• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/08/2023

γεια σας! είμαι 40 χρονών με 2 παιδιά το ένα στην εφηβεία το άλλο στο δημοτικό...έχω χωρίσει και γενικά έχω περάσει πολλά σημαντικά πράγματα... μέχρι πριν το διαζύγιο αυτό ότι και να συνέβαινε μέσα μου υπήρχε αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε καλύτερα... τώρα τρία χρόνια μετά το διαζύγιο και παρότι έχω κάνει μία σχέση καλύτερη από αυτή του γάμου μου εγώ τη δουλειά μου έχω προοπτικές να δημιουργήσω κάτι άλλο το οποίο το κάνω και αυτό μέσα μου δεν είμαι φαίνονται όλα μάταια ξυπνάω το πρωί με ένα αίσθημα θλίψης έχω πάει σε ψυχολόγο γενικά στη ζωή μου πώς είναι σαν κάπου μέσα μου ότι και να κάνω να μου φαίνεται κουραστικό ψυχοφθόρο πιεστικό γιατί για να κάνεις όλα αυτά δεν έχεις χρόνο να ηρεμήσεις και να τα ζήσεις.... μου φαίνονται όλα πιεστικά δεν νιώθω πουθενά ασφαλής γιατί ξέρω ότι όλα σταματάνε κάποια στιγμή όπως σταμάτησε και ο γάμος μου ξαφνικά..... δεν μπορώ να νιώσω καλά μέσα στη σχέση που έχω ενώ είναι καλή γιατί φοβάμαι ότι εγώ ξέρω το story έχω δει το έργο που λένε και ξέρω ότι μπορεί για το χ ψ λόγο να τέλειωσει οπότε δεν μπορώ να ησυχάσω ....

26 ειδικοί απάντησαν

  • Το διαζύγιο είναι ένα από τα πιο οδυνηρά γεγονότα που μπορεί να αντιμετωπίσει μια γυναίκα κατά τη διάρκεια της ζωής της. Το διαζύγιο είναι αγχωτικό, διότι διαταράσσει κάθε πτυχή της ύπαρξής σου. Τίποτα δεν παραμένει το ίδιο κατά τη διάρκεια ή αμέσως μετά το διαζύγιο. Αναγκάζει τους ανθρώπους να αντιμετωπίσουν μια σειρά από νέες και άγνωστες καταστάσεις με αποτέλεσμα να δημιουργείται μια συντριπτική αίσθηση αβεβαιότητας.
    Και σαν να μην ήταν αυτό αρκετά κακό, το διαζύγιο συνεπάγεται επίσης μια τεράστια αίσθηση απώλειας. Αν και πολλοί άνθρωποι δεν το συνειδητοποιούν, το τέλος όλων των στενών σχέσεων, ακόμη και των προβληματικών, βιώνεται ως
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Μπορεί κάποια περίοδος της ζωής μας, παρόλο που φαίνεται ότι όλα κυλούν ήρεμα, εμείς να νιώθουμε μάταια και χάλια. Είναι πολλά τα θέματα που μπορούν να δουλευτούν. Γιατί τώρα νιώθετε έτσι, για πόσο καιρό έχετε τα συμπτώματα αυτά, σταματάνε ξαφνικά, όπως λέτε, ή όχι κάποια πράγματα?...Δεν μας λέτε για πόσο διάστημα πήγατε σε ψυχολόγο αλλά όσα περιγράφετε χρειάζονται κάποιο χρονικό διάστημα να διαθέσετε για ψυχοθεραπεία, κάποια χρόνια πιθανώς. Πρέπει να επενδύσετε σε μια ψυχοθεραπευτική σχέση ώστε να αρχίσετε να επεξεργάζεστε τα θέματα που σας προβληματίζουν. Τολμήστε το γιατί το χρειάζεστε και το αξίζετε.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γειά σας!

    Παρ'ότι όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...παρ'όλα αυτά θα πρέπει να επισημάνω ότι το γεγονός ότι πιστεύετε ότι "εγώ ξέρω το story" & "έχω δει το έργο που λένε, και ξέρω ότι μπορεί για το χ ψ λόγο να τέλειωσει" οδηγεί κατευθείαν στο "δεν μπορώ να νιώσω καλά μέσα στη σχέση που έχω, ενώ είναι καλή γιατί φοβάμαι", οπότε δεν μπορώ να ησυχάσω" .... Αυτο ακριβώς συνοψίζει και το πρόβλημα σας!
    Από αυτή την αυθαίρετη και ακραία αντίληψη (πρόβλεψη του μέλλοντος) πρέπει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας .
    Ίσως το πιο κοινο και καταστροφικο είδος φόβου να είναι ο φόβος της αλλαγής. Ηδη όμως το πράξατε, επομένως αξιολογήστε το...θετικά και ζήστε το

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Φαίνεται ότι βιώσατε μια δύσκολη περίοδο από το διαζύγιο και μετά. Είναι κατανοητό να χρειάζεται χρόνος για να μπορέσετε να αναγνωρίσετε αρχικά τις αλλαγές στη ζωή σας και να τις επεξεργαστείτε στη συνέχεια, μαζί με όλα τα συναισθήματα που αναδύονται. Φαίνεται ότι καταφέρατε να κάνετε μια νέα αρχή, με νέο/νέα σύντροφο και αυτό είναι πολύ όμορφο. Αναρωτιέμαι ποια είναι η θέση των παιδιών σας σε αυτή την προσπάθειά σας για νέο ξεκίνημα. Γνωρίζουν για την ύπαρξη του συντρόφου στη ζωή σας; Ποια η δική του στάση απέναντι στα παιδιά; Ίσως αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα και θέματα που παραμένουν ανοιχτά να σας δυσκολεύουν στο σήμερα και να μην ηρεμεί... Διάβασε περισσότερα

    Σουργκούνη Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συναισθήματα που άνοιξαν με το απρόσμενο και τραυματικό συμβάν του χωρισμού δημιουργούν την ψυχολογική κατάσταση που περιγράφετε. Νιώθω ότι η θλίψη σας «φωνάζει» και ενδεχομένως να φωνάζει επειδή δεν έχει ακουστεί επαρκώς. Η προσωποκεντρική ψυχοθεραπεία προσφέρει αυτό ακριβώς: βαθιά κατανόηση και άκουσμα των συναισθημάτων σε βαθμό που να έχει μεταφερθεί πλήρως το μήνυμά τους σε εμάς και να έχει γίνει συνειδητό.
    Από ότι φαίνεται η ως τώρα δουλειά που κάνατε με τον ειδικό δεν έχει φτάσει στο πέρας της, το παρελθόν ακόμα μπορεί και φτιάχνει μια κακή αφήγηση για το μέλλον κλέβοντας διαρκώς το τώρα. Ενδεχομένως πρέπει να μιλήσετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αρκετές φορές ο χρόνος των 3 χρονών μετά το χωρισμό ίσως δεν είναι αρκετός για να είμαστε ξανά συναισθηματικά διαθέσιμοι δημιουργώντας νέους δεσμούς.
    Ένα από τα στάδια του πένθους και της απώλειας είναι η κατάθλιψη όπου πιθανόν να έχεις παραμείνει εκεί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα εμποδίζοντας να προχωρήσεις στο τελικό που είναι η αποδοχή , δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου , εάν τα συμπτώματα παραμείνουν μίλησε με έναν ειδικό. Ευχαριστώ

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας! Ακούγεται ότι κάτι μέσα σας δυσκολεύεται πολύ και έχει να κάνει ίσως με το βίωμα του διαζυγίου σας και το τί αυτό σημαίνει πραγματικά για εσάς, πώς επηρέασε ίσως ακόμη και την εικόνα που έχετε για τον εαυτό σας και τη ζωή σας. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει είναι μέσω της ψυχοθεραπείας να ακουστεί πιο καθαρά το πώς πραγματικά ήταν και είναι και στο τώρα όλη αυτή η εμπειρία για εσάς, ώστε να μπορέσετε να δείτε και τί χρειάζεται για να φροντιστεί!

    Σαμαρά Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θέτετε πολλά και μεγάλα υπαρξιακά ζητήματα που όλους μας απασχολούν κατά καιρούς, ιδιαίτερα σε περιόδους μεταβάσεων στην ζωή μας. Φαίνεται ότι καταφέρνετε πολλά πράγματα! Ίσως μια επιπλέον στήριξη από έναν έμπειρο ψυχοθεραπευτή /τρια που να σας ταιριάζει να σας βοηθήσει να αντέξετε την αβεβαιότητα και να απολαμβάνετε λίγο περισσότερο την ζωή σας.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καμιά φορά, όταν τα πράγματα φαίνεται να παίρνουν το δρόμο τους αρχίζουν να εμφανίζονται απωθημένα ή καταπιεσμένα συναισθήματα, που στην πρώτερη συνθήκη δεν είχαν το χώρο, την δυνατότητα να εμφανιστούν. Αν η αίσθηση ικανοποίησης έχει μειωθεί εξαιτίας κυρίως των φόβων και των αρνητικών σκέψεων που σας κατακλύζουν είναι η ώρα να επεξεργαστείτε τα βιώματα σας σε ένα πλαίσιο ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας και καλό φθινόπωρο. Φαίνεται να περνάτε μια δύσκολη φάση της ζωής σας, έχοντας όπως λέτε περάσει σημαντικά πράγματα, και αν καταλαβαίνω καλά αναφέρεστε σε δυσκολίες της ζωής, καθώς και ένα διαζύγιο. Και τώρα ενώ πιστεύατε ότι όλα θα πήγαιναν καλύτερα, και φαίνονται ότι τα γεγονότα της ζωής σας είναι καλύτερα δεν μπορείτε να το απολαύσετε και νιώθετε ότι όλα είναι μάταια. Αναφέρετε ότι πήγατε σε ψυχολόγο γενικά αν καταλαβαίνω παλιότερα. Αναρωτιέμαι αν βοηθηθήκατε και αν σκέπτεστε να ξαναπάτε κάτι που θα σας το συνιστούσα. Μια υπόθεση που θα μπορούσα να κάνω για όσα αναφέρετε είναι ότι φαίνεται να περνάτε μια υπαρξιακή κρίση. Ίσως τα π... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται ότι διανύετε μία περίοδο πένθους για το διαζύγιο και ίσως δεν έχετε "δουλέψει" αρκετά με τα συναισθήματα που απορρέουν από το πένθος. Η απαισιοδοξία που βιώνετε καθώς και η απουσία ενέργειας είναι σύμπτωμα της έντονης απογοήτευσης και λύπης. Εάν αυτό το διάστημα δεν βλέπετε κάποιο επαγγελματία ψυχικής υγείας, θα βοηθούσε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία προκειμένου να αναγνωρίσετε τις πραγματικές σας ανάγκες στο παρόν και να κάνετε τις αλλαγές που επιθυμείτε προκειμένου να ξαναβρείτε την όρεξη για ζωή. Παραμένω στη διάθεσή σας.

    Ιωάννου Διονυσία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Το διαζύγιο σας πλήγωσε, σας τραυμάτισε ψυχικά για αυτό και φοβάστε μην επαναληφθεί. Αυτό που χρειάζεστε για να ξεπεράσετε το τραύμα είναι να απευθυνθείτε σε έναν ψυχοθεραπευτή και με τη βοήθειά του να ξεκαθαρίσετε το story που λέτε...όλα τα σημαντικά πράγματα της ζωής σας και πώς συνέβη η φθορά της προηγούμενης σχέσης σας ακριβώς, καρέ - καρέ....

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Και να τελειώσει τι??? Η ζωή σας θα συνεχίζεται , σε καλύτερα μονοπάτια , το σημαντικό είναι να έχετε κάνει δουλειά με τον εαυτό σας να ξέρετε ποια είστε και πως έχετε χαρά στην ζωή σας , αυτο δεν θα χαθεί ποτέ οπότε είστε ασφαλής , χαρείτε την κάθε μέρα σας και γνωρίστε εσάς σταματήσετε να κάνετε εκπτώσεις για να έχετε σχέση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας! Φαίνεται να έχετε κουραστεί με το διαζύγιο και με τις δυσκολίες που αναφέρετε ότι περάσατε και παρ' όλο που τα πράγματα φτιάχνουν με τον καιρό, δείχνετε να έχετε χάσει την εμπιστοσύνη σας και ανησυχείτε καθημερινά μην χαλάσουν πάλι όλα. Σκεφτείτε όμως, για να φτιάχνουν τα πράγματα κάτι καλό έχετε κάνει εσείς. Μόνο του δεν γίνεται τίποτα! Προσπαθήστε να δείτε για λίγο όσο μπορείτε την θετική πλευρά και εξέλιξη των πραγμάτων στην ζωή σας!!

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Γεια σας. Ακούγεται μεγάλο το βάρος που σηκώνετε. Παιδιά, διαζύγιο, ματαιότητα, ψυχική καταπόνεση, ανασφάλεια, σημαντικές αμφιβολίες για το νόημα θεμελιωδών κομματιών της ζωής, φόβος για τη σχέση σας. Ταυτόχρονα μιλάτε για μεταβάσεις. Από μία κακή σε μία καλή σχέση, από μία περιρρέουσα αισιοδοξία σε μία απαισιοδοξία και έλλειψη όρεξης για πολλά. Εκτιμάτε τη τωρινή σας σχέση αλλά φοβάστε ότι θα αποτελέσετε την αφορμή για τη λήξη της. Αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον.

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε εκ νέου σε ψυχολόγο, προκειμένου να βρείτε ξανά το νόημα στη ζωή, να επανασυνδεθείτε με τον εαυτό και τις ανάγκες σας και να ζήσετε με αυτοπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, σύμφωνα με αυτά που αναφέρατε η ψυχοσυναισθηματική σας κατάσταση παρουσιάζεται ευμετάβλητη ανα περιόδους. Η ψυχικη και συναισθηματική κατάσταση σχετίζεται συχνά με σκέψεις και ιδέες που μπορεί να έχουμε δομήσει για μια συνθήκη και που ακολουθούμε ως σταθερό μοτίβο συμπεριφοράς. Όταν αυτές στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι αρνητικές, μπορεί να μας οδηγήσουν στην βίωση αρνητικών συναισθημάτων τα οποία τελικά να μας δυσχεράνουν την καθημερινότητα. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία είναι κατάλληλη για την αντιμετώπιση αυτών των σκέψεων και στάσεων με σκοπό την βελτίωση των συμπτωμάτων και την σταδιακή αναδόμηση της σκέψης. Εαν το επι... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας.
    Να δω αν καταλαβαίνω σωστά. Παλιότερα παρ' όλες τις δυσκολίες επικρατούσε ένα αίσθημα αισιοδοξίας. Μετά το διαζύγιο κάτι άρχισε ν' αλλάζει μέσα σας. 3 χρόνια ύστερα, αν και τα πράγματα εξωτερικά φαίνεται να πηγαίνουν καλύτερα, μέσα σας επικρατεί θλίψη, ματαίωση, ανασφάλεια, φόβος και μια γενικότερη ανησυχία ότι όλα τελειώνουν κάποια στιγμή και πιο το νόημά τους.
    Το διαζύγιο φαίνεται να ήταν το εκλυτικό γεγονός (αφορμή) αν καταλαβαίνω καλά, να βγει στην επιφάνεια κάτι που ίσως ήταν εκεί και παλιότερα αλλά πλέον φαίνεται να υπάρχει αυτό κυρίως, και η όποια ηρεμία, χαλάρωση, απόλαυση, αισιοδοξία σαν να έχουν χαθεί.<
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Μήπως χρειάζεστε φαρμακευτική βοηθεια;

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • αγχος εχετε εντονο και φοβια, σαν μετατραυματικο στρες εξαιτιας του αιφνιδιου του χωρισμου. Να συνεχισετε τις συνεδριες με τον ψυχολογο σας. Απ' το να φοβαστε μηπως κατι σταματησει ξαφνικα, αποτρεπετε τον εαυτο σας απ' το να ζησει κιολας και να το απολαυσει

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Χρειάζεται να εντοπίσετε το μοτίβο της σκέψης και της συμπεριφοράς για να αντικατασταθεί με κάτι αλλο..θέλει δουλειά προσωπική και ενασχοληση

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • αυτό που γράφετε εδώ χρειάζεται ψυχοθεραπεία. Χρειάζεται περισσότερος ίσως χρόνος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χρειάζεστε εκτίμηση αρχικά από ψυχίατρο που πιθανόν να λάβετε φαρμακευτική αγωγή και παράλληλα ψυχολογική υποστήριξη η οποία θα διαρκέσει και για μεγάλο χρονικό διάστημα, καθώς αυτά που περιγράφετε δεν ειναι επιφανειακά.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Φαίνεται οι προηγούμενες εμπειρίες να σας έχουν προκαλέσει αισθήματα άγχους και φόβου. Προκειμένου να νιώσετε ασφάλεια ξανά θα σας συνιστούσα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να συζητήσετε τις σκέψεις σας και όσα βιώνετε . Αν θέλετε περαιτέρω πληροφορίες βρίσκομαι στη διάθεσή σας

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, πιθανόν να χρειαστείτε φαρμακευτική αγωγή αν δεν λειτούργησε η ψυχοθεραπεία από μόνη της.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Το να διαχειριστής ένα χωρισμό δεν είναι εύκολη υπόθεση εμπεριέχει την απώλεια, του ανθρώπου, των κοινών γνωριμιών, του σπιτικού, της ασφάλειας και οτιδήποτε κοινό μοιραζόμασταν με τον συγκεκριμένο άνθρωπο αυτό δημιουργεί θλίψη, απογοήτευση ,και φόβο για την μετέπειτα ζωή. Αυτός είναι ο λόγος που δυσκολεύεσαι να το ξεπεράσεις και διαιωνίζεται μέσα σου ακόμα και ενώ έχει προχωρήσει όπως λές, κυρίως για λόγους ανασφάλειας. Τα τρία χρόνια που έχουν περάσει είναι ένα σημαντικό διάστημα για να αφομοιώσεις την απώλεια και να προχωρήσεις την ζωή σου, θα ήταν πολύ χρήσιμο να δεις ένα ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να εντόπισης τί είναι ... Διάβασε περισσότερα

    Ανδρεαδάκη Ελισάβετ (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Κλινική Υπνοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας