• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

Είμαι 27 ετών και νομίζω ότι έχω χρόνια κατάθλιψη χωρίς να την έχω αντιμετωπίσει … Με θυμάμαι από μικρή ηλικία (δημοτικό προς γυμνάσιο ) να ειμαι συνεχώς θλιμμένη χωρις να συμβαίνει κάτι . Φοβόμουν πάντα για τον θάνατο κοντινών μου ανθρώπων λόγω της μεγάλης τους ηλικίας . Γενικά αυτός ο φόβος επικρατεί ως τώρα και μου χαλάει την διάθεση καθημερινά όπως και το να μην πάθω κάτι η ίδια. Νιώθω πως φοβάμαι κατά κάποιο τρόπο να χαρώ γιατί θα γίνει κάτι και θα μπω πάλι στο mood θλίψης . Και πάντα έτσι γίνεται . Κάνω συνεχώς αρνητικές σκέψεις και συνήθως μετά τη λήξη μιας σοβαρής σχέσης πέφτω σε κατάθλιψη σε σημείο να μην θέλω να βγω εύκολα από το σπίτι , να μη θέλω να κανω τίποτα πλέον και απλά να κάνω συνεχώς αρνητικές σκέψεις για τα χρόνια που περνάνε γρήγορα , όλα αυτά τα κακά που συμβαίνουν γύρω μας και μου δημιουργούν φόβο και άγχος . Ευτυχισμένη νιώθω μόνο όταν μπαίνω σε μια καλή σχέση που και εκεί κανω αρνητικές σκέψεις με το να σκέφτομαι το τέλος της σχέσης χωρίς δικαιώματα , πράγμα το οποίο μου προκαλεί ανασφάλεια με αποτέλεσμα να ζηλεύω παθολογικά ακόμα και χωρίς καμια ένδειξη . Ενώ είμαι άτομο που όταν θέλω κάτι παλεύω και το πετυχαίνω δεν έχω πάει ακόμα σε κάποιον ειδικό σκεπτόμενη πως δεν θέλω να δεσμευτώ σε όλο αυτό για οικονομικούς λόγους … δεν αντέχω όμως να ζω άλλο έτσι και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο απόλυτο αδιέξοδο .

14 ειδικοί απάντησαν

  • Ετσι γίνεται στη ζωή: το απόλυτο αδιέξοδο μας οδηγεί στην καινούρια απόφαση. Οι Γάλλοι λένε ΄΄ ένα τραίνο κρύβει ένα άλλο΄΄. Η ζωή είναι απρόβλεπτη, έχει απώλειες αλλά συνεχίζεται. Καλή Χρονιά!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα.

    Καταλαβαίνω ότι φοβόσαστε την εγκατάλειψη. Ότι κάποιος θα φύγει και θα μείνετε αποκομμένη. Δεν ξέρω αν έχετε κατάθλιψη αλλά σίγουρα σας βασανίζει αυτή η θλίψη και ο φόβος. Νιώθω ότι θέλετε βοήθεια αλλά δεν θέλετε να δεσμευτείτε. Δεν ξέρω αν είναι για οικονομικούς καθαρά λόγους ή γιατί θα μπείτε σε μία θεραπευτική σχέση που μπορεί να μην νιώθετε βολικά και να ανακινούνται φόβοι σας.

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα σας. Εαν δε θέλετε να δεσμευτείτε οικονομικά, μπορείτε να αναζητήσετε δομές, φορείς και δήμους που προσφέρουν δωρεάν συνεδρίες.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Η ψυχική μας υγεία ειναι εξίσου σημαντική όσο κ η σωματική κ είναι κρίμα να την παραμελούμε.
    Η ψυχοθεραπεία ειναι το καλύτερο δώρο που ένας κάνει στον εαυτό του. Είναι μία επένδυση στον εαυτό κ το οφείλουμε σε εμας. Σίγουρα αξίζει.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Καλησπέρα καλή μου, σε καταλαβαίνω πως νιώθεις και σίγουρα το αρνητικό συναίσθημά σου, επηρεάζει και την υπόλοιπη συναισθηματική και σωματική σου κατάσταση. Θέλω να ξέρεις ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πολύ δυνατός και σε συνεργασία με το συναίσθημα αποφασίζει αν θα βλέπει να πράγματα θετικά ή αρνητικά. Με λίγα λόγια μόνοι μας αποφασίζουμε αν θε βλέπουμε το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο. Είναι καθαρά στο χέρι σου να το αντριστρέψεις όλο αυτό το αρνητικό και να αρχίσεις να έχεις μια οπτική θετική στα πράγματα. Θα βοηθούσε να έκανες μερικές συνεδρίες με κάποιον ειδικό για να σου δείξει την κατεύθυνση.
    Τώρα όσο αφορά τις σχέσεις σου, δια
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι η κατάσταση που περιγράφετε πράγματι ακούγεται δύσκολη και περίπλοκη. Καταλαβαίνω πως σας απασχολούν ζητήματα υγείας και αυτό προκαλεί μεγάλη πτώση στη διάθεσή σας. Επιπροσθέτως αναφέρετε και δυσκολία στις σχέσεις σας. Σε πρώτο στάδιο θα ήταν πολύ βοηθητικό να καταγραφετε τι σκέφτεστε πριν ξεκινήσει η πτώση της διάθεσης σας ώστε να μπορέσετε να δείτε τα αρνητικά μοτίβα σκέψης σας και έπειτα να δουλέψετε πάνω σε αυτά. Όσα περιγράφετε, λόγω της περιπλοκότητάς τους, σίγουρα με τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου θα μπορέσετε σε αρκετά σύντομο χρόνο να ανακουφιστείτε από τα δυσάρεστα αισθήματα που αναφέρετε.

    Καλτσά Λυδία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,
    καταρχάς να διαχωρίσουμε την κατάθλιψη από το πένθος. Όταν χωρίζουμε είμαστε σε πένθος κι όχι σε κατάθλιψη κι αυτός ο πόνος είναι όχι μόνο φυσιολογικός, αλλά και μας ωριμάζει. Όμως, διακρίνω ότι υπάρχουν κάποιες δυσκολίες στις σχέσεις σας προερχόμενες από την ανασφάλεια. Αυτή θα σας έλεγα να δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά, όπως και να διερευνήσετε αυτή την θλίψη που περιγράφετε να έχετε από μικρή ηλικία.
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Αναγνωρίζω ότι υπάρχει το οικονομικό κόστος στην ψυχοθεραπεία, αλλά αν θέλετε πραγματικά να σπάσετε τα μοτίβα χρόνων και να πάρετε ικανοποιήση ζώντας την ζωή σας, αυτός είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος. Αν δεν έχετε οικονομική δυνατότητα αναζητηστε δωρεάν προγράμματα συμβουλευτικής μέσω δημόσιων φορέων.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το πιο πιθανό είναι ότι ο τρόπος που σκέφτεστε προέρχεται από την παιδική σας ηλικία και από αυτά που σας έχουν περάσει οι γονείς σας. Καλό θα είναι να προσπαθείτε να αμφισβητείτε αυτά που σκέφτεστε και να συνειδητοποιησετε πως είναι απλά μια συνήθεια από το παρελθόν και πως στην πραγματικότητα δεν γνωρίζετε τι θα συμβεί στο μέλλον, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για αυτό.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σε καταλαβαίνω.Αυτο που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι ψυχοθεραπεια

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Αυτό που θα σας βοηθήσει σίγουρα είναι η ψυχοθεραπεία. Δεν ζητούν όλοι οι θεραπευτές μεγάλα χρηματικά ποσά. Αυτή όμως είναι η κατάλληλη βοήθεια για σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γεια σας! Καλό είναι όπως θα γνωρίζετε κι εσείς μέσα σας, να αποφεύγεται η μέθοδος της αυτοδιάγνωσης κι αυτό πιο πολύ για το δικό σας καλό. Έπειτα, ο φόβος της απώλειας είναι το παράγωγο του κυριότερου και κεντρικότερου φόβου που απασχολεί την ανθρωπότητα, που δεν είναι άλλος από το φόβο του θανάτου. Αυτό ο φόβος δεν εξαλείφεται σχεδόν ποτέ, ωστόσο μπορεί να γίνει ευέλικτος, πιο γλυκός και πιο φιλικός και όχι ένας σκληρός εχθρός. Τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο, με λίγη καλή θέληση. Η διαχείριση των ψυχικών εσωτερικών δυνάμεων είναι δύσκολο έργο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Εξάλλου βασικός "ένοχος" όλων αυτών είναι ο νους-ο οποίος μπορεί να απ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Δεν μπορείτε όλα να τα αντιμετωπίσετε μόνη σας. Δεν είναι ούτε κακό, ούτε δείχνει έλλεψη θάρρους να απευθυνθείτε σε έναν ψυχοθεραπευτή. Τουναντίον μια τέτοια ενέργεια αποδεικνύει ότι δεν φοβάστε να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες σας. Όπως πολύ καλά λέτε, όταν αφήνετε τις ενοχλητικές σκέψεις σας χωρίς να τις αντιμετωπίζετε αυτές γίνονται χρόνιες. Είστε πολύ νέα και πιο εύκολα αλλάζει ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες στην ηλικία σας παρά όταν μεγαλώσει κάποιος. Η ψυχική υγεία επηρεάζει και τη σωματικής υγεία όπως δείχνουν πολλαπλές έρευνες και όπως πάμε σε ένα γιατρό όταν πονάει το πόδι μας, έτσι καλό είναι να πάμε στον ψ... Διάβασε περισσότερα

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Γεια σας, θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθερεπεία. Θα μπορούσε να λειτουργήσει αρκετά υποστηρικτικά ώστε να αντιμετωπίσετε αυτό που αποκαλείτε "θλιψη" αλλά και να βρείτε για ποιό λόγο πρέπει να είστε σε σχέση για να είστε καλά.
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια