• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/02/2024

Πίνω 2,5λιτρα νερό την ημέρα και περνω επίσης χάπι για την πίεση.Πηγαινω στην τουαλέτα κάθε 2,5ωρες.Ειναι φυσιολογικό?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Η συχνότητα ούρησης με τη συγκεκριμένη κατανάλωση νερού και φαρμακευτικής αγωγής, φαίνεται φυσιολογικοί. Ωστόσο, εάν υποψιάζεστε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, επικοινωνήστε με τον γιατρό που σας χορήγησε την αγωγή.

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό 8-10 ουρήσεις την ημέρα. Αν πίνατε τόσο νερο μαζί με διουρητικη αγωγή και δεν ουρούσατε δεν θα ήταν φυσιολογικό

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Είναι φυσιολογικό να αποβέλετε την ποσότητα νερού που καταναλώνετε. Απλά υπολογίστε ότι υγρά προσλαμβάνετε όχι μόνο μέσω νερού αλλά και μέσω των τροφών και αφεψημάτων σας. Αυτό συμβαίνει φυσιολογικά στην καθημερινότητα μας. Αν υπολογίσετε ότι τα μεικτά υγρά της διατροφής σας είναι περί των 3 με 3,5 λίτρων και εσείς ουρείτε περί των 450 ml ανα 2,5 ώρες για ένα διάστημα 16-18 ορών (δηλαδή περίπου 7 φορές την ημέρα) υπολογίστε:
    7 x (450-500 ml) = 3.150-3500 ml
    Οπότε ναι, αυτό το μοτίβο ούρισης είναι φυσιολογικότατο.
    Ωστόσο η αυξημένη πρόσληψη άλατος, ορισμένα φάρμακα (μυοχαλαρωτικά, αντιφλεγμονώδη, αντιβιωτικά κ.α.) καθώς και κάποιες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας! Η τακτική ούρηση είναι φυσιολογική και αναμενόμενη όταν πίνετε αρκετό νερό! Συνεχίστε έτσι!

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Αυτό θα χρειαστεί να το διερευνήσετε με έναν ουρολόγο ,εδικα σε περίπτωση που υπάρχουν συμπτώματα όπως τσούξιμο , αίσθημα καύσου , πόνος κατά την ούρηση,αιμα στα ούρα κτλ..
    Η ποσότητα νερού που πίνετε μπορεί να δικαιολογήσει την διούρηση σας , όμως καλύτερα να το ρωτήσετε και σε έναν ιατρό .

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας, δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Ναι είναι φυσιολογικό, διότι καταναλώνετε αρκετή ποσότητα νερού μέσα στην ημέρα και λαμβάνετε και το διουρητικό, οποτε είναι λογικό να πηγαίνετε συχνά στην τουαλέτα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, πιθανότατα αυτή η συχνότητα που πάτε τουαλέτα είναι αποτέλεσμα του χαπιού που παίρνετε σε συνδυασμό με το αρκετό νερό που καταναλώνετε. Απευθυνθείτε στο γιατρό που σας συνέστησε το χάπι και ρωτήστε τον, αυτός θα ξέρει να σας πει με σιγουριά.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Όπως κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, έτσι και η συχνότητα ούρησης που θεωρείται φυσιολογική μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Για πολλούς ανθρώπους, μια συχνότητα 6-7 φορές/24ωρο θεωρείται φυσιολογική.

    Τέσσερις έως 10 φορές/ημέρα μπορεί να είναι εξίσου φυσιολογική συχνότητα ούρησης για ένα υγιές άτομο, που δεν έχει πρόβλημα με τη συχνότητα επισκέψεων στην τουαλέτα.

    Υπερβολικός όγκος ούρησης (πολυουρία) θεωρείται όταν ο όγκος των ούρων ξεπερνάει τα 2,5 L/ημέρα.

    Η φυσιολογική συχνότητα ούρησης επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, όπως:
    - η ημερήσια πρόσληψη υγρών,
    - η πρόσληψη υγρών εντός σχετικά σύντομου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα