• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Καλησπέρα σας είμαι 22 και νιώθω ότι μεγαλώνω αρκετά γρήγορα ενώ ακομα νιωθω λες και είμαι 18 19 , ίσως να ακούγεται αστείο αλλά νιώθω ότι χάνω την 20ετια μου δεν κάνω τίποτα δεν σπούδασα τπτ απλά δουλεύω, μενω μόνη μου μακριά από την οικογένεια μου, δεν έχω κάποιον δίπλα ή έχω αρκετούς απλά δεν τους νιώθω δίπλα μου είναι στιγμές που θέλω να μιλήσω αλλά ίσως τους κουράζω να λέω συνέχεια τα ίδια επισης φοβάμαι κιόλας να κάνω κάτι καινούργιο δυσκολεύομαι να πάρω και την παραμικρή απόφαση για το οτιδήποτε και υπάρχουν μέρες που τα βλέπω όλα μαύρα, έχω νεύρα κάποιες μέρες και νευριάζω εύκολα στην δουλειά μου περνάω απλά μια φάση και θα περάσει; Η θα βυθιστώ και άλλο όσο περνάνε τα χρονια με απελπισία ότι μεγαλώνω, ότι θα χάσω τους γονείς μου, και ότι δεν πέρασα αρκετές στιγμές μαζί τους επειδή έφυγα από το σπίτι μου πολύ νωρίς είναι φυσιολογικός ο τρόπος σκέψεις μου;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι αγωνίες και σκέψεις που κι άλλοι άνθρωποι έχουν. Αυτό το αίσθημα ταιριάζει μιας κ φύγατε από νωρίς και αναλλάβατε ευθύνες ίσως πιο γρήγορα. Παρόλα αυτά θα σας βοηθούσε να συνεργαστείτε με έναν/μια ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας συνοδεύεσει και θα σας διευκολύνει τη διαδρομή.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να σκεφτείτε ποσο καιρό είστε σε αυτή τη φάση. Επίσης αν νιώθετε ότι θέλετε να περάσετε χρόνο με τους γονείς σας μπορείτε να το κάνετε. Αν τους ρωτήσετε τι θα σας πουν; Ο λόγος που φύγατε είναι για να εργαστείτε και αυτό είναι απόλυτα υγιές! Όταν τα παιδιά ενηλικιώνονται αυτονομούνται, παίρνουν τη ζωή στα χέρια τους και αυτό είναι η φυσική εξέλιξη. Όλα αυτά που σας προβληματίζουν θα μπορούσατε να τα μοιραστείτε σε ψυχοθεραπευτικο πλαίσιο, δηλαδή να κάνετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Είναι λογικό κάποιες φορές να υπάρχουν αρνητικές σκέψεις. Χρειάζεται αξιολόγηση και εκτιμηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Μάλλον μιλάτε για αναζήτηση νοήματος και για άγχος σε σχέση με το πέρασμα του χρόνου πο υποδηλώνει τα βασικά υπαρξιακά άγχη. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίαυρο ψυχοθεραπευτή για συμβουλές και καθοδήγηση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Πολύ μικρή για να σκέφτεσαι σαν 40αρα ε!?!
    Αντί να γκρινιάζεις για τα ίδια και τα ίδια κάνε τα πράγματα διαφορετικά προσπάθησε μέσα στην μέρα σου να μην κάνεις τίποτα ίδιο με την προηγούμενη ! Όσο μπορείς εννοείται, αν συνεχίσεις να δυσκολεύεσαι μιλά με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Η αίσθηση ότι γερνάτε γρήγορα είναι κάτι που πολλοί νέοι άνθρωποι αισθάνονται καθώς προσαρμόζονται στην ενήλικη ζωή. Να γνωρίζετε ότι αυτές οι σκέψεις είναι φυσιολογικές και ότι η περίοδος της εφηβείας μπορεί να έχει μεγαλύτερη διάρκεια.
    Σημαντικό είναι να βάλετε στόχους και να ακολουθήσετε τα όνειρά σας, είτε αυτό σημαίνει να σπουδάσετε, να αποκτήσετε νέες δεξιότητες ή να επιτύχετε την προσωπική σας ανάπτυξη. Αν κάνετε αυτό που σας ενδιαφέρει και σας εμπνέει, θα βρείτε μεγαλύτερη ικανοποίηση στη ζωή σας.
    Όσον αφορά την απομόνωση και την έλλειψη πολυ κοντινών ανθρώπων, είναι σημαντικό να αναζητήσετε συναισθηματική στήρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Οι σκέψεις ταιριάζουν με την κατάσταση στην οποία βρίσκεστε. Βιώνετε ένα χάος συναισθημάτων και σκέψεων και όσο αυτά δεν κατανοούνται, δεν επεξεργάζονται, δεν αντιμετωπίζονται τόσο περισσότερο θα βουλιάζετε στα δύσκολα. Το να μεγαλώνει κανείς έχει δύο όψεις. Όσο όμως εστιάζετε στις αρνητικές επιπτώσεις του μεγαλώματος τόσο θα δυσκολεύεστε να δείτε και τις θετικές του πλευρές. Πολύ πιθανό να σας δυσκολεύουν πιο βαθιά θέματα, άλυτα ίσως κι αυτό να έχει αποτέλεσμα στην καθημερινότητά σας. Το να μιλήσετε με κάποιον ίσως να είναι η καλύτερη λύση, ώστε να σας βοηθήσει να κατανοήσετε, να επεξεργαστείτε και να διαχειριστείτε αυτα που συμβαίνουν ή που... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός