώνουν σοβαρά εξασθενημένο ενδιαφέρον ή εξασθενημένη απόλαυση για οποιουδήποτε τύπου δραστηριότητα, ή σχεδόν για όλες τις δραστηριότητες, μαζί με μια σειρά από άλλα συμπτώματα, όπως είναι η κόπωση, η ψυχοκινητική επιβράδυνση, η αναστάτωση, η αδυναμία συγκέντρωσης, τα άνευ αιτίας αισθήματα ενοχής και τα συναισθήματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Γεια σας. Μπορείτε αρχικά να κάνετε μια επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο. Εκείνος θα εκτιμήσει αν χρειάζεται να επισκεφτείτε και κάποιον ψυχίατρο για περεταίρω αξιολόγηση και ίσως χορηγηση φαρμακευτικής αγωγής για να ανακουφιστείτε από τα συμπτώματά σας.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Δεν μπορούμε να αρχίσουμε να αριθμούμε τα συμπτώματα της κατάθλιψης. Απευθυνθείτε αρχικά σε ψυχολόγο

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψη έχει γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Γεια σας,

    Τα συμπτώματα της κατάθλιψης μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο, αλλά συνήθως περιλαμβάνουν:

    Συναισθηματική Καταπόνηση: Συχνά νιώθετε θλίψη, αδιαφορία ή ανικανότητα να απολαύσετε τις καθημερινές δραστηριότητες.

    Απώλεια Ενδιαφέροντος: Απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης σε δραστηριότητες που παλαιότερα σας φαινονταν ευχάριστες.

    Κόπωση και Αδυναμία: Συναισθηματική κόπωση, αϋπνία ή υπερβολικο ύπνο, αδυναμία συγκέντρωσης.

    Αλλαγές στην όρεξη, μείωση ή αύξηση βάρους.

    Απομόνωση από την κοινωνία ή δυσκολία στην κοινωνική αλληλεπίδραση.

    Όσον αφορά τον επαγγελματία που πρέπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λάμπρου Ευθύμιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Συμβουλευτικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα της κατάθλιψης είναι πολλά και διαφοροποιούνται ανα περίπτωση. Το κυρίαρχο σύμπτωμα είναι η κακη διάθεση το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας.
    Η διερεύνηση και η διάγνωση μπορούν να γίνουν τόσο από ψυχολόγο όσο και από ψυχίατρο. Ανάλογα με την βαρύτητα η αντιμετώπιση της κατάθλιψης μπορεί να γίνει με ψυχοθεραπεία ή με συνδυασμό ψυχοθεραπείας και φαρμακοθεραπείας. Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Ψυχοθεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία (βάσει της έρευνας) στις δυσκολίες με τη διάγνωση.
    Παραμένω στη διάθεσή σας για ο,τι χρειαστείτε.

    Καναβάρου Αθανασία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα και στους δύο μπορείς να πας η απόφαση είναι δική σου

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Αν χρειάζεστε διάγνωση θα απευθυνθείτε σε ψυχίατρο. Αν σας ενδιαφέρει να λάβετε βοήθεια γύρω από το βίωμα και την εμπειρίας, ανεξαρτήτως διάγνωσης, θα απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή/τρια, μπορεί να είναι ψυχίατρος μπορεί και ψυχολόγος. Οι ψυχολόγοι δεν είναι γιατροί και δεν συνταγογραφούν φάρμακα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλύτερα να επισκεφτείτε ψυχίατρο που θα σας πει αν έχετε ή όχι κατάθλιψη, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Τα κριτήρια της κατάθλιψης είναι εύκολο να τα βρείτε βάζοντας αναζήτηση στη Google με βάση το DSM 5. Η κατάθλιψη όπως περιγράφεται εκεί χρειάζεται ψυχίατρο, και πιθανά ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία. Η αγωγή της υποχρεωτικά περιλαμβάνει αντικαταθλιπτικά φάρμακα και η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει το άτομο κάποια στιγμή να τα κόψει.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε αρχικά έναν ψυχίατρο, ο οποίος/ η οποία θα κάνει τη διάγνωση και θα σας καθοδηγήσεις ως προς την αναγκαιότητα ή μη για λήψη φαρμακευτικής αγωγής. Εάν επιθυμείτε να φροντίσετε περαιτέρω τον εαυτό σας και να γνωρίσετε τα συμπτώματα που βιώνετε, τις πηγές που μπορεί να έχουν καθώς και τρόπους αντιμετώπισης αυτών, θα σας πρότεινα να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία σε σταθερή βάση.

    Περπινιώτη Ναταλία

    Ψυχολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Σε ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για ψυχοθεραπεία κι αν χρειαστεί και φαρμακευτική αγωγή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα!Η διάγνωση πρέπει να γίνεται από εξειδικευμένους επαγγελματίες. Η διάγνωση αυτή συνήθως βασίζεται σε διάφορες κλινικές και ψυχολογικές αξιολογήσεις.
    Συνιστάται ένας/μια ψυχίατρος για την ακριβή διάγνωση.

    Παυλίδη Βίλλυ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Ανάλογα με την βαρύτητα της κατάθλιψης. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν πάρει φαρμακευτική αγωγή από ψυχίατρο, αυτό πυο θα βοηθήσει είναι οι συνεδρίες με ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Αν και τα συμπτώματα της κατάθλιψης είναι αρκετά συγκεκριμένα, οι καταθλιπτικές διαταραχές έχουν μεγάλο εύρος και δεν θα ήταν θεωρώ ιδιαίτερα βοηθητικό ή επαγγελματικά υπεύθυνο εκ μέρους μου να σας τις παραθέσω όλες μέσω αυτής της πλατφόρμας. Αν κάποιος έχει συμπτώματα κατάθλιψης, καλό θα ήταν αρχικά να απευθυνθεί σε ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή. Αν είναι έντονα και εμποδίζουν σημαντικά τη φυσιολογική λειτουργικότητα του ατόμου, θα πρότεινα να απευθυνθεί σε ψυχίατρο, ώστε να λάβει διάγνωση και ίσως μία προσαρμοσμένη φαρμακευτική αγωγή. Κατά κανόνα όμως θα πρότεινα μία πρώτη επαφή με ψυχολόγο. Μαζί του/της θα συζητηθεί το αν τελικά αξ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα