• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/07/2023

Γεια σας. Είμαι 30 χρονών και έχει περίπου δύο μήνες που υποφέρω από συμπτώματα τα οποία δεν μπορώ να εξηγήσω. Ξεκίνησε στην αρχή με ζαλάδα σαν ίλιγγο και μου διέγνωσαν υπερκόπωση λόγο γεμάτου προγράμματος που είχα. Έπειτα με έπιαναν έντονη πονοκέφαλοι μαζί με ζαλάδα. Έχω κάνει εξετάσεις σε παθολόγο και ουρά ηταν καλές έχω επισκεφτεί ωριλα Επίσης δεν βρήκε κάτι οφθαλμίατρο βρήκε αστιγματισμό και μου συνέστησε γυαλιά. Έπειτα νευρολόγο κάναμε εξέταση Δεν είδε κάτι περίεργο παρόλαυτα έκανα μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα Και αξονικες . Βρέθηκε μονο ευθειασμός και μία μικρή κήλη στο α4/α5. Δεν έχω την ζαλάδα πλέον που είχα παρόλα αυτά όμως έχω αίσθημα πιέσης στο κεφάλι Το οποίο με τραβάει σαν να με ζαλίζει ειδικά σε συγκεκριμένες κινήσεις κ στασεις με αποτέλεσμα να νιώθω ζαλάδα και σφίξιμο μαζί με έντονο πονοκέφαλο και πολλές φορές νιώθω ότι δεν μπορώ να σταθώ καλά ακίνητη η καθιστή σε συγκεκριμένη στάση η άλλες φορές στις κινήσεις του κεφαλιού. Νιώθω σαν κάτι να τραβάει έντονα. Αποδόθηκαν στο αυχενικό έχω κάνει φυσικοθεραπείες είδα μικρη βελτίωση αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Και με τους πονοκεφάλους και με την πίεση και με αυτό το αίσθημα ζαλάδας που έχει μείνει. Όλο αυτό το διάστημα με τις εξετάσεις τα αποτελέσματα και αυτή την καταστροφή πειράζει και πάρα πολύ η ψυχολογία μου πέρασα από διάφορα στάδια γεμάτα άγχος και μπορώ να πω ότι ακόμη μου έχει μείνει καθώς έχω απελπιστεί αν θα συνεχίσει να είναι έτσι η κατάσταση Και να με περιορίζει από πολλές δραστηριότητες. Μου συνέστησαν μυοχαλαρωτικά τα οποία δεν έχω πάρει ξεκίνησα μόνο κάποιες βιταμινες . Τι συμβαινει; Τι θα μπορούσα να κάνω;

1 ειδικός απάντησε

  • θα πρέπει να συζητήσετε ξανά με το νευρολόγο σας και να σας κατευθύνει στη θεραπεία σας - υπάρχουν φάρμακα που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στο συνδυασμό ζάλης-κεφαλαλγίας τύπου τάσης. Τα μυοχαλαρωτικά θα σας βοηθήσουν στο θέμα του αυχένα - πάντα οι πόνοι και τα συνεχόμενα προβλήματα μπορούν να ενεργοποιήσουν άγχος που σαφώς τα κάνει όλα χειρότερα - συζητήστε το με τον γιατρό σας

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό