• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/02/2024

Έχω προβλήματα στη σχέση μου με τη σύντροφό μου που πηγάζουν κυρίως από την δυσανεξία μου στην διαρκή κριτική απο μέρος της. Τι είδους/σχολής ψυχολόγο πρέπει να βρω για να με βοηθήσει?

23 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, θα σας πρότεινα να κάνετε μια σχετική έρευνα για τις ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις για να δείτε τι σας ταιριάζει περισσότερο.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Η ψυχοθεραπεία μέσω ατομικών συνεδριών μπορεί να σας παρέχει σημαντική ανακούφιση και μόνιμη λύση με παράλληλη εμβάθυνση σε ό,τι χρειάζεστε. Το πιο σημαντικό από όλα είναι η σύνδεση σας με το θεραπευτή σας και όχι τόσο η ίδια η μέθοδος αυτή καθεαυτή. Μπορείτε να δοκιμάσετε και να γνωρίσετε κάποιον επαγγελματία ώστε να διαπιστώσετε κατά πόσο σας ταιριάζει.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • ξεκινηστε συνεδριες με καποια συμβουλευτικη ψυχολογο η ψυχολογο που ειδικευεται στην θεραπεια ζευγους μαζι με την συντροφο σας

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Σίγουρα το πρώτο βήμα είναι ότι θέλετε να πάρετε βοήθεια. Το σημαντικό από εκεί και πέρα είναι να κάνετε μια έρευνα και να προσπαθήσετε να καταλάβετε σε ποιον θα μπορούσατε να μιλήσετε ανοιχτά, ειλικρινά ώστε να πάρετε τη βοήθεια που θέλετε. Εκτός από τις ειδικότητες, αυτό που μετράει πολύ στη διαδικασία αυτή είναι η ίδια η σχέση.
    Παρ' όλα αυτά σε σχέση με τη βιβλιογραφία, η συστημική θεραπεία, που μελετά την οικογένεια σαν σύνολο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ενδείκνυται.

    Πόπορη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Έτσι όπως περιγράφετε το πρόβλημα, δεν είναι ξεκάθαρο αν γίνεται διαρκής κριτική από μέρους της συντρόφου και χρειάζεται να διεκδικήσετε τα όρια σας ή αν η κριτική είναι σε φυσιολογικά επίπεδα και δυσκολεύεστε εσείς να διαχειριστείτε οποιαδήποτε έκθεση σε αρνητική κριτική. Καλό θα ήταν να το συζητήσετε με κάποιον ψυχοθεραπευτή και να δώσετε περισσότερες λεπτομέρειες για το αίτημα σας.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Γειά σας, η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει μέσω της ενδοσκόπησης να εντοπίσετε τα μοτίβα στη σχέση σας και πως μπορούν να αλλάξουν.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Αυτό που περιγράφετε ιδανικά θέλει θεραπεία ζεύγους. Από εκεί και πέρα διάφορες προσεγγίσεις θα μπορούσαν να ταιριάξουν σε εσάς. Εξαρτάται από τον χρόνο που έχετε να διαθέσετε, τα χρήματα, και όρεξη για προσπάθεια και δέσμευση. Αν δώσετε παραπάνω πληροφορίες σε κάποιον ειδικό ακόμα και μέσω τηλεφώνου μπορεί να σας βοηθούσαν περισσότερο

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Θα ήταν γόνιμο να απευθυνθείτε κάπου για πλαισιώση και αποσυμπίεση στην σχέση σας,χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ψυχοθεραπευτικη προσέγγιση. Βασικη προϋπόθεση ειναι να νιώσετε εσείς βοηθητικοτητα και ενεργητική ακρόαση εκ μέρους του θεραπευτή.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα,

    Το πώς επιλέξατε την συγκεκριμένη σύντροφο, ο τρόπος που σας φέρετε αλλά και ο τρόπος που αντιδράτε στην κριτική της, είναι οι λόγοι που μάλλον θα πρέπει να επιλέξετε μια ψυχαναλυτικής κατεύθυνση θεραπεία.

    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας! Η συμβουλευτική ζεύγους είναι προτεινόμενη μέθοδος ψυχοθεραπείας, διότι βοηθάει τα ζευγάρια να ανακαλύψουν τα δυσλειτουργικά μοτίβα συμπεριφοράς που εμποδίζουν την ομαλή επικοινωνία μεταξύ τους με αποτέλεσμα η σχέση να διαταράσσεται. Στόχος της συμβουλευτικής ζεύγους είναι να βοηθήσει ένα ζευγάρι να βελτιώσει την ποιότητα της σχέσης του και της επικοινωνίας μεταξύ των συντρόφων, η επίλυση θεμάτων που αφορούν την μεταξύ τους σχέση αλλά και των παραγόντων που την επηρεάζουν, και κυρίως η επίλυση των προβλημάτων που έχουν προκύψει.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Η γνώμη μου είναι ότι η συστημική προσέγγιση θα είναι η πιο κατάλληλη για την περίπτωσή σας. Δεν είναι εύκολο να υπομένει κανείς την επικριτική στάση του συντρόφου του. Μιλήστε για τη σχέση και το δικό σας υπόβαθρο με έναν συστημικό σύμβουλο για να θωρακίσετε τον εαυτό σας και να βελτιώσετε τη σχέση σας ή να προχωρήσετε στη ζωή σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Ψυχοδυναμική και συστημική

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξης για την αντιμετώπιση προβλημάτων στη σχέση σου είναι ένα θαρραλέο και θετικό βήμα. Υπάρχουν διάφορες σχολές και προσεγγίσεις στην ψυχολογία που μπορεί να σε βοηθήσουν, ανάλογα με τη φύση των προκλήσεων που αντιμετωπίζεις και τις προτιμήσεις σου. Μερικές από τις πιο διαδεδομένες προσεγγίσεις:

    Γνωστική-Συμπεριφορική Θεραπεία (CBT): Η CBT είναι μια από τις πιο αποδεδειγμένες μορφές ψυχοθεραπείας, ιδιαίτερα αποτελεσματική για τη διαχείριση του άγχους, της κατάθλιψης, και των προβλημάτων σχέσεων. Εστιάζει στο να σε βοηθήσει να αναγνωρίσεις και να αλλάξεις αρνητικούς τρόπους σκέψης και συμπεριφορές.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Οποιαδήποτε που θα ταιριάξετε στην αλληλεπίδραση σας με τον ειδικό , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας! Προσωπικά είμαι στη διάθεσή σας, θεωρώ πως η καλύτερη σχολή/ειδικότητα, είναι η σχολή της ανθρώπινης προσέγγισης και της αλήθειας. Το καλύτερο αντίδοτο στην κριτική από και προς τους άλλους, είναι η συμπάθεια και η συμπόνοια πρώτα προς εμάς και μετά αυτό να διανέμεται προς τα έξω. Στη διάθεσή σας είτε για δια ζώσης συνεδρίες, είτε διαδικτυακά. Τα μέσα είναι διαθέσιμα! Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Αν θέλετε να απευθυνθείτε ως ζευγάρι θα πάτε σε θεραπευτ@ που εξειδικεύεται σε θεραπεία ζεύγους, ενδεικτικά αναφέρω (συστημική θεραπεία, EFT). Αν θέλετε να απευθυνθείτε ως άτομο μόνη σας μπορείτε να πάτε σε όποι@ θεραπευτ@ νιώθετε ότι σας εκφράζει η προσέγγισή τ@.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ένας ψυχολόγος – ψυχοθεραπευτής, ανεξαρτήτως προσέγγισης, θα εξετάσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε στη σχέση σας, θα αναλύσει τις αντιδράσεις σας και μαζί θα βρείτε εργαλεία και τεχνικές για να βελτιώσετε την επικοινωνία και την αλληλεπίδρασή σας. Είναι σημαντικό να αισθάνεστε άνετα και να μπορείτε να εκφράσετε ελεύθερα τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας.
    Ο ειδικός μπορεί επίσης να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τον εαυτό σας και τις ανάγκες σας, καθώς και να ανακαλύψετε τις ρίζες της δυσαρέσκειας σας με τη διαρκή κριτική.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας,
    Δεν είναι τόσο η προσέγγιση του ψυχολόγου (υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις) όσο η σύνδεση (θεραπευτική σχέση) που θα αναπτύξετε.
    Είναι πολύ βασικό κομμάτι της θεραπείας η αίσθηση της κατανόησης που λαμβάνετε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε.
    Ελπίζω να σας βοηθήσει η σύντομη απάντηση.
    Καλή σας συνέχεια.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Καλημέρα! Θα προτεινα να κάνετε θεραπεία ζεύγους.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι λογικό να δημιουργούνται συγκρούσεις όταν νιώθετε πως σας κρίνει η σύντροφός σας, πόσο μάλλον όταν γίνεται διαρκώς αυτό. Ο καλύτερος τρόπος για να συζητήσετε με έναν ειδικό αυτά που σας απασχολούν σχετικά με τη σύντροφό σας είναι η θεραπεία ζεύγους, δηλαδή να είναι παρόν και η ίδια στη διαδικασία. Συνήθως, τα προβλήματα ενός ζευγαριού λύνονται και από τους δύο. Σε περίπτωση που η σύντροφός σας δεν είναι σύμφωνη στο να σας ακολουθήσει και αναζητήσετε ατομική θεραπεία, είναι σημαντικό να θυμάστε πως σε ατομικό επίπεδο θα μπορέσετε να δείτε το θέμα αυτό μόνο από τη δική σας μεριά. Πιο απλά, θα σας βοηθήσει εσάς προσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Ανθρωποκεντρική, Συνθετική προσέγγιση.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας η Συστημική προσέγγιση θα σας βοηθήσει

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, η συστημική θεραπεία εστιάζει στην συσχέτιση τόσο με τους άλλους όσο και με τον εαυτό μας. Είναι μία κατεύθυνση που αντλώντας συνδέσεις με το παρελθόν εστιάζεται στο εδώ και τώρα με σκοπό να ανοίξουν οι δρόμοι για μία καλύτερη επικοινωνία πρώτα με τον εαυτό μας αλλά και με τους άλλους.

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια