• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/03/2023

Καλη σας μερα ειμαι 37 ετων.Εδω και χρονια εχω αρρωστοφοβια οτιδηποτε μικρο το κανω μεγαλο και τραγικο .Εχω ολη μερα απο το πρωι που ξυπναω εως το βραδυ εχω πολυ μεγαλο αγχος πλακωμα στο στηθος εχω νευρικοτητα και δεν με κανει τιποτα χαρουμενο ουτε γελαω με το οτιδηποτε απλα τιποτα δεν εχει νοημα νιωθω σαν ρομποτ δουλευω μηχανικα δεν νιωθω τιποτα μονο σαν να με εχει σκεπασει ενα μεγαλο πεπλο .δεν μαρεσει τιποτα δεν θελω τιποτα ,Φοβαμαι να παω σε ψυχιατρο γτ φοβαμαι παρενεργειες απο τυχον φαρμακευτικη αγωγη.Παλαιοτερα ειχα παει σε ψυχιατρο μου βρηκε υποχονδριασμο ,καταθλιψη,αγχωδης διαταραχη μου εγραψε φαρμακα δεν τα πηρα ποτε και δεν ασχοληθηκα ξανα.τον τελευταιο χρονο απλα δεν ζω .τι με συμβουλευεται να κανω?ευχαριστω

30 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας αναλάβει θεραπευτικά, θα προταθεί ψυχοθεραπεία κι αν χρειαστεί και φαρμακοθεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Σας συμβουλεύω να συνεχίσετε τις συνεδρίες με τον ψυχίατρό σας και θα ήθελα να σας καθησυχάσω, λέγοντάς σας ότι οι φαρμακευτικές αγωγές δεν έχουν τη σήμερον ημέρα σοβαρές παρενέργειες και αυτό μπορεί να σας το επιβεβαιώσει και ο ψυχίατρός σας.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • έχετε δοκιμάσει σε πρώτη φάση να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία; εφόσον δε θέλετε σε αυτή τη φάση να πάρετε αγωγή; Ίσως και εξειδικευμένο βελονιστή στα ψυχοσωματικά.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Ίσως η λύση να βρίσκεται στην ψυχοθεραπεία, εφόσον δεν θέλετε να πάρετε φαρμακευτική αγωγή.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι προτιμότερο να ζείτε με αυτό τον τρόπο ή να φροντίσετε τον εαυτό σας λαμβάνοντας φαρμακευτική αγωγή; Φυσικά και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, απλώς όταν αξιολογεί ο ειδικός τον ασθενή εκτιμά αν τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα απο τα μειονεκτήματα. Προτείνω να ορίσετε εκ νέου ραντεβού με Ψυχίατρο και να ενταχθείτε άμεσα σε Ψυχοθεραπευτικό πρόγραμμα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω τον φόβο σας όσων αφορά τις παρενέργειες των ψυχοφαρμάκων, ωστόσο δεν είναι όλα τα φάρμακα ίδια. Με λίγα λόγια, άλλα φάρμακα είναι πιο βαριά κι άλλα λιγότερο. Τίποτα δεν είναι αθώο, ούτε καν το ευρέως γνωστό depon. Σε κάθε περίπτωση, αφού κάνατε το μεγάλο για εσάς βήμα καταρρίπτοντας τον φόβο της επίσκεψης σε ψυχίατρο, λάβατε την διάγνωση και σας συνέστησε μια συγκεκριμένη θεραπεία, καλό θα ήταν να την ακολουθήσετε μιας και απ'ο,τι καταλαβαίνω ακόμα υποφέρετε. Ο φόβος που έχετε απέναντι στις ασθένειες θα μπορούσε κάλλιστα να συνδέεται με τον φόβο που έχετε απέναντι στις παρενέργειες των φαρμάκων. Σε κάθε περίπτω... Διάβασε περισσότερα

    Σουρίνα Καρίνα

    Κλινική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας! Καλό θα ήταν να ξεκινήσετε άμεσα συνεδρίες με κάποιον ψυχολόγο έτσι ώστε να μειωθεί η ένταση των συμπτωμάτων και να γίνετε και πάλι λειτουργικός στην καθημερινότητα σας. Ο ψυχολόγος δε θα σας χορηγήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή, θα εστιάσει όμως μέσα από τη συζήτηση στην εύρεση της πηγής του προβλήματος και στην αλλαγή κάποιων δυσλειτουργικών σκέψεων και συμπεριφορών που σας εμποδίζουν στην καθημερινότητα σας. Φυσικά για να επιτευχθούν τα παραπάνω χρειάζεται χρόνος και αφοσίωση στη θεραπεία, αλλά σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για ό,τι χρειαστείτε!

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πολύγωνο

  • Αγαπητέ/ή μου κατανοώ τις ανησυχίες μας, μπορείτε να απεθυνθείτε σε Ψυχολόγο ή Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας όχι παραίτητα σε ψυχίατρος. Οι δε παρακάτω ειδικοί εάν κρίνουν απαραίτητιο τότε και μόνο θα σας παραπέμψουν. Οπότε πρώτα συζητήστε στο να βρεθούν λύσεις μέσα από το διάλογο πριν αποφασίσετε οτιδήποτε. Είναι η άποψη μου.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια και ειδικά μετά την πανδημία πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα με εσάς. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και απ' ότι διαβάζω έχετε δοκιμάσει να μιλήσετε με ψυχίατρο, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, αυτό που περιγράφετε ακούγεται σαν οντως να σχετίζεται με άγχος υγείας και μπορεί να είναι πολυ επιβαρυντικό για το ατομο έως και να μειώσει τη λειτουργικότητα και την ποιότητα ζωής. Χρειάζεται οπωσδήποτε να ξεκινήσετε κάποια θεραπεία που εξειδικεύεται σε διαταραχες άγχους, όπως είναι η Συμπεριφορική Θεραπεία (ή Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία). Πολλές φορές η φαρμακευτική αγωγη ενισχύει την αποτελεσματικότητα της θεραπειας, και άλλες φορές δεν είναι απαραίτητη. Αυτό όμως θα το κρίνει ο θεραπευτής σας, και θα το συζητηςει μαζι σας για να το συναποφασίσετε. Σιγουρα ομως χρειαζεστε ενα θεραπευτικό πλαίσιο.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα σας θα σας συμβούλευα να δοκιμάσετε την ψυχοθεραπευτική οδό με ψυχολόγο να διασαφηνιστεί τι μπορεί να είναι και να δουλευτεί αναλόγως.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Ό,τι αναφέρετε είναι απόλυτα κατανοητό. Πράγματι ταλαιπωρείστε. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις βαθύτερες αιτίες αυτών των συμπτωμάτων και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία αντιμετώπισης τους, καθώς τέτοια υπάρχουν! Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσετε να απελευθερωθείτε με σταθερά βήματα και να ζήσετε όπως αληθινά σας αξίζει.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.
    Μια συζήτηση με ένα ψυχολόγο αν δεν έχετε πάει, να δούμε τι προκαλεί το άγχος, τι εναλλακτική υπάρχει για καθημερινή δραστηριότητα που να έχει ενδιαφέρον, και πως μπορείτε να κερδίσετε πίσω μια χαρούμενη καθημερινή ζωή, πιθανότατα να βοηθούσε.
    Αν χρειαστείτε κάτι περισσότερο με χαρά να βοηθήσω.

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας,
    Λυπάμαι πάρα πολύ που ακούω οτι βιώνετε μία τόσο δύσκολη κατάσταση τόσα χρόνια, μόνος.
    Καταλαβαίνω τον φόβο σας να ξεκινήσετε μία φαρμακευτική αγωγή αλλά πραγματικά σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ βοηθητική και σωτήρια.
    Ωστόσο, η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας (πχ ψυχολόγο) , οποίος δεν έχει επαφή με συνταγογραφήσεις ίσως σας φανεί λιγότερο τρομαχτικό εγχείρημα, το οποίο είμαι σίγουρη οτι θα σας βοηθήσει πολύ και μαζί ίσως καταφέρετε να νιώσετε καλύτερα χωρίς αγωγή. Το πιο σημαντικό σε κάθε περίπτωση είναι να μην το βιώνετε όλο αυτό μόνος, ζητήστε βοήθεια.
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γεια σας, ακούγεται αρκετά δύσκολο και περιοριστικό αυτό που βιώνετε. Θα πρότεινα να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία. Κάποιες φορές προτείνεται συνδυαστική παρέμβαση ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή, αυτό θα το κρίνει ο ειδικός που θα απευθυνθείτε. Καταλαβαίνω ότι τα φάρμακα πολλές φορές μας τρομάζουν αλλά είναι ένας τρόπος να βοηθούμε. Παρόλα αυτά αν δεν θέλετε καθόλου να λάβετε φαρμακευτική αγωγή είναι δικαίωμα και επιλογή σας απόλυτα σεβαστή. Η βασική δουλεία άλλωστε γίνεται με την ψυχοθεραπεία, οπότε ξεκινήστε από εκεί.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Από όσα μου λέτε μοιάζει να είναι αρκετά έντονα τα συμπτώματα και χρήζουν φαρμακευτικής αγωγής αλλά και ψυχοθεραπευτικης διαδικασίας

    Το κριτήριο για να επέμβει κάνεις τόσο δραστικά είναι όταν υπάρχει δυσκολία στην καθημερινότητα και ουσιαστικά αποτελούν εμπόδιο τα συμπτώματα σε καθημερινή βάση

    Αθανασιάδου Τραϊάνα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Εφόσον έχει υπάρξει διάγνωση από ψυχίατρο στο παρελθόν και βλέπετε ότι επανέρχονται τα συμπτώματά σας το καλύτερο θα ήταν να συνεχίσετε τη φαρμακευτική αγωγή αλλά αυτή τη φορά να δοκιμάσετε να το κάνετε σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφθείτε εκ νέου ψυχίατρο, να του αναφέρετε τα παραπάνω και να συζητήσετε μαζί του τους φόβους σας σχετικά με τις πιθανές παρενέργειες από την αγωγή. Μπορεί αφού το συζητήσει μαζί σας να σας παραπέμψει για ψυχοθεραπεία ή να μπορέσετε με τη βοήθειά του να ξεπεράσετε τους φόβους σας σχετικά με την φαρμακευτική αγωγή, αν τελικά αυτή κριθεί απαραίτητη.

    Ζαχαροπούλου Νίκη - Μαρία

    Ψυχίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας,
    θα πρότεινα να πάτε ξανά σε ψυχίατρο, να ξεκινήσετε την αγωγή που θα σας δώσει και περίπου ένα μήνα μετά την έναρξη της αγωγής να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Ευστρατίου Αμαλία

    Ψυχολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας! Καλό θα ήταν αν δεν θέλετε να πάτε σε ψυχίατρο να αναζητήσετε βοήθεια από κάποιο ειδική ψυχικής υγείας. Σας εύχομαι να πάνε όλα καλά για σας.

    Μπούρα Ευγενία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα η κατάσταση σας ακούγεται σοβαρή και δύσκολη καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικης υγείας να σας βοηθήσει . Το πιο πιθανό είναι να χρειαστείτε ψυχοθεραπεία σε συνδιασμο με ψυχιατρική βοήθεια ! Είναι σημαντικό οι ειδικότητες αυτές να συνδιαζονται καθώς η δουλειά τους είναι διαφορετική και συμπληρωματική , για να υπάρχει αποτέλεσμα !
    Ότι χρειαστείτε στη διάθεση σας, με εκτίμηση Γεωργουδακη Μαρια Διονυσια Ψυχολογος

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλό θα ήταν ν απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπου με τη βοήθεια του θα καταφέρετε να βρείτε τη ρίζα του προβλήματος έτσι ώστε μέσα από διάφορες τεχνικές να βοηθηθείτε και να καταφέρετε να πάτε παρακάτω. Όσο πιο πολύ το αφήνετε όλο αυτό που βιώνετε στην παρούσα φάση, τόσο πιο έντονο γίνεται.

    Νικολάου Αντιγόνη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Κοινωνική Λειτουργός

    Ιωάννινα

  • Αν δεν θέλετε να επισκεφτείτε γιατρό, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο (καλύτερα με κλινική ειδίκευση) για να συζητήσετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε, καθώς φαίνεται ότι διαταράσσουν σοβαρά τη λειτουργικότητά σας.

    Restart Coaching & Psycological Solutions

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα,

    Οι ανησυχίες σας γύρω από τις παρενέργειες των φαρμάκων καλό είναι να συζητηθούν με το θεράποντα γιατρό σας. Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε ψυχιατρική βοήθεια για να δείτε με το γιατρό σας όλες τις επιλογές που υπάρχουν (φαρμακευτική αγωγή, ψυχοθεραπεία, συμπεριφορικές τεχνικές κλπ). Μπορείτε μαζί να πάρετε μια απόφαση για το τι θα σας βοηθούσε εσάς στη συγκεκριμένη φάση.

    Με εκτίμηση,
    Ρόζα Παρδάλη
    Ψυχίατρος

    Παρδάλη Ρόζα

    Ψυχίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Ομολογώ ότι ακούγεται πολύ δύσκολο να βρίσκεστε σε μία κατάσταση διαρκούς έντασης και ανηδονίας από το πρωί μέχρι το βράδυ... Η γνώμη μου είναι να αρχίσετε να μιλάτε με κάποιον ψυχολόγο. Θα χρειαστεί αρχικά να δείτε τον λόγο που φοβάστε τις παρενέργειες μιας φαρμακευτικής αγωγής, διότι τη θεωρώ απαραίτητη ως ένα σύντομο υποβοήθημα (μερικών μηνών) στην αρχή της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας, με την έννοια ότι θα σας δώσει τη δυνατότητα να επωφεληθείτε περισσότερο από αυτή (τη ψυχοθεραπεία). Όμως η φαρμακευτική αγωγή τις περισσότερες φορές από μόνη της δεν είναι αρκετή.

    Η "κατάθλιψη" και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Αυτό το πέπλο που αναφέρετε ακούγεται σαν ένα πέπλο άγχους που φαίνεται να σας έχει σκεπάσει. Το περιγράφετε και με άλλους τρόπους όπως το πλάκωμα στο στήθος και ο φόβος γύρω από ασθένειες.

    Προσπαθήστε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή. Είναι σημαντικό σε πρώτη φάση να πέσουν λίγο τα επίπεδα του άγχους για να μπορέσετε να έχετε μια λειτουργική καθημερινότητα όπου θα νιώθετε ευχαρίστηση.

    Μέσα από τις συνεδρίες δεν μαθαίνονται μόνο τρόποι διαχείρισης του άγχους αλλά διερευνούνται και οι αιτίες που το προκαλούν. Είναι σημαντικό να το μοιραστείτε καθώς από την περιγραφή σας ακούγεται να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Αν δούμε τα συμπτώματά σας μπορούμε να πούμε πως συνάδουν με την διάγνωση που έκανε στο παρελθόν ο ψυχίατρος. Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι ο συνδυασμός της ψυχοθεραπείας και της φαρμακοθεραπείας. Αν βέβαια είστε αρνητικός/ή στην φαρμακοθεραπεία απευθυνθείτε σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για την ανακούφιση των συμπτωμάτων σας.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Φαίνεται ότι το άγχος σας έχει καταβάλει σε μεγάλο βαθμό και σας έχει "κλέψει" την όρεξη να ζείτε καθημερινά τη ζωή σας στο φουλ. Δυστυχώς από εδώ είναι δύσκολο να απαντήσουμε σε ερωτήματα όπως πώς ή γιατί έχει συμβεί αυτό, ωστόσο είναι καίρια ζητήματα που χρειάζεται να απαντήσετε για να βρείτε την αιτία και να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε τις εκφάνσεις της.
    Αν η προοπτική μιας φαρμακευτικής αγωγής δεν είναι κάτι που σας ταιριάζει, μπορείτε αντίστοιχα να δοκιμάσετε να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο και να μιλήσετε μαζί του για αυτά που σας απασχολούν, καθώς δεν είναι ο αρμόδιος να σας δώσει φάρμακα, αλλά να συζητήσει μαζί σας και να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Στεργίου Μαρία

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • να ξαναπατε σε γιατρο. Σωστη η διαγνωση που σας εκαναν, χρειαζεστε φαρμακα, εφοσον περιγραφετε τοσο μεγαλο προβλημα. Μη φοβαστε τις παρενεργειες, τα φαρμακα αυτα ειναι καλως ανεκτα απ το μεγαλυτερο κομματι του πληθυσμου, αλλιως δεν θα ηταν εγκεκριμενα απ τους οργανισμους υγειας να διδονται στους ανθρωπους, αν ηταν να τους καταστρεψουν. Ξανασκεφτειτε το

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Είναι πολύ καλό που αποφασίσατε να μοιραστείτε τα συναισθήματα και τις ανησυχίες σας με κάποιον ειδικό ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή.

    Από αυτά που περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια σειρά από συμπτώματα που επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά σας.
    Η αρρωστοφοβία, το αγχος και η νευρικότητα είναι κοινά συμπτώματα της αγχώδους διαταραχής.
    Επίσης, η αίσθηση απομόνωσης, η απουσία χαράς και η αδυναμία να απολαύσετε τις δραστηριότητες που σας ενδιαφέρουν είναι συμπτώματα της κατάθλιψης.
    Αυτά τα συμπτώματα μπορούν να επηρεάσουν σοβαρά τη ζωή σας και να προκαλέσουν δυσκολίες στις καθημερινές δραστηρι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω